Alfa Romeo 164 – włoskie jest piękne

1
523

Alfa Romeo 164 – jednostki napędowe i zawieszenie

Alfa Romeo 164 – przysadzisty tył ma zwolenników i przeciwników

Miano sportowej limuzyny zobowiązuje, zatem w gamie silnikowej Alfy 164 nie mogło zabraknąć naprawdę dynamicznych jednostek. Podstawowy motor benzynowy, 2,0 Twin Spark, był występował w dwóch wariantach mocy – 146 KM i 148 KM. Więcej emocji zapewniały jednostki turbodoładowane, sześciocylindrowe o tej samej pojemności. Silniki V6 oferowały 205 KM i 210 KM, co pozwalało na osiągnięcie pierwszej setki w czasie około ośmiu sekund. W mocniejszej wersji spory sedan rozpędzał się do 240 km/h.

Na szczycie oferty motorów benzynowych stały wersje 3.0 V6, które poza rasowymi osiągami oferowały też coś, za co Alfę pokochali miłośnicy motoryzacji na całym świecie – wspaniały, rasowy pomruk. Wariant dwunastozaworowy oferował 184 KM, a w wersji QV – 200 KM. Później w ofercie pojawiły się widlaste szóstki w wersji 24V. Taka jednostka standardowo osiągała 210 KM, a w wersji Q4 i QV – odpowiednio 236 KM i 232 KM.

Jedyny turbodiesel w ofercie legitymował się pojemnością 2,5 litra. Jednostka ta początkowo oferowała 117 KM, po 1992 roku moc wzrosła do 125 KM. „Ropniak” sygnowany przez firmę VM nie był jednak zbyt udaną konstrukcją, poza tym niespecjalnie pasował do sportowego wizerunku włoskiego sedana.

Zawieszenie 164-ki zapewniało wysoki komfort podróżowania, a przy tym bez problemu dotrzymywało kroku dynamicznym silnikom. Z przodu producent zastosował kolumny MacPhersona, z tyłu pracował układ niezależnych wahaczy. W topowej odmianie znalazły się amortyzatory z regulacją siły tłumienia. Standardowo napęd trafiał na koła osi przedniej, wyjątkiem jest wersja Q4, w której zastosowano zaawansowany układ 4×4.

Alfa Romeo 164 – warto?

Topowe odmiany to dziś prawdziwe perełki. Podaż bardziej pospolitych wersji jest większa, jednak trudno o naprawdę zadbany egzemplarz. Warto jednak poświęcić trochę czasu na poszukiwania, dobrze utrzymana Alfa Romeo 164 odwdzięczy się dobrymi osiągami i całkiem niezłym prowadzeniem, a przy tym wyróżni się na tle znacznie popularniejszej konkurencji. Ocynkowane nadwozie do dziś dzielnie opiera się działaniu czasu, a motory benzynowe to bardzo żywotne jednostki.

 

Lubisz limuzyny z przełomu lat 80 i 90? Przeczytaj artykuł o Citroenie XM!