Nowe kary dla kierowców 2017! Zobacz zmiany w przepisach

543

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nowe kary dla kierowców 2017

Nowe kary dla kierowców 2017 – nowy kodeks drogowy ma przede wszystkim dotyczyć nieodpowiedzialnych kierowców, którzy powodują najwięcej śmiertelnych wypadków na polskich drogach…

Nowe kary dla kierowców 2017 – sejm zdecydował o zaostrzeniu kar dla kierowców. Nowy kodeks drogowy na pewno nie spodoba się też piratom drogowym.

Nowe kary dla kierowców 2017

Nowe kary dla kierowców 2017 – kierowcy na podwójnym gazie oraz pod wpływem środków odurzających

Nie tak dawno Sejm RP zadecydował o zaostrzeniu kar dla kierowców.  Na baczności muszą się mieć przede wszystkim osoby będące pod wpływem alkoholu. Gdy spowodują wypadek, w którym ktoś zginie lub będzie miał ciężki uszczerbek na zdrowiu.

Przyjęta nowelizacja przepisów kodeksu karnego i wykroczeń przewiduje zaostrzenie kar dla kierowców. Dotyczy to przede wszystkim osób, które spowodują wypadek pod wpływem alkoholu albo pod wpływem środka odurzającego, a skutkiem będzie śmierć osoby albo jej ciężki uszczerbek na zdrowiu. Sprawca wypadku trafi teraz na minimum 2 lata do więzienia, a maksymalnie na 8 lat. Przed zmianą można było trafić na minimum 9 miesięcy, a wyrok zawiesić do jednego roku więzienia. Jednak teraz po zmianach z kodeksu została wykreślona możliwość wydania wyroku w zawieszeniu.

Nowe kary dla kierowców 2017 – kolejne zmiany

Wykroczenia drogowe, w przypadku których zostało wszczęte postępowanie, będą przedawniać się dopiero po 3 latach od dnia popełnienia. Na dzień dzisiejszy takie sprawy przedawniają się po 2 latach.
Osoby, które wsiądą za kierownicę pojazdu mimo faktu, że straciły uprawnienia będą musiały liczyć się, tak jak obecnie, z karą pozbawienia wolności na okres 2 lat. Dodatkowo zakaz prowadzenia pojazdów zostanie obowiązkowo przedłużony na 15 lat. Za ponowne złamanie zakazu będzie groziła kara nawet 5 lat więzienia.

Z kolei kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu nie zatrzymując się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych z radiowozu popełni przestępstwo zagrożone karą nawet 5 lat więzienia. Sąd zakaże mu też prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat. Do dziś najbardziej brawurowa ucieczka traktowana jest jak wykroczenie, za które grozi jedynie grzywna lub kara aresztu do 30 dni. Sądy orzekające w sprawach o przestępstwa drogowe będą informowane przez drogówkę o dotychczasowych wykroczeniach kierowcy oraz o np. zatrzymaniu mu uprawnień.

W prawie o ruchu drogowym widnieje wyraźna podstawa prawna do poddawania kierujących pojazdami (lub osób, u których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogły kierować pojazdem) rutynowemu badaniu. Cel jest prosty, ustalić zawartość alkoholu w organizmie lub obecność środka działającego podobnie do alkoholu, np. narkotyków.

Teraz swoje prace nad ustawą rozpocznie Senat. Przewiduje się, że zmiany w przepisach mogą wejść w życie jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku.

Ostatni artykuł: POLONEZ I POCHODNE – OFERTA FSO W LATACH 90-TYCH

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia