Terminologia car audio – słownik H-O

650

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Terminologia car audio
źródło: connectedcar.auto-swiat.pl

Terminologia car audio (słownik) powoli się rozwija i mam nadzieje, że dostarczy wam cennych wskazówek…

Korzystając z okazji, chciałem podziękować za wszystkie komentarze, których głównym tematem był ten słownik car audio. Tak więc zaczynamy, życzę wam miłej lektury dalszego opisu którego głównym tematem jest podstawowa terminologia car audio.

 

terminologia car audio
źródło: smartdriver.pl

Terminologia car audio – H

High-End – w teorii terminu High-End używa się po to aby określić sprzęt najlepszy w swojej klasie. Tak zwana „górna półka”. Aczkolwiek należy brać poprawkę na to, kiedy ktoś używa tego stwierdzenia w stosunku do danego typu sprzętu. A to dlatego, że High-End często jest używany w określeniu zaledwie „dobrego” jakościowo urządzenia. Dlatego też musicie podchodzić do tego terminu trochę na wyrost.

Hz  – Jest to jednostka częstotliwości. 1 Hz = 1/s (jedna akcja na sekundę). Innymi słowy Częstotliwość 100 Hz oznacza, że w ciągu sekundy zachodzi 100 zdarzeń. Jeden z podstawowych terminów, który powinniście znać.

Terminologia car audio – K

Koaksjalne – są to głośniki współosiowe. Innymi słowy umieszczono na nich tweeter na osi głośnika niskotonowego, tworząc w ten sposób pojedynczy zestaw głośników, który przenosi całe pasmo. Wpływa to jednak negatywnie, na jakość przetwarzania. Należy o tym pamiętać, jeżeli decydujemy się na tego typu głośniki. Inaczej możemy być niemile zaskoczeni.

Kickbas – jest to pasmo dźwięku na poziomie między 80-200 Hz, odpowiada ono za uderzenia perkusji czy też tak zwany „kopiący” bas (stąd nazwa).

Kondensator – Wydaje mi się, że większość z was zapewne wie czym jest kondensator. Dla tych jednak, którzy mogą się w tym temacie nie orientować, krótkie wyjaśnienie. Kondensator to w zasadzie element, który magazynuje ładunek elektryczny. Największą zaletą kondensatora jest fakt, że może on zarówno szybko przyjąć dany ładunek jak i równie szybko go oddać. Dzięki temu jest on w stanie zmniejszyć spadki napięć. W systemach car audio w zasadzie wyróżniamy dwa typy kondensatorów. Pierwszym z nich jest kondensator buforujący, który montuje się blisko wzmacniaczy gdzie jest w stanie błyskawicznie oddać zgromadzony ładunek w momentach chwilowego poboru mocy. Drugim typem zaś jest kondensator filtrujący, wykorzystywany w filtrach LC.

Terminologia car audio – M

Moc znamionowa RMS – Termin ten wziął swą nazwę od skrótu frazy Root Means Square. Moc znamionowa, zwana także skuteczną, znamionową lub ciągłą, określa maksymalną głośność z jaką wzmacniacz lub głośnik może pracować przez długi czas bez narażenia się na uszkodzenie przy minimalnych zniekształceniach. W przypadku wzmacniaczy podaje się ją przy THD 0,076%. Informuje także o mocy pobieranej przez urządzenie podczas pracy pod obciążeniem. Parametr mierzony w watach (W) i podawany zawsze na tabliczce znamionowej produktu. Im wyższa moc, tym głośniejszy czysty dźwięk wydobywany z głośników. W wielu przypadkach mocy znamionowej używa się także jako swoistej bariery. Jej wartość często jest uznawana za graniczną, której przekroczenie może uszkodzić dany sprzęt.

Moc maksymalna (muzyczna) – termin ten wykorzystuje się w stosunku do mocy, która chwilowo może być wytworzona przez wzmacniacz lub przyjęta przez głośnik bez ich uszkodzenia. Problem polega na tym, że taka „chwila” nigdy nie jest jasno określona na sprzęcie. Dlatego też najlepiej w ogóle nie zawracać sobie tym parametrem głowy, gdyż moc oznaczana jako maksymalna, uszkodzi wam sprzęt zanim zdążycie w ogóle zdać sobie z tego sprawę.

Midbas – w porównaniu do kickbas’a wykorzystywany jest w głośnikach, które przetwarzają tony niskie i średnie. Midbas posiada pasmo przetwarzania mieszczące sie w granicach od 60-80 Hz do 3-4 kHz dla systemu dwudrożnego.

Terminologia car audio
źródło: connectedcar.auto-swiat.pl

Mostek – Jak sama nazwa wskazuje, mostek oznacza połączone ze sobą (zmostkowane) dwa kanały wzmacniacza bądź równoległe połączenie cewek w przypadku głośnika dwucewkowego.

Terminologia car audio – O

Odpowiedź częstotliwościowa – jest to przebieg krzywej głośności w częstotliwości. Sam przebieg powinien być wyrównany i stopniowo wzrost od 0-8 Hz a także powolny spadek od 16-20 kHz.

Odpowiedź impulsowa – przebieg krzywej czasu odpowiedzi w funkcji częstotliwości. Wykorzystuje się tą odpowiedź do określenia tego jak szybko głośnik zareaguje na danej częstotliwości

[Ohm] – Jest to jednostka rezystancji w prądzie stałym lub impedancji w prądzie zmiennym. Za pomocą ohmów określa się opór który pojawia się podczas przepływu prądu przez dany układ.

Kolejna część poradnika została skończona. Mam nadzieje, że dostarczy wam sporo potrzebnych informacji i pomoże w rozwinięciu zainteresowania tematyką car audio. Gdybyście mieli jakieś pytania, piszcie w komentarzach. Chętnie dostarczę odpowiedzi na wszystkie, nurtujące was kwestie.

terminologia car audio
Źródło: auto-swiat.pl

Przeczytaj o: Zlot samochodów amerykańskich Olesno 2017

 

 

 

 

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia