Seat produkcja auta, czyli zdradzamy szczegóły jak wygląda to „od kuchni”!
Każdego roku z taśmy produkcyjnej Seata zjeżdża 400 tysięcy nowych samochodów. Cała fabryka zajmuje bagatela 2,8 mln metrów kwadratowych, gdzie pracuje tysiące inżynierów i projektantów nad dopracowaniem każdego auta, który wyjedzie do salonu. Jak wygląda cały proces?
Seat produkcja auta
Oczywiście wszystko zaczyna się od pomysłu – ale od pomysłu do produkcji jeszcze długa droga, która trwa nawet kilka lat. Kiedy powstanie koncepcja auta, projektanci wykonują jego szkice, jednak zanim powstanie ostateczny projekt auta odrzucanych zostaje ponad 1000 innych propozycji. Następnie, po ciężkiej pracy przygotowań idealnej koncepcji projektanci przygotowują model 3D powstający z ok. 5000 kilogramów gliny.
Aby „zbudować” samochód potrzeba ok. 3000 części. Do ich produkcji i montażu wykorzystywanych jest ponad 2000 robotów. Dodatkowo w fabryce Seata pracuje 900 wykwalifikowanych inżynierów wykonujących testy, podczas których sprawdzają elementy związane z bezpieczeństwem i wygodą kierowcy i pasażerów (rocznie to ok. 55 000 testów). Przed wyjazdem samochodu z fabryki inżynierzy sprawdzają także dynamiczne prototypy w ekstremalnych warunkach – w terenach zarówno pustynnych jak i oblodzonych (1,2 mln przejechanych kilometrów podczas egzaminów).
Hiszpański producent znany jest także ze swojego charakterystycznego wyglądu, do którego przywiązuje duża wagę. Jednym z detali, które są istotne dla designu Seata jest kolor lakieru. Niesamowity jest fakt, że aby powstała jedna barwa zespół pracowników tworzy ją przez 3 lata ! Rocznie w fabryce zużywa się 6,4 mln litrów farby (Jest to ilość jaką można by było pomalować wieżę Eiffla razy sto! )