Hyundai Elantra CRDI 136KM DCT

306
Hyundai Elantra CRDI 136KM DCT

Hyundai Elantra CRDI 136KM DCT

Nowa Elantra nawiązuje do współczesnych trendów stylizacyjnych typu GrandCoupe czyli czterodrzwiowych coupe. Kiedyś Mercedes CLS był prekursorem tego kierunku, potem BMW GT ale były to drogie marki premium a modele GrandCoupe najdroższymi modelami w porównaniu z ich wersjami sedan. Teraz Hyundai Elantra CRDI 136KM DCT łamie ten trend i wprowadza estetykę do gamy w cenie poniżej klasy średniej niższej. Poziom cenowy jest zbliżony do droższych kompaktów typu Octavia natomiast wizualnie wygląda na auto dużo droższe. Myślę że taki dizajn zaspokoi wiele oczekiwań związanych z nowoczesnym wyglądem ale też i prestiżem bo auto przyciąga wzrok.

Hyundai Elantra CRDI 136KM DCT

 

Hyundai Elantra CRDI 136KM DCT – Silnik/skrzynia

Hyundai powoli wycofuje się z silników 1.7 diesel, są już mocno leciwą konstrukcją. Opracowano całkiem nową jednostkę 1.6 diesel która legitymuje się 136KM mocy przy 4tys obr/min ale kręci się do 5tys. Moment maksymalny to 300 Nm przy 1750 obr/min do tego doczepiono nowy dwusprzęgłowy automat o siedmiu przełożeniach. Taka konfiguracja powoduje że poza sportowo wyglądającym sedanem mamy też prawie sportowe parametry napędu. Producent deklaruje 10.5s do setki ale nam wyszło 9.9s czyli ciut mniej, prędkość maksymalna to według nas 203km/h nie 190 jak deklaruje producent.  Silnik ma wysoką kulturę pracy, niestety nie zabudowano go i nie wyciszono zbyt starannie. Takie niedopatrzenie skutkuje hałasem z komory silnikowej przy maksymalnym obciążeniu i wysokich obrotach. Szkoda bo to sprawia wrażenie jakby motor miał niską kulturę pracy a jest przeciwnie.

Hyundai Elantra CRDI 136KM DCT

 

Hyundai Elantra CRDI 136KM DCT – Zawieszenie/koła/hamulce

Oczywiście w zawieszeniu przełomu nie ma, MacPhersony z przodu i belka skrętna z amortyzatorami gazowymi z tyłu. Hamulce z tyłu tarczowe z przodu tarcze wentylowane, specjalnie się nie napracują bo masa auta to jedynie 1320 kg co powoduje że zanotowana droga hamowania ze 100km/h na oponach 225/45×17 jest poniżej 43m a i trzymanie drogi jest bardzo poprawne. Pamiętajmy że to wynik na oponach zimowych, na letnich powinien być poniżej 36m, ważne jest że pomimo zimowek był bardzo stabilny.

Hyundai Elantra CRDI 136KM DCT

 

Hyundai Elantra CRDI 136KM DCT – Ekonomia

Ekonomia jest mocną stroną tego auta, oczywiście bzdury jakie wypisuje fabryka to takie same niedorzeczności jak u innych producentów. Nam wyszło w teście mieszanym 5.3L/100km normalnej jazdy natomiast przy 90km/h w trasie to 4.2L/100km. Najbardziej zaskakujące jest to że przy 120km/h czyli gdzieś na ekspresówce auto zadowoliło się 5.4L/100km. Jest to wynik bardzo dobry ale za tym stoi nowoczesny silnik, skrzynia biegów oraz dopracowane nadwozie pod kątem aerodynamiki.

test hałaśliwości wnętrza Elantry wykazał że przy 120km/h można bezstresowo słuchać radia i rozmawiać bez podnoszenia głosu.

 

Ford Ranger Wildtrak TDCi utopiony w morzu czyli wyprawa na Mierzeję Wiślaną po Troć jeśli lubisz dobre ryby.