Akustyka car audio, wygłuszanie i wytłumianie niechcianych dźwięków

944

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Akustyka car audio, stanowi jeden z podstawowych działów związanych z tą niezwykle rozbudowaną tematyką…

Artykuł ten poruszy wszystkie najbardziej nurtujące kwestie związane z akustyką. Zjawiska takie jak rezonans, zostaną pokrótce opisane wraz ze sposobami, za pomocą których możemy pozbyć się tych problemów. Wszystko po to aby akustyka car audio była na najlepszym poziomie.

Akustyka car audio
Źródło: http://www.alpine.com.pl

Akustyka Car Audio – Podstawowe Informacje

Obraz przedstawiony powyżej przedstawia kilka z ciekawych elementów związanych z akustyką car audio. Jak chociażby to, że dywaniki znajdujące się pod siedzeniami, negatywnie wpływają na jakość dźwięku. Zanim przejdziemy jednak do dalszej analizy, ważne jest zastanowić się nad tym, czym tak właściwie jest akustyka. Otóż w najprostszym znaczeniu jest to dział fizyki i techniki obejmujący zjawiska związane z powstawaniem, propagacją i oddziaływaniem fal akustycznych. Jednym z podstawowych elementów, związanych z rozchodzeniem się dźwięku jest tak zwana fala dźwiękowa. Fala dźwiękowa to forma transmisji energii przez ośrodek sprężysty. W powietrzu falę dźwiękową stanowi fala podłużna (tzn. zaburzenia stanu występują wzdłuż kierunku propagacji) zmian ciśnienia atmosferycznego.  W zakresie akustyki warto zapamiętać następujące definicje:

Drgania akustyczne – drgania mechaniczne, polegające na ruchu cząstek środowiska sprężystego względem położenia równowagi.

Dźwięk – wrażenie słuchowe wywołane drganiami akustycznymi lub drgania akustyczne zdolne wytworzyć wrażenie słuchowe.  W zależności od długości fal i ich częstotliwości, taki dźwięk usłyszymy.

Hałas – dźwięk niepożądany w danym miejscu i czasie, przez daną osobę.

Definicje te zostały tutaj podane nie bez powodu. Jak widać, nawet najmniejsze drgania mogą wpłynąć na fale akustyczną i zniekształcić to w jaki sposób jest odbierana przez ludzkie ucho. Akustyka car audio jest niezwykle ważna dlatego, że samochód to wielka puszka w której fala dźwiękowa wielokrotnie się odbija, wprawiając w drgania inne elementy konstrukcji co prowadzi do tak zwanego rezonansu. Zjawisko to zasadniczo polega on na tym, że jeśli mamy dwa układy, które mogą drgać, to jeśli istnieje między nimi połączenie umożliwiające propagację fali dźwiękowej, to drgania jednego elementu będą przekazywane innemu elementowi. W samochodzie przykładami jest membrana głośnika i blacha w drzwiach. Pytanie jakie w tym momencie się zapewne wam nasuwa to w jaki sposób zminimalizować takie zniekształcenia? Jest kilka sposobów i pokrótce opiszemy każdy z nich.

Akustyka car audio – wygłuszenie drzwi

Akustyka car audio
Źródło: strefatestów.pl

 

Pierwszym i zarazem najważniejszym etapem w zakresie dbania o akustykę car audio, jest wygłuszenie drzwi. Wynika to z tego, że blacha z której są zbudowane, wprawiana jest w drgania w momencie gdy woofery zaczynają wytwarzać dźwięk. Taki rezonans, skutecznie niszczy efekt jaki chcemy osiągnąć. Najczęściej stosowanym sposobem na wygłuszenie drzwi w car audio jest obklejenie ich matami tłumiącymi wyprodukowanymi z masy bitumicznej. Nałożone maty powinny być jak najbardziej sztywną konstrukcją. Zasłaniają one także otwory technologiczne i utrudniają rezonowanie. Maty bitumiczne pochłaniają także i odbijają dźwięki co jest niewątpliwie pozytywnym aspektem. Tańszym rozwiązaniem od mat jest taśma dekarska.  Osobiście odradzałbym jednak stosowanie takiego rozwiązania. Mata jest niewiele droższa, a efekt o wiele lepszy.

Akustyka car audio – wytłumienie drzwi

Akustyka car audio
Źródło: vwgolf.pl

 

Gratulacje, udało się nam wygłuszyć drzwi. Niestety wygłuszenie to za mało jeżeli chodzi o akustykę car audio, ponieważ maty nie zapewniają pełnej absorpcji far akustycznych. Innymi słowy nadal będziemy mieli do czynienia ze zjawiskiem odbicia fal co doprowadzi do wystąpienia rezonansu i zakrzywienia dźwięku. Dlatego też po wygłuszeniu, musimy zadbać także o wytłumienie. Dlatego też na warstwę mat bitumicznych należy nałożyć warstwę złożoną z elementów, które pozwolą na wytłumienie. Dobrym pomysłem będzie inwestycja na przykład w izolację akustyczną OUT-SOUND 10/240S o grubości 1cm. Pozwoli ona na osiągnięcie zamierzonego efektu absorpcji fal akustycznych. Ze swojej strony odradzam korzystanie z amatorskiego rozwiązania, jakim jest zwiększenie liczby mat bitumicznych na drzwiach, celem uzyskania wytłumienia. Niestety, ale maty bitumiczne nie mają tak dobrych właściwości w tym zakresie. Niezależnie od tego ile mat położymy, nie uzyskamy zamierzonego efektu, niestety.

Akustyka car audio – jak wytłumić wnętrze auta?

Akustyka car audio
źródło: autokult.pl

Jak wspominałem na początku w kontekście car audio, odpowiednie wygłuszenie drzwi stanowi de facto podstawę, która wpływa na uzyskanie pożądanego efektu dźwiękowego. Niestety jednak, drzwi to nie jedyny element o który musimy zadbać. Generalnie spora część elementów wykonana jest z miękkich materiałów (jak chociażby siedzenia czy kanapa z tyłu), które skutecznie radzą sobie z pochłanianiem potencjalnych zakłóceń. Istnieją jednak elementy o które musimy zadbać. Jednym z nich są chociażby dywaniki, które opisane zostały na pierwszym zdjęciu w tym artykule. Dywaników takich powinniśmy się czym prędzej pozbyć, gdyż wpływają one negatywnie na fale o średniej częstotliwości. Zakłócenie mogą powodować także niektóre elementy tapicerki. Generalnie jednak nie będziemy mieli tutaj za wiele pracy. Podstawą są więc drzwi i im musicie poświęcić najwięcej uwagi. Na koniec pozostaje mi życzyć wam powodzenia w dbaniu o akustykę waszego car audio.

Więcej o car audio pod tym linkiem: Car Audio gdy fabryka nie wystarcza robimy TUNING

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia