Rocznica śmierci Huberta Wagnera – wspomnienie legendarnego trenera
13 marca przypada 15. rocznica śmierci Huberta Wagnera – legendarnego trenera polskiej drużyny siatkarskiej. Drużyna siatkarzy prowadzona przez Wagnera zdobyła mistrzostwo świata, złoty medal olimpijski oraz srebrny medal mistrzostw Europy. Mówi się, że Hubert Wagner był jednym z najwybitniejszych trenerów w historii polskiego sportu. 13 marca 2002 roku Hubert Wagner zginął w wypadku samochodowym.
Rocznica śmierci Huberta Wagnera – wypadek
Do tragicznego wypadku doszło w środę, 13.03.2002 roku w Warszawie, na ulicy Wspólnej. Tego dnia, w godzinach porannych Wagner, będący wówczas sekretarzem generalnym PZPS brał udział w posiedzeniu prezydium. Po zakończeniu spotkania mężczyzna wracał do głównej siedziby związku przy ul. Ciołka. W pewnym momencie samochód Wagnera uderzył w stojące na ulicy samochody. Pogotowie ratunkowe pojawiło się na miejscu wypadku po kilku minutach. Lekarze reanimowali jednego z najlepszych polskich trenerów przez ponad godzinę. Niestety, mimo wielu prób nie udało się przywrócić czynności fizycznych.
Rocznica Śmierci Huberta Wagnera – przyczyny wypadku
Wiele osób zastanawiało się, dlaczego doszło to tragedii. Warto zauważyć, że tego dnia w miejscu wypadku nie pojawiły się żadne dodatkowe okoliczności, które mogłyby doprowadzić do tragedii. Na podstawie zeznań świadków, sekcji zwłok oraz prowadzonego dochodzenia śledczy ustalili, że przyczyną zdarzenia było zasłabnięcie spowodowane zawałem serca. Mężczyzna stracił przytomność i uderzył w stojące nieopodal samochody. Przeprowadzona sekcja zwłok dodatkowo wykazała, że mężczyzna miał bardzo wyniszczony organizm oraz cierpiał chorobę wieńcową w zaawansowanym stadium.
W czwartek, 15 marca na warszawskim cmentarzu w Wólce Węglowej odbył się pogrzeb trenera – legendy. Na uroczystości oprócz rodzili i znajomych pojawili się nie tylko członkowie drużyny prowadzonej przez Wagnera i wiele gwiazd sportu, lecz także politycy i przedstawiciele najwyższych władz. W imieniu prezydenta RP mowę wygłosiła szefowa jego kancelarii, która również brała udział w uroczystościach.
Rocznica śmierci Huberta Wagnera – Po trupach do celu
Hubert Wagner od najmłodszych lat miał tylko jeden cel – być najlepszym. Wiedział, że ciężka praca, konsekwencja i upór pozwolą mu zdobyć wyznaczone wcześniej cele. Już jako siatkarz chciał być najlepszy, pokazywał innych ich błędy i zawsze wychodził przed szereg. Po powrocie z igrzysk w Meksyku, jako dwudziestosiedmioletni siatkarz spotkał się z władzami PZPS. Przedstawił wtedy dokładną listę błędów, które popełnił terner, przygotowując drużynę do rozgrywek i powiedział, że chciałby zająć jego miejsce. Wówczas było to jednak niemożliwe, ponieważ trenerem można było zostać, mając minimum 50 lat.
Wagner zakończył swoją karierę siatkarską w 1971 roku po Mistrzostwach Europy, na których polscy siatkarze zajęli 6. miejsce. Niewiele później zaproponowano mu prowadzenie kadry juniorów, jednak mężczyzna nie skorzystał z propozycji. Interesowało go jedynie trenowanie drużyny seniorów, którą będzie mógł doprowadzić do mistrzostwa. Wagner nie musiał długo czekać na swoją szansę – rok później, po porażce drużyny na olimpiadzie w Monachium (9. Miejsce) związek, mimo wielu wątpliwości oraz młodego wieku Wagnera zaproponował mu objęcie stanowiska głównego trenera.