SWAP Hamulców – co to właściwie jest

2641

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

swap hamulców

Gdy seryjne hamulce nie wystarczają robimy SWAP Hamulców.

SWAP Hamulców to jedna z najważniejszych czynności jak nie najważniejsza przy tuningu auta. Możemy mieć mocny silnik czy najlepszy gwint ale nic to nie da skoro nie mamy dobrych i sprawnych hamulców. Sprawny układ hamulcowy to podstawa od jakiej każdy powinien zacząć swoją przygodę z dłubaniem przy samochodzie. Przy swapowaniu hamulców mamy naprawdę szerokie pole popisu i jak to w sumie bywa przy modyfikowaniu auta jedynie co nas może ograniczać to tylko i wyłącznie pieniądze, bo przecież pasja i chęć do ciągłego ulepszania swojego samochodu nie przechodzi z dnia na dzień.

Klocki i tarcze hamulcowe.

swap hamulcowy
Zestaw hamulcowy

Jak dobrze wiemy te dwa elementy chcąc nie chcąc idą ze sobą w parze przy swapie hamulców. W gruncie rzeczy jak spojrzymy na to z boku jest to jeden z elementów, który nie kosztuje tak dużo jak np. „nowy” silnik, felgi z dużym rantem i opony do tego czy masa innych modyfikacji, które powinny być wykonane później niż przed swapem hamulców. Oczywiście to jest tylko moje zdanie. Ok, przejdźmy w takim razie do:

Sportowe klocki hamulcowe:

swap hamulców
Klocki marki Ferodo

Sportowe klocki hamulcowe montujemy gdy chcemy uzyskać lepszą siłę hamowania jak i tarcia. Oczywiście również ma na to wpływ gdy nasze klocki się zbyt mocno przegrzewają względem serii. Dlaczego warto się zainteresować takimi klockami? Odpowiedz jest banalnie prosta. Taki sportowy klocek hamulcowy po pierwsze: zapewni większą siłę hamowania czy też będzie lepiej reagował na pedał hamulca. Często przeglądając jakieś grupy motoryzacyjne można było natrafić na częste pytanie: „Jakie klocki hamulcowe żeby nie pyliły”. Również w tym przypadku należy się zastanowić nad wymiana klocków na sportowe. Takie klocki zdecydowanie dużo mniej pylą niż seryjne, ponieważ nie mają w sobie takiej zawartości metali w okładzinach.

Wiele osób gdy słyszy „sportowe klocki hamulcowe” od razu przed oczami ma duży wydatek. W gruncie rzeczy to nie do końca prawda. Wiele osób również pyta czy takie klocki mają jakieś wady. Wg mnie mają małą wadę i z czasem nie zwracamy na to uwagi, mowa tutaj o szybszym zużyciu się klocka hamulcowego wraz z tarczami.

Tarcze hamulcowe:

swap hamulców
Tarcze nacinane

Gdy nie chcemy ingerować w zmianę tarcz na większe z innym rozstawem szpilek na felgi itp. możemy włożyć tarczę tej samej wielkości ale np. o innej powierzchni czy wykonanej z lepszych materiałów. Do wyboru mamy tarczę typu: nawiercane, nacinane, wiercone czy po prostu kombinacje wcześniej wymienionych typów. Czy to tylko ma ładnie wyglądać? Zdecydowanie nie! Najlepszym wyborem z wyżej wymienionych typów tarcz jest zdecydowanie tarcza nacinana. Wielu z Was pewnie się zastanawia dlaczego akurat taka tarcza jest najlepszym wyborem. Taka tarcza ma za zadanie oczyszczać powierzchnie łączącą klocek hamulcowy z tarczą oraz odprowadzanie powietrza. Tarcza tego typu w pewnym sensie działa jak frezarka. Cały czas ścina klocek hamulcowy i jednocześnie odświeżając go. Warto nadmienić, że w czasie wykonywanej pracy w bardzo dużej temperaturze takie nacięcia na tarczy usuwając powietrze, które zbiera się pomiędzy okładziną a tarczą. Pewnie myślicie, że te tarcze mają same zalety i są bez żadnych wad.

W sumie to prawda, takie tarcze mają na pewno więcej zalet niż wad. Jedyna „wadą” takich tarcz zbyt szybkie zużywanie się klocków co idzie za tym częściej nasze auto stoi u mechanika na wymianie klocków jeżeli sami nie mamy czasu lub po prostu nie umiemy. Przy wymianie tarcz, należy również pamiętać aby zachować równą spójność. Mam tu na myśli, że jeżeli decydujemy się na wymianę tarcz na nacinane musimy również pamiętać o zmianie klocków. Tak, to bardzo ważny aspekt, ponieważ wymiana tarcz na nacinane plus zwykłe klocki jest krótko mówiąc bez sensu. Wszystko za sprawą tego, że im większy współczynnik tarcia tym mniejsza powierzchnia robocza tarczy. Wszystko za sprawą nacięć.

Inne równie dobre, lecz mniej używane są tarcze nawiercane. Chodzi tutaj o wytworzenie wgłębienia na tarczy, które jak w przypadku nacinanych mają za zadanie odprowadzanie powietrzna jak i brudu z tarcz. Ich minusem bez wątpienie jest fakt, że nie frezują klocka hamulcowego. Można również spotkać się z tarczami, które są i nawiercane i nacinane jednocześnie. Lecz niewielu producentów się decyduję na takich zabieg ponieważ do takich tarcz są wymagane klocki, które mają bardzo wysoki współczynnik tarcia.

Cena sportowych klocków i tarcz.

Tak jak wcześniej wspomniałem to nie jest aż takie drogie jak każdy sobie wyobraża. Moim zdaniem lepiej jest dołożyć kilka złotych więcej i mieć pewne hamulce, które nas nie zawiodą. Przykłady cenowe podam Wam na aucie, którym jest Audi A3 1.8 Turbo. Tak więc cena klocków hamulcowych(zamiennik) kosztuję w granicach 150zł natomiast sportowe klocki w granicach od 200 do 450zł. Następnie przejdźmy do tarcz hamulcowych. Cena za zwykłe tarcze to około 300zł, natomiast sportowe tarcze mamy w cenach od 500zł do 850zł.

Podsumowując SWAP Hamulców.

swap hamulców
Heble Honda Civic TypeR

Swap Hamulców możemy podzielić na kilka wariantów, zmiana na sportowe klocki i tarcze tarcz o seryjnym rozmiarze lub zmianę na większe z usportowionych wersji naszego auta. Artykuł ma na celu zapoznanie się z tym tematem SWAP Hamulców, ponieważ w przyszłości chciałbym rozbić ten temat bardziej na części pierwsze! Tak więc, moim zdaniem na bezpieczeństwie lepiej nie oszczędzać i pomyśleć poważnie o swoim układzie hamulcowym.

Zobacz również: Klatka bezpieczeństwa – czym właściwie jest

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia