Przyciemnianie szyb w aucie – informacje, które warto wiedzieć.
Przyciemnianie szyb w aucie to element tuningu, który daję możliwość wyróżnienia się z szarego tłumu. Auto dzięki temu prezentuje się o niebo lepiej, taka jest moja opinia. W czasach gdy panował agro tuning przyciemnianie szyb było podstawowym elementem od, którego w sumie zaczynało się przygodę ze swoim ”projektem”. Teraz jest zupełnie inaczej. Przyciemnianie szyb poza możliwością wyróżnienia się z tłumu daję nam szereg innych zalet jak i wad. Jesteście ciekawi co to takiego? Zatem zachęcam do przeczytania tego artykułu.
Przyciemnianie szyb w aucie a polskie prawo.
Jak dobrze wiemy nasz piękny kraj ma również dziwne prawo. I chociaż mogłoby się wydawać, że przyciemnianiem szyb go nie łamiemy to możemy się mocno zdziwić podczas kontroli drogowej czy nawet na okresowych badaniach technicznych. Kodeks drogowy mówi jasno, że „pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego (…) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu”. Tak brzmi teoria kodeksu drogowego, ja chciałbym Wam przedstawić to w sposób łatwy do zrozumienia.
Zgodnie z prawem kierowca pojazdu musi mieć zapewniony zakres widzenia w wysokości 180°. Więc w łatwy sposób można się domyślić, że szyby przednie boczne oraz czołowe przyciemnić sobie nie możemy. Ich współczynnik przepuszczalności musi wynosić 70%. W tym momencie wielu z Was powie: przecież istnieją folie, które dają możliwość przyciemnienia szyb do 30%. Tak, faktycznie to prawda, lecz auta w standardzie mają już w pewnym stopniu przyciemnione szyby. Trochę inaczej jest z szybami tylnymi. Tutaj mamy dużo większe pole manewru, ponieważ tak naprawdę szyby tylne możemy sobie przyciemnić jak chcemy według naszego gustu. Równie dobrze możemy je zamalować czarną farbą i Panowie w niebieskich mundurach nie mają prawa nic powiedzieć, tak wiem Polska to dziwny kraj.
Przyciemnianie szyb w aucie : WADY i ZALETY.
Przyciemnianie szyb jak możemy się domyślić ma swoje wady jak i zalety. Jest tak z każdą rzeczą, którą robimy przy naszym samochodzie. Na każda zaletę przypada jakaś wada. Na początku może zacznijmy od tej gorszej strony jaką są wady.
Wady: Główną wadą według mojej oceny jest pogorszenie widoczności widzenia. W dzień jeszcze człowiek tego tak nie dostrzega natomiast w nocy jest tragedia, nawet jeżeli nie przyciemniliśmy ich jakoś mega mocno. Następną wadą jest również wolniejsze nagrzewania się auta zimą. Wadą również jest oszczędzania na kupnie folii. Te tanie z popularnego serwisu internetowego po kilku latach stracą swoją wartość oraz prawie na pewno zmienią odcień koloru.
Zalety: Jako główną zaletę postawie tutaj bezpieczeństwo. Podczas wypadku zmniejsza się ryzyko wpadnięcia rozbitego szkła do środka pojazdu. Również może w pewien sposób utrudnić życie złodziejowi, który próbuje oskubać radio lub inne rzeczy z naszego auta. Dzięki przyciemnionym szybom mamy pewnego rodzaju większą prywatność. Tak jak w przypadku zimy tak i w lecie auto również wolniej się nagrzewa od promieni słonecznych.
Postaw na profesjonalizm.
Wiemy jak bardzo cieszy, gdy w naszym ukochanym aucie zrobimy coś sami. Oczywiście nikt nikomu nie broni przyciemniania szyb z kolegą w garażu, lecz należy się zastanowić czy nam to wyjdzie tak jak byśmy chcieli żeby to wyglądało. Osobiście uważam, że koszt przyciemnienia szyb nie jest na tyle duży aby nie móc sobie na to pozwolić w profesjonalnym zakładzie, który się tym zajmuje. Bez specjalnego sprzętu po prostu możemy być nie zadowoleni z efektu naszych prac. Jeżeli już decydujemy się na samodzielne przyciemnianie szyb w aucie należy wyposażyć się w porządną opalarkę oraz folie z wyższej półki – to już połowa sukcesu!
Przyciemnianie szyb folią jak dobrze wiemy to nie jedyny sposób, mamy do wyboru również przyciemnianie szyb sposobem piecowym. Fakt faktem ten zabieg jest prawie trzy razy droższy od standardowego przyciemniania. Wszystko za sprawą faktu, że aby przyciemnić szyby muszą zostać wymontowane z naszego auta oraz dokładnie wyczyszczone. Dopiero następnie szyby są umieszczone w piecu gdzie jest na nie nanoszony specjalny materiał przyciemniający. Stopień przyciemnienia szyby zależy od ilości tytanu umieszczonego na centymetrze kwadratowym szyby. Według ekspertów, którzy zajmują się tym na dużą skale możemy dowiedzieć się, że mimo iż jest to dużo droższy zabieg to jest dużo bardziej trwały. Możemy również przeczytać, że powłoka, która jest nanoszona na szybę nie rysuje się, rozjaśnia się jak okulary ”fotochromowe” oraz odbija ciepło.
Przejdźmy zatem do podsumowania artykułu. Jak mogliśmy przeczytać, przyciemnione szyby to nie tylko lans, który nie ma żadnego pokrycia z właściwym zastosowaniem w aucie. Coraz więcej seryjnych nowych samochodów ma już w standardzie przyciemnione szyby. Myślicie, że to dobry kierunek?