Zbyt głośny wydech? Zobacz co Ci za to grozi

13124

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zbyt głośny wydech

Jak głośny może być wydech, gdzie zrobić pomiar głośności wydechu? Czy warto wymienić końcówkę wydechu czy może lepiej jest wymienić cały układ wydechowy? Po co robimy modyfikacje wydechu? Kłopot czy korzyść?

Zbyt głośny wydech w aucie? Zobacz jakie mogą spotkać Cię problemy.

Zbyt głośny wydech to już praktycznie normalna sprawa w świecie tuningu. Przynajmniej ja nie spotkałem się z osobą, która ma coś zdłubane w aucie a układ wydechowy jest w serii. Jakiś czas temu przeglądając forum natrafiłem na wpis o tym, że jakiś chłopak radził się co ma zrobić jeżeli policja przyczepiła się za zbyt głośny wydech. Właśnie ten jego wpis natchnął mnie aby napisać dla Was taki artykuł. Żyjemy w dobie, gdy ”tuningowane” końcówki wydechów można kupić na znanych portalach aukcyjnych za śmieszne pieniądze. Poza zmiana dźwięku na bolący uszy ryk wydobywający się z tego tłumika nie da nam żadnych przyrostów mocy. Warto wiedzieć co nam grozi za zbyt głośny wydech.

jak głośny może być wydech - tłumik końcowy
jak głośny może być wydech – tłumik końcowy

 

Zbyt głośny wydech a prawo.

W Polsce mamy jasno określone normy dotyczące hałasu jakie powinien spełniać samochód, motocykl itp. Dla każdego pojazdu z silnikiem benzynowym jest inny przedział decybeli niż np. dla silnika diesla. Poniżej przedstawię Wam normy hałasu jakie powinien spełniać samochód czy motocykl.

zbyt głośny wydech, pomiar głośności wydechu w warsztacie
pomiar głośności wydechu w warsztacie

Dla samochodów z silnikiem benzynowym maksymalny pomiar hałasu nie może przekroczyć więcej niż 93dB. Natomiast dla silników diesla maksymalna ilość decybeli przy pomiarze jest nieco wyższa niż w przypadków benzynowych i wynosi ona 96dB. W przypadku motocykli jest troszkę inaczej i tutaj maksymalna ilość decybeli jest zależna od pojemności silnika. Jeżeli silnik motocykla ma mniejszą pojemność niż 125CM3 to jego maksymalna ilość decybeli nie powinna przekraczać 94dB. Natomiast jeżeli motocykl ma pojemność większą niż 125CM3 wtedy maksymalna ilość decybeli nie może przekraczać 96dB

Zbyt głośny wydech – pomiar.

Zbyt głośny wydech  - pomiar
Zbyt głośny wydech – pomiar

W zależności od pojazdu pomiar jest wykonywany na innej zasadzie. W przypadku diesla powinien on pracować z maksymalnymi obrotami, wyznaczonymi przez wbudowany w niego ogranicznik obrotów. Taki pomiar wydechu powinien być wykonywany trzy krotnie, jeden po drugim. Wynik pomiaru nie może się różnic miedzy sobą większą różnicą niż 2dB. Jeżeli chodzi o urządzenie pomiarowe to powinno się znajdować na wysokości rury wydechowej. Oraz ważne jest by w odległości nie mniejszej niż 20CM od rury wydechowej.

Nasze auto poddawane takiemu pomiarowi musi stać na równym utwardzonym podłożu. Musi to być podłoże wykonane z asfaltu, betonu lub innego twardego materiału, który będzie miał za zadanie odbijanie dźwięku. I jak możemy przeczytać powierzchnia musi być płaska. Musi być w kształcie prostokąta, który ma oddalone boki krawędzi nie mniej niż 3metry od boku auta.

Ucierpi kieszeń za zbyt głośny wydech.

Gdy nie znamy kodeksu prawnego możemy się naprawdę bardzo mocno zdziwić podczas kontroli, gdy Pan w niebieskim mundurze zapuka w szybę naszego auta i powie: prawo jazdy i dowód rejestracyjny. W czasie kontroli, gdy policjant stwierdzi naruszenie przepisów odnośnie głośności wydechu, norm spalin itp. ma prawo wystawić mandat do 300 PLN w związku z popełnianym wykroczeniem o zakazie używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem (KD Art.60.ust.2 pkt. 2).

W obecnych czasach coraz więcej ”niebieskich” jednostek jest wyposażona w specjalne urządzenie do pomiaru głośności wydechu czy miernik do sprawdzenia przenikającego światła gdy przyciemnimy szyby. Co w przypadku, gdy policja nie jest wyposażona w odpowiedni sprzęt do pomiaru hałasu. Oczywiście gdy ma uzasadnienie, że wydech jest zbyt głośny może zabrać dowód i skierować nas na wykonanie badań technicznych. Takie możliwości są również opisywane na testach na prawo jazdy więc kto jak kto, ale młody kierowca powinien o tym pamiętać. Oczywiście możemy odmówić mandatu i później załatwiać to drogą sądową ale sami dobrze wiemy kiedy ten wydech jest za głośny.

Zabrany dowód rejestracyjny za zbyt głośny wydech?

zbyt głośny wydech a badanie techniczne
Stacja kontroli pojazdów tu zmierzysz ile twój wydech ma decybeli

Dowód rejestracyjny prawie na 100% również zostanie nam zabrany i dostaniemy skierowanie na wykonanie badań technicznych aby ten dowód móc odebrać tylko pod warunkiem, że zostanie to naprawione i nowy wydech będzie spełniał normy hałasu.

Zbyt głośny wydech czyli Wszędzie są jakieś granice.

Mnóstwo osób kupuję tłumiki, które nie spełniają norm odnośnie hałasu i często kosztują połowę mniej niż mandat, który dostajemy. Moim zdaniem lepiej jest dołożyć parę złotych i zrobić układ wydechowy od początku do końca tak ja powinien wyglądać. Często wybierając tanie zamienniki lub tłumiki typu ala mugen możemy być pewni ze prędzej czy później dostaniemy mandat. Możemy też stracić dowód rejestracyjny.

Należy również pamiętać, że pasja pasją, ale warto pamiętać, że buczenie na osiedlu po północy nie jest niczym przyjemnym dla naszych sąsiadów i często możemy sobie bardziej zaszkodzić takimi podbojami. Wiadomo, miasto jak i każde drogi publiczne nie są najlepszymi miejscami do sprawdzania głośności swojego wydechu. Niech każdy ma to na uwadze i zachowa jakiś sensowny umiar w tuningu układu wydechowego. Ja osobiście lubię jak ma fajny pomruk i drze się wydech w fajny sposób ale nie na takiej zasadzie, że słychać Cię w sąsiednim województwie. Przeczytaj co mówi kodeks.

Zobacz również: Kobieta z pasją czyli motoryzacja kobiecym okiem

Przeczytaj też o zaworze EGR

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia