Fiat Uno – niezwykle sprawny samochód miejski

2043
Fiat Uno II
Fiat Uno II

Fiat Uno to bardzo ciekawa konstrukcja.

W historii motoryzacji pojawiło się wiele niewielkich modeli, które odcisnęły na niej swoje piętno. W pewnym sensie niektóre z tych maszyn zmieniły wręcz bieg historii, motoryzując całe kraje, jak na przykład Volkswagen Garbus, czy Fiat 500. Dzisiaj opowiemy sobie o jednym z niewielkich aut, które być może nie zrobiło, aż tak wielkiej kariery, ale z pewnością zapadło w pamięć setkom tysięcy zadowolonych kierowców. Głównym bohaterem dzisiejszego artykułu jest niezawodny Fiat Uno, czyli auto niewielkich rozmiarów przeznaczone głównie do jazdy miejskiej, jednak lubiące również nieco dłuższe wypady. Fiat Uno jest doskonale znany polskim kierowcą, gdyż był bardzo popularnym pojazdem, który tak naprawdę zjechał Polskę wzdłuż i wszerz. Jakby tego było mało, to niezwykle udane auto było również produkowane w Polsce, co czyni go, oczywiście z przymrużeniem oka, reprezentantem krajowej myśli motoryzacyjnej. Na razie, zostawmy jednak szczegóły dotyczące produkcji Fiata Uno, a skupmy się na firmie odpowiedzialnej za jego konstrukcję.

Fiat Uno I
Fiat Uno I, fot. Rudolf Stricker (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Fiat Uno – historia marki

Fiat to włoski koncern samochodowy, który powstał w 1899 roku w Turynie. Od samego początku marka skupiła się na produkcji samochodów. Pierwszym modelem był Fiat 3 ½ HP. Zarówno przed pierwszą, jak i drugą wojną światową przedsiębiorstwo dość szybko się rozrastało, dzięki czemu powstawały nowe fabryki i kolejne modele pojazdów. W drugiej połowie dwudziestego wieku firma zaczęła przejmować inne przedsiębiorstwa, jeszcze bardziej wzmacniając swą siłę. W 1980 Fiat przejął Iveco, a w 1984 Alfę Romeo i Maserati. W 2009 roku rozpoczął się trudny proces przejęcia przez Fiata amerykańskiej firmy Chrysler. Procedura ta trwała niemal pięć lat i ostatecznie zakończyła się dopiero w 2014 roku. Powstała w ten sposób spółka Fiat Chrysler Automobiles. Należy wyraźnie zaznaczyć, że firma Fiat już w 1921 roku rozpoczęła swoją działalność w Polsce. Powstała wtedy stacja obsługi pojazdów marki Fiat. W czasach PRL-u polska motoryzacja produkowała samochody na włoskiej licencji Fiata. Dziś w kraju działa firma Fiat Auto Poland należąca do koncernu Fiat. Jak widać, przez lata włoska marka była i nadal jest obecna na krajowym rynku.

Fiat Uno II
Fiat Uno II, fot. Riley from Christchurch, New Zealand (1994 Fiat Uno 45S) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Fiat Uno – prosta historia

Fiat podjął decyzję o stworzeniu niewielkiego auta miejskiego, które z racji swoich gabarytów aspirować będzie do klasy aut rodzinnych na początku lat osiemdziesiątych. Postanowiono, że za projekt nadwozia odpowiadać będzie firma Italdesign Giugiaro. Głównym projektantem był sam Giorgetto Giugiaro. Mimo iż nadwozie Fiata Uno wydaje się nam dziś proste i nieco przestarzałe, to należy pamiętać, że wówczas doskonale wpasowywało się w obowiązujące trendy. Premiera auta miała miejsce 20 stycznia 1983 roku. Nieco szokujące może wydawać się miejsce pierwszej oficjalnej prezentacji auta. Otóż Fiat Uno zadebiutował na przylądku Canaveral na Florydzie. Uno było dostępne w wersji trzy lub pięciodrzwiowej oraz w całej gamie silników, zarówno benzynowych, jak i typu diesel. Fiat na miejsce produkcji swojego najnowszego modelu wybrał oprócz Europy również Brazylię. Auto zostało ciepło przyjęte i niemal natychmiast zaczęło się dobrze sprzedawać. Entuzjazm był tak duży, że Fiat Uno wygrał plebiscyt na Europejski Samochód Roku 1984.