Audi 100 – samochód, który zmienił historię marki

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Audi 100
Audi 100

Audi 100 to samochód, który ma bogatą i ciekawą historię.

Długo zastanawiałem się, o czym powinien traktować dzisiejszy artykuł. Z jednej strony kusiły mnie samochody, które na co dzień pokonywały polskie drogi w czasach PRL-u, z drugiej natomiast puszczały oko piękne auta z państw zachodnich. Ostatecznie zdecydowałem się obrać ten drugi kierunek i wylądowałem w południowych Niemczech, a konkretnie w mieście Ingolstadt. To właśnie tam ma swoją siedzibę koncern Audi, a skoro Audi, to oczywiście nie może być mowy o niczym innym niż Audi 100. To jeden z tych samochodów, które na dobre zapisują swój obraz w umyśle każdego kierowcy. Konstrukcja zapiera dech w piersiach już samym wyglądem. W dodatku posiada niebywałą historię, która śmiało mogłaby posłużyć jako scenariusz do hollywoodzkiej produkcji. Podobnie jak historia tego konkretnego modelu, tak i dzieje firmy Audi są również niezwykle ciekawe. Zresztą jak mogłoby być inaczej, skoro marka narodziła się na początku dwudziestego wieku, który jak wiemy, był niezwykle burzliwym okresem zarówno w historii samych Niemiec, jak i świata w ogóle.

 

Audi 100
Audi 100, fot. nakhon100 [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Audi 100 – Ludwig Kraus

Choć tak jak wspomniałem przed momentem, historia firmy Audi jest niezwykle ciekawa, to jednak my skupimy się tylko na jej fragmencie. Konkretnie chodzi o lata 1964 do 1968. To właśnie wtedy Volkswagen AG zakupił fabrykę znajdującą się w Ingolstadt, by już po dwóch kolejnych latach przejąć sto procent akcji firmy Auto Union, która była właścicielem marki Audi. Wcześniejszym właścicielem firmy był koncern Daimler-Benz i to właśnie z niego wywodzi się pewien szczególny pracownik, który na zawsze zmienił bieg historii niemieckiej motoryzacji. Można zaryzykować stwierdzenie, że gdyby nie jego talent i upór, dziś niewiele osób wiedziałoby o takiej marce aut jak Audi. Ludwig Kraus, bo o nim mowa przeszedł w ręce Volkswagena niejako razem z zakładem w Ingolstadt i dla koncernu było to najlepsze, co mogło się stać. Otóż Pan Kraus właściwie w pojedynkę stworzył przełomowy dla firmy model Audi 100.

Audi 100 – zawiła historia

Wspomniane zakłady produkcyjne znajdujące się w Ingolstadt miały służyć jako wsparcie przy produkcji Volkswagena Garbusa. Marka Audi był tak naprawdę niewiele znaczącym dodatkiem, któremu nie wróżono żadnej przyszłości. Tutaj jednak pojawia się Ludwig Kraus, który w pojedynkę opracował model samochodu, który później zostanie ochrzczony jako Audi 100. Kraus był niezwykle uzdolnionym inżynierem, a w dodatku cechował go niespotkany upór w dążeniu do celu. W dzisiejszym świecie motoryzacji, gdzie w grę wchodzą ogromne pieniądze i wielkie zespoły projektowe, aż trudno uwierzyć, że samotny inżynier stworzyć prototyp pojazdu bez jakiegokolwiek budżetu i wsparcia od firmy, dla której pracował. Model oznaczony jako C1 pozwolił wejść firmie na zupełnie nowy poziom i tak naprawdę to od tej konstrukcji zaczęła się firma Audi, jaką znamy dziś. Należy zaznaczyć, że Ludwig Kraus nie tylko zaprojektował nadwozie, czy wnętrze auta, ale również stworzył silnik będący solidną konstrukcją.

Brak postów do wyświetlenia