Skoda 742 – rodzina kultowych aut osobowych

0
673
Skoda 742
Skoda 742

Skoda 742 to seria solidnych samochodów osobowych.

W poprzednim dwóch artykułach skupiłem się na modelach Skody, które były bardzo ważne w jej historii. Dzisiaj mam zamiar dokończyć temat tej kiedyś czechosłowackiej, a dziś czeskiej marki. Skoda 742 to oznaczenie rodziny samochodów osobowych, które wpisały się nie tylko w historię samego producenta, ale również w historię motoryzacji w ogóle. Te ciekawe modele połączyły lata siedemdziesiąte z dziewięćdziesiątymi pomostem, który pozwolił Skodzie nieustannie rozwijać się i nie stracić udziałów w europejskim rynku pod naporem zagranicznych marek, w momencie gdy zmienił się ustrój i wolny rynek zaczął funkcjonować również w państwach bloku wschodniego. Seria 742 to sześć modeli, które zna niemal każdy kierowca żyjący w tamtych czasach. Samochody te były popularne zarówno w Europie zachodniej, jak i za żelazną kurtyną. Dla niektórych stanowiły zwykły środek lokomocji, a dla innych były spełnieniem marzeń. Tak czy inaczej zapadły w pamięć osób żyjących wówczas, a nawet dzisiaj często są podziwiane przez entuzjastów dawnej motoryzacji.

Skoda 742
Skoda 120, fot. Charles01 (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Skoda 742 – cała gama

W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, Skoda oprócz produkcji modeli seryjnych, pracowała nad dwiema równoległymi liniami modelowymi, które miały rozszerzyć ofertę firmy i wprowadzić sporo nowoczesnych rozwiązań. Niestety z czasem okazało się, że wspomniane linie nie powstaną i projekty takie jak S720, czy S740 zostały zawieszone i skierowane do archiwum. Kadra zarządzająca wiedziała, że najsensowniejszym rozwiązaniem będzie dalszy rozwój modelu 100 i 110. Skoda, jako jeden z nielicznych producentów aut w bloku wschodnim, miała to szczęście, że jej auta bardzo często były eksportowane na zagraniczne rynki. Pozwoliło to zdobyć jej sporo doświadczenia i wspomogło wiele programów badawczych prowadzonych w zakładach firmy. Całe doświadczenie Skody zostało przekierowane do prac nad modelem 105/120 (S742), nad którym rozpoczęto prace w 1972, a który zaprezentowano po raz pierwszy w 1976 roku na Targach Przemysłowych w Brnie. Był to początek całej rodziny 742, który został bardzo dobrze przyjęty. Nowy wygląd zaintrygował klientów, którzy bardzo chętnie sięgali po propozycję Skody.

Skoda 742
Skoda 130, fot. Torsten Maue [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Skoda 742 – model 120

Model 120 był modelem podstawowym. Jego produkcja rozpoczęła się w sierpniu 1976 roku. Samochód został dobrze przyjęty i niemal natychmiast zwiększono jego produkcję. Silnik został umieszczony z tyłu samochodu, natomiast chłodnica z przodu. Model 120 wyposażono w dwa bagażniki, jeden z przodu oraz drugi, znacznie mniejszy za tylnymi siedzeniami. Problemem było kiepskie prowadzenie pojazdu. Każde z kół dysponowało niezależnym zawieszeniem, jednak przód był bardzo lekki, a przez to całość prowadziło się dość ciężko. Jednostka napędowa o pojemności 1174 cm³ dysponowała mocą od 52 do 58 koni mechanicznych (w zależności od roku produkcji). Prędkość maksymalna wynosiła od 140 do 148 km/h. Przez lata powstało wiele wersji 120-tki, od tych uznanych za ekonomiczne (jak na przykład LSE sprzedawana tylko na rynku brytyjskim), do luksusowych LS, czy GLS. Skoda 120 była produkowana aż do 1990 roku i eksportowana na wiele rynków zachodnich i nie tylko. Łącznie wyprodukowano 1.070.693 egzemplarzy tej kultowej maszyny.