Skoda Rapid TSI DSG 90KM

0
298
Skoda Rapid TSI DSG 90KM

Skoda Rapid TSI DSG 90KM

Skoda Rapid TSI DSG 90KM to chyba najchętniej wybierany Rapid, silnik 1.2TSI niestety będzie wycofywany. Skoda dołączyła do ogólnoświatowego szaleństwa które mówi, zmniejszyłeś pojemność i dodałeś turbo to teraz obetnij jeden cylinder. Silnik 1200 ccm o czterech cylindrach zostanie zastąpiony 1000 ccm o trzech cylindrach, ma być dynamiczniej, lżej i oszczędniej. Powoli również masa samochodów staje się coraz niższa to dodatkowo obniża i koszty produkcji i podwyższa parametry auta. Stosując wtedy mniejsze silniki samochody będą zużywały mniej paliwa, ostatnio tą drogą poszło Suzuki i nowe Baleno które gabarytami podobne jest do Rapida waży jedynie 900kg.

Skoda Rapid TSI DSG 90KM

A teraz okiem technicznym

Skoda Rapid TSI DSG 90KM – Silnik/skrzynia

Do Rapida pasuje najbardziej benzynowa jednostka 1.2TSI zasilana wtryskiem bezpośrednim i doładowana turbosprężarką. 90 KM jest generowanych przy 4400 obr/min natomiast maksymalny moment obrotowy wynosi 160 Nm i jest dostępny pomiędzy 1400 a 3500 obr/min. Takie parametry powodują że auto może bez problemu jechać z prędkością obrotową na poziomie 1200 obr/min co sprawia że ekonomia jest podobna do diesla. Skrzynia którą mieliśmy do dyspozycji to DSG o siedmiu przełożeniach. Tak wyposażone auto przy masie poniżej 1200kg jest bardzo dynamiczne a 7 biegów powoduje że możemy korzystać przy przyspieszaniu z maksymalnej mocy. Jeśli chodzi o ekonomię to te 7 biegów sprawi że będziemy zawsze w okolicach maksymalnego momentu obrotowego.

Skoda Rapid TSI DSG 90KM

Skoda Rapid TSI DSG 90KM – Zawieszenie/koła/hamulce

Oczywiście w zawieszeniu przełomu nie ma, MacPhersony z przodu i belka skrętna z amortyzatorami gazowymi z tyłu. Hamulce z tyłu tarczowe z przodu tarcze wentylowane, specjalnie się nie napracują bo masa auta to miniej jak 1200 kg co powoduje że zanotowana droga hamowania ze 100km/h na oponach 215/45×17 jest poniżej 37m a i trzymanie drogi jest bardzo poprawne. Takie zestawienie powoduje że auto jest i tanie w zakupie ale też bezawaryjne bo to sprawdzone rozwiązania.

Skoda Rapid TSI DSG 90KM

Skoda Rapid TSI DSG 90KM – Ekonomia

Ekonomia jest bardzo przyzwoita, średnie zużycie paliwa w normalnej eksploatacji nie przekroczy 6.5l/100km. Tradycyjnie zrobiliśmy trasę nad nasze kochane morze i wyszło nam jadąc przepisowo(ufff) 5.2l/100km specjalnie nie wysilając się. Silnik ma małą pojemność i nie lubi wysokich obrotów, by zachować przyzwoitą ekonomię nie przekraczajmy 3500 obr/min i unikajmy pełnego gazu a Rapid odwdzięczy się rozsądnym apetytem. O właściwy dobór przełożeni zadba 7 biegowe DSG które ma bardzo dobry program ekonomiczny.

Skoda Rapid 1,2 TSI 110KM Spaceback czyli mniejszy bagażnik ale więcej mocy