Słownik car audio – podstawowa terminologia: Część I

565

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

słownik car audio
Źródło: youtube.com

Słownik car audio, pomożemy Wam zrozumieć podstawową terminologię, związaną z tym tematem.

Osoby, które siedzą w tematyce car audio dłużej wiedzą zapewne, że występuje w niej wiele pojęć, które dla laika będą niezrozumiałe. Dlatego też postanowiłem stworzyć słownik car audio. Dla osób nowych w temacie będzie on nieocenioną pomocą, dla znawców z kolei swoistym przypomnieniem. Oczywiście taki słownik car audio, nie zmieści się w jednym artykule, dlatego też postanowiłem rozbić go na kilka części.

słownik car audio
Źródło: youtube.com

Słownik car audio – A

Amper – Jest to jednostka natężenia prądu. Ampery są dla nas informacją o tym, jak szybko prąd przepływa przez układ w danej jednostce czasu. Jeden amper odpowiada przepływowi jednego kulomba w ciągu jednej sekundy. Innymi słowy mówiąc o natężeniu, mówimy o tym jaki „szybki” prąd przepływa przez układ.

Słownik car audio – B

Bi-amper – jest to termin, który oznacza wykorzystanie osobnych końcówek mocy do odrębnych głośników przetwarzających tony niskie oraz wysokie. Jest to rozwiązanie często wykorzystywane w car audio, gdyż pozwala na uzyskanie lepszej jakości dźwięku. Taki układ minimalizuje ryzyko zakłóceń z woofera, który mogłyby wpłynąć negatywnie na doznania słuchowe.

Bi-wiring – termin z którym również spotkacie się często. Bi-wiring oznacza użycie osobnych kabli do podłączenia tweetera i woofera. Oczywiście, kable powinny różnić sie właściwościami w sposób, który sprawi że będą dobrze współgrać z danym elementem.

Słownik car audio – C

Ciepłe brzmienie – jeden z powszechnie występujących typów brzmienia. Termin ten oznacza układ w którym bas jest lekko zwolniony, średnica uwypuklona, a góra pasma łagodna. Jest to idealny układ, dla osób które nie chcą głowić się nad zbyt dużą ilością detali w każdym dźwięku.

Cięty – obcinanie pasma przez filtr; filtrowany.

Chirurgiczna góra  – wbrew pozorom nie mówimy tutaj o cięciu materiału w sposób chirurgiczny. Termin ten, będący częścią slangu oznacza górę przejrzystą, dokładną i detaliczną np. z tweeterów.

Słownik car audio – D

dB  – decybel, każdy z nas chyba słyszał tą nazwę i jeżeli kiedykolwiek będziemy chcieli być osobami zajmującymi się car audio, to jest to jeden z tych terminów, którego znaczenie musimy obowiązkowo znać. Jest to w zasadzie jedna dziesiąta bela, która opisuje stosunek mocy do danej wartości referencyjnej. Innymi słowy zwiększenie głośności o np. 2dB oznacza dwa razy głośniej, czyli musimy podwoić wartość podanej mocy. Najprościej możemy to jednak rozumieć po prostu jako wartość natężenia dźwięku. Istnieją wartości referencyjne (progi), które opisują jaki dźwięk ile ma decybeli i tak na przykład 10 dB to szelest liści na wietrze, 30 dB spokojna ulica bez szumu samochodów, a 100 dB to dźwięk silnika motoru, który nie posiada tłumika. Skoro już przy tym jesteśmy to krótka informacja dla fanów muzyki. Dźwięk powyżej 140 dB jest bolesny dla naszych bębenków i może trwale uszkodzić słuch. Nie lekceważcie tego.

słownik car audio
Źródło: http://mapaakustyczna.um.warszawa.pl

Dwudrożny – oznacza podział pasma na dwa osobne głośniki. Zwykle takie układy wykonuje się z wykorzystaniem zwrotnicy pasywnej.

Dwu i półdrożny – podobnie jak powyżej, jest to również podział pasma na dwa osobne głośniki. Różnica jest taka, że w tym przypadku dźwięk tworzony jest przez jeszcze jeden woofer cięty zwykle poniżej 500 Hz. System tego typu daje bardzo dobrą jakość basu.

Dystans  – Również wyjątkowo powszechny termin. Na pewno kiedyś spotkaliście się z tym, jak wasi znajomi mówili o dystansach. Dystans to w najprostszym tłumaczeniu pierścień ze stali lub MDF, który wykorzystuje się do zamontowania woofera do drzwi.

Zanim przejdziemy dalej, uprzedzając pytania w car audio nie ma żadnych istotnych terminów, które zaczynałyby się na literę E.

Słownik car audio – F

Filtr BP – Jest to filtr pasmowo-przepustowy. Inaczej zwany także ByPassem (nie mylcie z tym co montuje się chirurgicznie osobom cierpiącym z powodu problemów z krążeniem). Składa się na niego filtr HP i LP.

Filtr HP – Jest to filtr górnoprzepustowy. Charakteryzuje się on tym, że na pewnym poziomie częstotliwości granicznej puszcza on pełny sygnał. A poniżej tej częstotliwości, opada on z pewnym nachyleniem.

Filtr LP  – Jest to filtr dolnoprzepustowy. Jak sama nazwa wskazuje w jego przypadku, sytuacja jest odwrotna do tej znanej z filtru HP. Do pewnej częstotliwości granicznej puszcza on pełny sygnał. Powyżej tej częstotliwości, sygnał będzie opadał z pewnym współczynnikiem nachylenia.

Na tym myślę, zakończymy pierwszą część słownika car audio. Przyznam, że od dłuższego czasu chciałem napisać tego typu słowniczek i nie mogę się doczekać, pojawienia się pierwszych opinii na jego temat. Mam nadzieje, że słownik nie tylko wam się spodoba, ale przede wszystkim będzie solidną bazą wiedzy.

słownik car audio
Źródło: jazdamiejska.pl

Czytaj o: FIAT 126p Ryjek – samochód z przednim napędem

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia