Czy liczba oktanowa paliwa ma wpływa na moc silnika?
Od dawien dawna każdy się zastanawiał czy liczba oktanowa ma wpływ na moc silnika. W tym artykule chciałbym przedstawić Wam kilka istotnych spraw. Pierwszą i bardzo ważna po co i dlaczego tankujemy wysokooktanowe paliwo oraz jakie mogą być skutki uboczne tankowania takiego paliwa do seryjnego silnika. Tak więc bez zbędnego przedłużania przejdźmy do sedna sprawy. Zaczynajmy!
Liczba oktanowa paliwa – trochę teorii.
Zaczynając swoją pewnego rodzaju przygodę z motoryzacją żyłem w przekonaniu, że im więcej oktanów tym moje auto będzie ”lepiej” jechało. Oczywiście jak się później okazało żyłem w błędzie. Silnik w naszym aucie kiedy jest wypuszczany z taśmy jest przystosowany pod daną liczbę oktanową paliwa. Co innego gdy nasze auto zostało poddane modyfikacjom, wtedy sprawa ma już się nieco inaczej. Należy obalić mit, który możemy przeczytać w sieci, że wyższa liczba oktanowa paliwa podniesie moc naszego auta. Dodatki, które są zawarte w liczbie oktanowej zmniejszają liczbę energii, które ma zostać dostarczone do jednostki objętości, która zachodzi w procesie spalania. Z reguły tak jest, że gdy mamy wzrost liczby oktanowej wartość naszego paliwa maleje. Co za tym idzie? Tak naprawdę zamiast wzrostu mocy możemy jedynie odnotować jej spadek.
Wartość opałowa paliwa.
W prosty tłumaczeniu jest to po prostu ilość wydzielanego ciepła podczas spalania objętości paliwa. Wartość opałowa LPG ma większą wartość opałową gdy przeliczymy to na jeden kilogram, natomiast mniejszą gdy przeliczymy to na litr( około 20%). Tu trochę teorii na temat wartości opałowej paliwa. Przejdźmy zatem do praktyki. Dajmy tutaj przykład wyżej wspomnianego LPG. Wartość opałowa LPG, którego liczba oktanów wynosi z reguły ponad 100 wynosi 3660 kJ/m³. Natomiast dla benzyny 95 taka wartość wynosi więcej o ponad 200kJ/m³. Chyba każdy rozumie o co chodzi. Nawet gdy liczba oktanowa gazu jest większa to benzyna dostarczy dla naszego auta więcej ciepła a co za tym idzie więcej mocy w silniku.
Paliwo wysoko oktanowe a wyścigi.
Pytanie zadane brzmi: Dlaczego używa się paliwa wysoko oktanowego w wyścigach, rajdach lub pochodnych sportach? Wszystko za sprawą tego, że takie paliwo nadaję się idealnie do silników, które są mocno wysilone czy też mają wysoki stopień kompresji. Właśnie gdy auto jest wyposażone w turbodoładowanie, kompresor czy nitro. W jednostkach z turbo czy kompresorem istnieje większa możliwość na wystąpienie stukowego( spalanie stukowe) wtedy musimy nasze auto ”zabezpieczyć” przed taką możliwością. Wiadomo, że silniki, które są tak zmodzone na pewno są wystrojone pod dane paliwo. W takim wypadku gdy liczba oktanowa paliwa będzie większa to paliwo będzie miało niższą kaloryczność. Właśnie wtedy będzie można podnieść stopień sprężania, przyśpieszyć zapłon czy zwiększyć doładowanie. I właśnie stąd bierze się wzrost mocy.
95 do 98 i odwrotnie.
Gdy zatankujemy do silnika, który powinien jeździć na paliwie o liczbie oktanów 95 paliwo o liczbie oktanów 98 to moc najprawdopodobniej spadnie po mimo większej kaloryczności. Niestety w takim przypadku może się pojawić niechciane spalanie stukowe. Tak samo będzie w przypadku gdy ktoś wpadnie na pomysł żeby zatankować paliwo 95 do 98. Wtedy gdy czujnik od spalania stukowego, zmniejszy kąt wyprzedzenia, zmniejszy ciśnienie spalania i jak już na pewno wiemy: moc silnika spadnie.
Liczba oktanowa paliwa, dlaczego warto się do niej stosować?
Gdy jednostka napędowa naszego auta wyjeżdżają z taśmy z określoną liczbą oktanów, na której powinniśmy jeździć to znaczy, że nie jest to wymysł producenta auta. Jest to fakt, że auto na takim paliwie najlepiej będzie jeździło. Możemy się spotkać np. z takim pomysłem żeby do auta tankować paliwo lotnicze i o ile do aut, które się ścigają na ćwiartkę itp. to ten pomysł jest jak najbardziej na TAK natomiast tankowanie takiego paliwa do seryjnego samochody jest po prostu wielką głupotą. Taka benzyna wysokooktanowa zawiera w sobie bardzo często cząstki ołowiu, które są bardzo szkodliwe wręcz można powiedzieć zabójcze raz, że dla środowiska a dwa dla katalizatora w naszym aucie. Paliwo ponad 100oktanowe jest bardzo suche a co za tym idzie? Ma bardzo małe właściwości smarowania.
Podsumowując:
Podczas stosowania paliwa wysokooktanowego do naszego auta musimy robić to z głową. Ludzi gdy tankują wysokooktanowe paliwo do swojego seryjnego auta często oszukują samych siebie. Jest to moim zdaniem pewnego rodzaju mieszanie sobie samemu w głowie. Często błędnie myślimy, że zapłaciliśmy więcej za więcej oktanów to nasze auto jedzie jak szalone oraz przyśpiesza jak Formuła 1. Nic bardziej mylnego. To tylko nasze myślenie lub wmawiane sobie tego na to wpływa. Do takich rzeczy musimy podchodzić naprawdę z dystansem i o ile w aucie coś tam jest dłubnięte to nawet jeżeli będzie wzrost mocy(0,5-1KM) to nawet tego nie dostrzeżemy. Takie paliwo 100oktanowe + może narobić więcej szkody w silniku wolnossącym niż pożytku. Tak więc musimy pamiętać o tym.