Moc wzmacniacza oraz jego odpowiedni dobór

363

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Moc wzmacniacza oraz jego odpowiedni dobór…

Wzmacniacz wraz z głośnikiem stanowią zarówno serce jak i dusze każdego systemu car audio, montowanego w samochodzie. Moc wzmacniacza, to element podstawowy, który pozwala nam na określenie tego jak wiele system będzie w stanie osiągnąć w zakresie muzyki czy jak mówią powszechnie młodzi ludzie „walnięci basem”. Rzecz w tym, że przy zakupie wzmacniaczy, wiele osób kieruje się tylko wartością liczbą określającą ich moc i na tej podstawie, decydują się na zakup danego modelu. Aczkolwiek takie zachowanie jest całkowicie błędne. Wynika to z tego, że zasadniczo moc wzmacniacza dzieli się na kilka rodzajów, zależnych od odmiennych metod pomiarów, stosowanych w różnych modelach. Znacznie może to wpłynąć na potencjalne wartości, które określają moc wzmacniacza.

Ponadto należy także pamiętać, że przy analizie mocy wzmacniacza, należy także zwrócić uwagę na wartość THD, która określana jest w procentach. THD określa poziom zniekształcenia sygnału w momencie gdy prowadzone są pomiary. Warto odnotować, że współczynnik THD nie powinien przekroczyć 10%. Jeżeli do tego dojdzie, to wtedy współczynnik mocy można uznać za bezużyteczny.

moc wzmacniacza
Źródło: http://www.anprel.sklep.pl

Moc wzmacniacza, jej rodzaj i znaczenie w kontekście zakupu

Skoro już wiadomo, że istnieje kilka typów pomiarów, które określają moc wzmacniacza, to warto byłoby je opisać, a także zastanowić się nad tym, który z nich ma największe znacznie dla nas, klientów decydujących się na zakup sprzętu pod car audio. Zasadniczo, moc wzmacniacza w kontekście jej pomiaru, można podzielić na cztery rodzaje to jest moc sinusoidalna, Moc RMS, Moc Muzyczna oraz PMPO

Moc  wzmacniacza – moc sinusoidalna (ciągła)

Jak sama nazwa wskazuje, moc w przypadku tego typu pomiaru mierzy się za pomocą dostarczenia do obciążenia sygnału sinusidalnego. Podczas pomiaru cały wzmacniacz (przetwornica, końcówka mocy) są obciążane w sposób ciągły. Jak łatwo się domyślić jest to parametr, który dostarcza najmniejsze pod względem ilościowym wyniki przy jednoczesnym sporym poborze mocy. Aczkolwiek warto odnotować, że to właśnie sinusoidalny pomiar mocy dostarcza najbardziej dokładnych informacji o potencjale wzmacniacza. Tak więc jest to parametr najbardziej pożądany i poszukiwany przez osoby zajmujące się car audio. Jedyną wadą jest to, że bardzo rzadko traficie na wskaźnik mocy sinusoidalnej w specyfikacji wzmacniaczy. Jak wspominaliśmy wcześniej pomiary te są wymagające w zakresie czysto energetycznym. Wiele firm, unika więc stosowania ich w swoich produktach.

Moc wzmacniacza – moc RMS

W zasadzie moc RMS możecie określić jako zastępstwo dla wyżej wymienionego parametru. Moc tą mierzy się poprzez dostarczenie do wzmacniacza tak zwanego obciążenia szumu różowego. Energia, która jest dostarczana w przypadku tych pomiarów nie jest stałą. Wzmacniacz pracuje z pełną mocą tylko i wyłącznie w momentach w których pojawiają się składowe o dużych amplitudach. Ta metoda pomiarowa nie pożera tak dużo energii jak poprzednia. Daje także wyższe wyniki. Nie jest ona niestety tak dokładna, jak metoda pomiaru sinusoidalnego, aczkolwiek osoby decydujące się na car audio, powinny niewątpliwie zwracać na ten parametr uwagę. Pozwoli on wam na zakup wzmacniacza, który powinien spełnić wszystkie stawiane przed nim wymagania.

Moc wzmacniacza – moc muzyczna

Poprzednie dwa parametry, które zostały opisane dają świetny obraz tego jak powinny wyglądać pomiary mocy w wzmacniaczach przeznaczonych do car audio. Niestety w wielu przypadkach firmy kierują się marketingiem i stosują pomiary, które ładnie wyglądają na papierze, ale nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Przykładem może być pomiar mocy muzycznej, określający maksymalną moc chwilową jaką może osiągnąć wzmacniacz. W zasadzie przyjmuje się, że wartość tą określa się jako RMS x 2. W zasadzie jednak informacja ta jest niewiele warta, gdyż nie mówi klientowi o tym co jest najważniejsze. Czyli jak sprzęt będzie się zachowywał w większości przypadków.

Moc wzmacniacza – PMPO

O ile w poprzednim przypadku dało się jeszcze na upartego wyciągnąć jakieś informacje o tym z jakim wzmacniaczem mamy do czynienia, o tyle PMPO nie daje nawet tego. Na jakimkolwiek forum o car audio natknięcie się na to, że ludzie dosłownie wieszają na tym pomiarze psy. Wynika to z tego, że został on wymyślony specjalnie na potrzeby marketingu. Nie istnieje żadna podstawa, która mówiłaby o tym, że taki pomiar należy wykonać. Nie jest on nawet znormalizowany, a przeprowadza się go w taki sposób, żeby uzyskać jak największą wartość liczbową, która o samym wzmacniaczu nie mówi nic. Jeżeli chcecie kupić sobie wzmacniacz, to radzę unikać tego pomiaru.

Oczywiście, istnieją jeszcze inne rodzaje pomiaru, które określają moc wzmacniacza jak na przykład moc AES, moc nominalna, moc znamionowa etc. Aczkolwiek w kontekście car audio, cztery wyżej wymienione są najbardziej dokładne lub interesujące.

Moc wzmacniacza – jak dokonać wyboru?

moc wzmacniaczy
źródło: allegro.pl

Na forach internetowych często można spotkać się z wieloma pytaniami jak na przykład „czy ten wzmacniacz nie jest za duży pod te głośniki?”. Podstawą jest tutaj odpowiednie dopasowanie impedancji. Jak zapewne wiecie, wzmacniacz dostarcza energię do głośnika, która jest potrzebna na wykonanie danej pracy. Wartość prądu zależy od wartości napięcia i oporu jaki stawia głośnik. Im większe napięcie tym prąd płynący przez cewkę głośnika jest większy. Im większy opór cewki tym prąd płynący przez nią jest mniejszy. Każdy wzmacniacz ma ograniczoną moc na wyjściu, więc maksymalna moc jaką może dostarczyć do głośnika, również jest skończona. Pamiętajcie przede wszystkim o tym, że wartości maksymalne przedstawione na głośnikach i wzmacniaczach nie powinny być przekraczane. Od razu jednak muszę uściślić, że powinniście zostawić zapas mocy. Tak na wszelki wypadek. Nie warto nadwyrężać wzmacniacza. Mam nadzieje, że artykuł ten pomoże wam w doborze odpowiedniego wzmacniacza.

moc wzmacniacza
Źródło: abstore.pl

Przeczytaj o: Sportowe opony czy semi-slick.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia