Kombajn Bizon, czyli duma polskiego rolnictwa

2359

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kombajn Bizon – popularne modele

Jednymi z najpopularniejszych modeli kombajnów Bizon, były te oznaczone, jako Z056 oraz Z058 znany jak Bizon Rekord. Zacznijmy od przyjrzenia się bliżej pierwszemu z nich. Bizon Z056 był przeznaczony do zbioru zbóż, rzepaku i roślin strączkowych. Wyposażono go w wysokoprężny silnik SW-400, wyprodukowany przez Wytwórnię Silników Wysokoprężnych Andoria w Andrychowie. Jednostka ta była produkowana na licencji angielskiej firmy Leyland i generowała moc rzędu 100 koni mechanicznych. Warto wspomnieć, że tego samego silnika używano w autobusach Autosan H9, a także w samochodach Star 200 i 244. Model Z056 mierzył 14 metrów długości, 3,2 metry szerokości i 4 metry wysokości, a jego masa wynosiła niemal 8 ton. Był on niezwykle lubiany przez rolników, głównie ze względu na pojemny zbiornik ziarna.

Kombajn Bizon
Kombajn Bizon, fot. Ludek [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Zdecydowanie najpopularniejszym modelem był wspominany Bizon Z058 Rekord. Był on produkowany w latach 1980 – 2004. W 1995 roku zmieniono kolor jego lakieru ze znanego do tej pory czerwonego na niebieski. Bizon Rekord wyposażono w silnik wysokoprężny z turbodoładowaniem o mocy 120 koni mechanicznych. Omawiany model był szczególnie ceniony przez kombajnistów, gdyż zapewniał im niezwykle komfortowe warunki pracy. Kabina kombajnu była bardzo dobrze wyciszona oraz przestronna. Wyposażono ją w filtr powietrza, zadbano również o odpowiednią widoczność, wyposażając kombajn w przednią szybę o dużej powierzchni. W późniejszych latach w maszynie montowano komputer pokładowy, istniała również możliwość instalacji klimatyzacji i ogrzewania. Głównymi zaletami, za które ceniony był Bizon Rekord były między innymi niskie koszty eksploatacji pojazdu, wysoka czystość zbieranego ziarna, a także komfort użytkowania. Warto również wspomnieć o Bizonie Gigant, którego silnik osiągał moc 220 koni mechanicznych, a waga wynosiła aż 12 ton. Był to największy kombajn, jaki wyprodukowano w Fabryce Maszyn Żniwnych.

Kombajn Bizon
Kombajn Bizon, fot. Sigman [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Kombajn Bizon – smutny koniec

Opisane powyżej kombajny wraz z Fabryką Maszyn Żniwnych, to ta część polskiego rolnictwa, z której możemy być dumni. Kombajny z serii Bizon to solidne i przemyślane konstrukcje, które wspomagały rozwój polskiej wsi. W płockich zakładach wciąż produkuje się kombajny, jednak pod inną marką nie patrząc na tradycję polskich Bizonów. Symbolem końca marki było zezłomowanie pierwszego egzemplarza z serii Bizon po przejęciu zakładów przez firmę New Holland Agriculture. Choć w zamyśle kierujących Fabryką Maszyn Żniwnych wspomniany egzemplarz miał pozostać symbolem siły firmy, to niestety, podobnie jak i ona, nie przetrwał walki z konkurencją.

Zobacz także: Fablok, czyli przedstawiamy polskie lokomotywy z Chrzanowa

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia