Polonez Caro – ostatnia modernizacja polskiej marki

2451

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Polonez Caro – ostatni „polski” samochód osobowy

Polonez Caro

Polonez Caro MR’91

Polonez Caro

Prace nad Polonezem Caro rozpoczęto pod koniec lat 80-tych. Pracami nad nową wersją Poloneza, kierował Jan Politowski, lecz ostateczną wersję nadwozia zaprojektowali Antoni Kasznicki i Zbigniew Kowalczyk. Wśród szkiców i projektów jeden należał do naszego słynnego inżyniera Cezarego Nawrota. Data 31 lipca 1991 roku – wtedy rozpoczęto produkcję seryjną modelu Caro.

W wersji Caro wprowadzono prawie 270 zmian konstrukcyjnych i stylistycznych, znacząco modernizując nadwozie. Zastosowano przede wszystkim nowe przednie reflektory i inaczej wyprofilowane zderzaki, nowy grill, zaś w układzie wydechowym zastosowano tłumik środkowy. We wnętrzu zastosowano nową kierownicę oraz dodano regulację wysokości mocowania pasów przednich.

Powiększona została lista wyposażenia dodatkowego. W jego skład wchodziły:
– obręcze kół ze stopów metali lekkich,
– szyberdach,
– autoalarm,
– sportowe fotele Inter Groclin,
– elektrycznie sterowane szyby przednie,
– centralny zamek,
– radioodtwarzacz,
– głośniki,
– lakier metalizowany.

Sam nabywca miał do wyboru tylne mosty o różnych przełożeniach, wersje silnikowe oraz wyposażenie dodatkowe. Polonez Caro spełniał europejskie normy bezpieczeństwa ECE. Od roku 1991 gwałtownie wzrastał poziom produkcji.

Deska rozdzielcza MR’91

W 1991 roku do palety silników dołączył diesel XUD9A / XUD9A/L o pojemności 1905 cm³ i mocy 70 KM produkcji francuskiej. Rok później rozszerzono ofertę o silniki 1.5/1.6 przystosowane do pracy na benzynie bezołowiowej z układem jednopunktowego wtrysku paliwa i katalizatorem (wersje GLI) lub bez katalizatora. Wprowadzono zmodernizowany wał kierownicy, który w czasie zderzenia skracał się oraz zniekształcał, pochłaniając energię i chroniąc kierowcę. Polonez Caro zyskał w Polsce wysoką popularność, w 1992 roku sprzedano ponad 80 000 egzemplarzy modelu.

Warto dodać że w nagrodę za zdobycie srebrnego medalu na letnich Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie w roku 1992 roku reprezentanci Polski w piłce nożnej otrzymali od władz FSO Polonezy Caro w specjalnym złotym kolorze.

Polonez Caro MR’93

Polonez Caro

Rok 1993 to kolejne modernizacje samochodu. W pierwszej połowie roku poszerzono rozstaw kół o 59 mm, poprawiając stateczność auta. Z kolei jesienią z maski silnika usunięto plastikowy chwyt powietrza, w zamian zastosowano nowy plastikowy pas podszybia w miejsce metalowego. Poprawiono ogrzewanie i wentylację wnętrza dzięki montażowi 4 nowy zmienionych nawiewów w kabinie pasażerskiej, dodano regulację wysokości świateł z wnętrza kabiny, wyłącznik czasowy oświetlenia kabiny pasażerskiej i inne. 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia