Przewody hamulcowe – zadbaj o swoje bezpieczeństwo

692

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

przewody hamulcowe

Przewody hamulcowe – zadbaj o swoje bezpieczeństwo.

Cały układ odpowiadający za hamowanie jest bardzo ważny w naszym aucie, wpływa on na bezpieczeństwo. Przewody hamulcowe to równie ważny, jak nie najważniejszy element, który wpływa na nasze bezpieczeństwo czy to przy upalaniu czy normalnej jeździe. W dzisiejszym artykule zajmiemy się wyżej wymienionymi przewodami hamulcowymi. Postaram się w łatwy sposób opisać rodzaje przewodów hamulcowych. Formy zapobieganiu niszczeniu oraz cenę jaką należy zapłacić za wyżej wymienione przewody hamulcowe. Tak więc bez zbędnego przedłużania, zaczynajmy!

Przewody hamulcowe:

Przewody hamulcowe możemy podzielić na dwie grupy. Są to: przewody elastyczne oraz przewody twarde. Przewody elastyczne są ulokowane bezpośrednio koło zacisku hamulcowego natomiast przewody twarde łączą pompę hamulcową wraz z przewodami miękkimi.

Przewody hamulcowe – elastyczne.

przewody hamulcowe
przewody hamulcowe elastyczny

Elastyczne przewody hamulcowe są dużo bardziej narażone na uszkodzenia. Wszystko za sprawą ich wykonania – wykonane są z gumy. Jak sama nazwa wskazuję: „Przewody elastyczne” są bardzo giętkie i dzięki temu możemy je łatwo dopasować. Mówi się, że żywotność takich przewodów jest bardzo mała. Poniekąd trzeba się z tym zgodzić i zależne jest to od tego w jakich warunkach używa się naszego auta oraz z jakich materiałów ten przewód jest wykonany. Należy dodać, że takie przewody zwykle zużywają się od 3 do 5lat. Nie jest to tak, że po tym czasie przewody się całkiem rozlecą. Chodzi tu o fakt, że w przewodach gumowych robią się mikropęknięcia. Przez właśnie te drobne pęknięcia woda dostaję się do płynu hamulcowego. W skutek czego hamowanie naszego auta mocno się pogarsza.

Dajmy tutaj kilka przykładów. Auto sportowe, które się szybko rozpędza do dużych prędkości tak samo musi szybko hamować inaczej albo byśmy wylądowali na drzewie albo zaliczyli dzwona. W takich wypadkach, gdy auto szybko się rozpędza i szybko hamuje dochodzi do szybkiego zużycia przewodów. Podobnie jest w przypadkach aut terenowych czy ciężkich limuzyn, przewody hamulcowe w tych autach są poddane dużemu nacisku po przez sporą wagę i osiągi auta. W autach typu off-road przewody  mogą również szybko ulec zniszczeniu po przez uderzenia w rożnego rodzaju kamienie czy inne skarpy. Do grupy samochodów należy dodać jeszcze auta tuningowane z regulacją prześwitu są równie bardzo mocno narażone na uszkodzenia przewodów hamulcowych. Wszystko za sprawą częstej regulacji wysokości auta, która doprowadza do uszkodzenia przewodów.

Przewody hamulcowe – twarde.

Z informacji wynikających o twardych przewodach hamulcowych wynika, że mają trochę większą żywotność niż ma się to w przypadku przewodów miękkich. Twarde przewody hamulcowe średnio zużywają się od 5lat do 10lat. Na forach odpowiedzialnych za mechanikę pojazdową można również przeczytać, że w autach typu luksusowe takie przewody hamulcowe mogą wytrzymać nawet do 15lat, lecz dla własnego bezpieczeństwa lepiej wymieniać je co 10lat. Zwykle do zużycia dochodzi na wskutek odwiecznego wroga większości starych samochodów jakim jest korozja. Podczas wymiany wyżej wspomnianych przewodów należy wymienić również przewody miękkie. Nie jest to jakiś mocno wygórowany wydatek, ale ma bardzo duży wpływ na zachowanie bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem.

Przewody hamulcowe – objawy awarii oraz naprawa.

przewody hamulcowe
nieszczelne przewody hamulcowe

Tutaj odpowiedz na to zagadnienie jest bardzo prosta. Zwykle możemy dostrzec gdy pedał hamulca jest mega miękki. Już wtedy powinno nam dać do myślenia, że z naszymi hamulcami może być coś nie tak. Przechodząc następnie do naprawy wyżej wymienionych przewodów należy moim zdaniem odprowadzić auto do mechanika jeżeli nie posiada się odpowiedniej zdolności manualnej – jest to główny powód, po drugie do takiego zabiegu należy mieć odpowiednią praskę. Uważam, że jeżeli nie mamy pojęcia o tym to nie należy udawać macho i próbować swoich sił w tym tylko zlecić to osobie, które się na tym zna. Oraz takiej, która posiada specjalną praskę do zakucia przewodu. Jeżeli już tak mocno się uprzemy na samodzielnej wymianie przewodów polecam aby zamówić gotowy zestaw, który jest fachowo przygotowany do naszego modelu samochodu. Wtedy praktycznie wszystko nam podchodzi bez większych utrudnień.

Cena przewodów hamulcowych.

przewody hamulcowe
Odpowietrzanie układu hamulcowego

Cena chyba dla większości Polaków robi różnicę. Cena za wymianę przewodu hamulcowego głównie jest zależna od modelu auta oraz od tego jak łatwo można się do niego dostać. Za wymianę kompletu przewodów tj. elastycznych i twardych będziemy musieli zapłacić od 300zł do 600zł. Cena, którą będziemy musieli wydać na przewody jest zależna od tego czy będziemy robili to na zamiennikach czy oryginalnych przewodach.  Na zakup kompletu zamienników będziemy musieli wydać od 200zl do 500zł. Dodatkowo po całej operacji należy doliczyć koszt około 100zł za odpowietrzenie układu hamulcowego. Patrząc na to w dwóch perspektyw może się wydawać dużo i mało. Pamiętajmy, że w tym wszystkim chodzi o bezpieczeństwo nasze oraz osób, które biorą udział w ruchu drogowym razem z nami.

Zobacz również: Zbyt głośny wydech? Zobacz co Ci za to grozi

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia