Typy Głośników – Podstawy Car Audio

2212

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Typy głośników w kontekście car audio to tematyka skomplikowana…

Typy głośników
typy głośników

Car Audio zwłaszcza dla osób które rozpoczynają swoją przygodę z modyfikowaniem własnego samochodu pod kątem doznań muzycznych, może być dość trudna. Dlatego też podstawą jest dokładna analiza każdego, nawet pozornie najmniejszego aspektu dobrze zbudowanego Car audio. Ten artykuł zawiera typy głośników ich podstawowy opis i klasyfikację. Bez tego nie można zbudować dobrego systemu muzycznego w naszym samochodzie.

1. Opis i klasyfikacja typów głośników w car audio

Zaczynimy może od najbardziej podstawowej rzeczy jaką jest sama definicja głośnika. Otóż w praktyce jest to jeden z podstawowych elementów całego systemu car audio w elektromechanice nazywany przetwornikiem. Oznacza to tyle, że zmienia energię elektryczną na mechaniczną to jest ruchy membrany. Doprowadza to do drgań cząsteczek powietrza, które przechwycone przez ludzkie ucho są analizowane i przetwarzane na wrażenie zwane dźwiękiem. Czysto techniczny opis może wydawać się być niepotrzebny w przypadku takich artykułów, aczkolwiek warto zwrócić uwagę na to, że pozwala on na zwrócenie uwagi na pewną, istotną rzecz. Mianowicie na to, jak ważne jest zakupienie dobrych głośników do systemu car audio. Jeżeli będziemy zbytnio oszczędzać na głośnikach, to może dojść do sytuacji w której energia elektryczna nie będzie przetwarzana na mechaniczną w sposób w jaki powinna przez co drgania membrany zniekształcą dźwięk, jaki chcielibyśmy uzyskać. A więc typy głośników, to podstawa.

Oczywiście faktem jest, że nawet najlepszy system Car audio nie odda w 100% muzycznie oryginału, aczkolwiek pewne spadki w jakości są niedopuszczalne. Dlatego też już na wstępie, odradzam przesadne oszczędzanie na głośnikach. Inaczej może to przynieść więcej złego niż korzyści. A jak mówi stare przysłowie „Chytry dwa razy traci”

Rysunek 1: Budowa głośnika

Typy głośników
http://www.car-audio.waw.pl

Zasadniczo głośniki w podstawowym słowniku osób związanych z car audio, dzieli się w oparciu o jeden z dwóch aspektów: budowa lub pasmo i wielkość.

2. Podział głośników pod względem budowy

 1. a) stożkowy – Jeden z podstawowych typów głośników stosowanych w car audio. Posiada on membranę wklęsłą z nakładką przeciwpyłową, a także korektorem fazy, którego nadrzędnym celem jest zmniejszenie do minimum zniekształceń w przetwarzanym paśmie tuż przy jego krańcu; tak zwane roll off. Sama membrana powinna być sztywna i zawieszona w sposób umożliwiający duże wychylenie. Zwykle głośniki stożkowe są niskotonowe lub średniotonowe.
 2. b) kopułkowy – w zasadzie jest to przeciwieństwo głośnika stożkowego. Membrana jest wypukła i bardzo lekka, przez co może być wprawiona w szybkie drgania co prowadzi do większego rozproszenia dźwięku i zmniejsza jego kierunkowość. Głośniki kopułkowe są więc średniotonowe lub wysokotonowe.
 3. c) piezoelektryczne – w porównaniu z poprzednimi dwoma typami, głośniki piezoelektryczne występują tylko w wariancie wysokotonowym. Niestety w przypadku głośników piezoelektrycznych, musimy spodziewać się niskiej kontroli, ale w zamian za to otrzymujemy produkt wysokiej jakości o niskiej cenie. Sam sprzęt działa na bardzo prostej zasadzie. Mianowicie piezoelektryk rozszerza się i kurczy za każdym razem kiedy przepływa przez niego prąd zmienny. Warto jednak odnotować, że systemy piezoelektryczne w przypadku car audio to tak naprawdę ostateczność, jeżeli nie mamy pieniędzy na nic innego.
 4. d) elektrostaty i staty – podobnie jak piezoelektryczne, te typy głośników, to głośniki wysokotonowe, które wykorzystuje się w drogich systemach car audio. Membrana w tego typu głośnikach jest osłonięta cienką folią metalową (lub innym tego typu materiałem) przez który przepływa prąd. Sama membrana znajduje się w polu magnetycznym magnezu co skutkuje tym, że w zależności od przepływającego prądu wygina sie ona w przód lub w tył. Faktem jest, że głośniki te są niezwykle dobrej jakości, są jednak też bardzo drogie i trudno dostępne, co często dyskwalifikuje je z użycia w systemach car audio.

3. Podział głośników ze względu na pasmo i wielkość

 1.  subwoofery – każdemu fanowi car audio nie muszę tłumaczyć czym one są. Dla pozostałych jednak, warto poświęcić im chwilę uwagi. A więc są to głośniki subniskotonowe, które trzeba odpowiednio zabudować (inaczej są bezużyteczne). Samo pasmo przenoszenia mieści się w granicach 20Hz-150Hz. Ich atutem jest niewątpliwie praca w dużym zakresie wychyleń.
 2.  woofery – nie tak dobrze znany termin jak subwoofer, ale wciąż rozpoznawalny tak przez fanów car audio jak i laików. Są to głośniki niskotonowe lub średniotonowe. W kontekście car audio, są one jednym z podstawowych elementów dobrego systemu, ale bowiem woofery montuje się w drzwiach. Mimo że nie potrzebują zabudowy (w przeciwieństwie do subwooferów) ale odradzałbym montowanie ich w tapicerce, gdyż nie uzyskamy pełni ich możliwości. Pasmo przenoszenia mieści się między 70Hz-3500Hz.
 3. midrange – wchodzimy już w mniej popularne typy głośników. Midrange jak sama nazwa wskazuje są tylko i wyłącznie w wariancie średniotonowym. Pasmo przenoszenia mieści się między 300Hz -600Hz.
 4. tweetery – jest to typ  głośników wysokotonowych, kopułkowych które wykorzystuje się do pokrycia bardzo wysokich pasm (powyżej 2kHz). Nie wymagają one żadnych komór czy obudowy. Dają świetny dźwięk, są jednak bardzo drogie.

Informacje zawarte powyżej, dają ogólny obraz tego jak należy dzielić typy głośników wykorzystywane w car audio. Zawsze wychodzę z założenia, że wiedza jest kluczem do sukcesu i wydaje mi się, że solidne podstawy w zakresie głośników, pozwolą wam na odpowiedni dobór sprzętu.

Typy głośników
źródło: allegro.pl

Przeczytaj o Skoda Felicia – piękny kabriolet z bloku wschodniego

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia