Skrzynia biegów Seata – szczegóły dotyczące produkcji

52
Skrzynia biegów Seata

Skrzynia biegów Seata – proces jej produkcji podglądamy w fabryce SEAT Componentes w El Prat de Llobregat.

Skrzynia biegów Seata
Skrzynia biegów Seata

Skrzynia biegów Seata, czyli krótko mówiąc, mechanizm składający się z kilku przekładni mający za zadanie przenieść moc z silnika na koła pojazdu. Chyba każdy wie, nawet laicy w dziedzinie motoryzacji, że jest ona bardzo ważną i z pewnością nieodłączną częścią samochodu. Jak wygląda jej proces produkcji? Mamy możliwość zajrzeć w tym celu do fabryki Seata Componentes w El Prat de Llobregat.

Skrzynia biegów Seat – wytrzymałaść

174 elementy – właśnie  z aż tylu części składa się nowa 5-biegowa przekładnia manualna MQ281. Jej produkcja odbywa się w zaskakująco szybkim tempie … opuszcza ona taśmę produkcyjną Seata już co 27 sekund ! Części do skrzyni biegów, jako że przenoszą ogromne siły i powiedzmy wprost, są różnie traktowane przez kierowców. Dobierane są z wysoką precyzją – każdą z nich musi cechować duża trwałość i wytrzymałość. Dlatego też każdy element poddawany jest obróbce termicznej. Czasami przez 14 godzin „smażą” się w piecu nagrzanym nawet do 900°C. Szacuje się, że przeciętna skrzynia biegów powinna wytrzymać 250 000 przejechanych kilometrów. Przez cały okres jej żywotności, kierowca zmienia biegi średnio prawie pół miliona razy.

Skrzynia biegów Seata

W całym procesie produkcji skrzyni biegów bierze udział ponad 500 maszyn i robotów. Co roku, w fabryce Seata przetapia się ok 15 tysięcy ton aluminium. Ciekawostak z takiej ilości można by było zbudować około 220 samolotów pasażerskich. Istotnym faktem jest, że prawie całe aluminium (ok. 95%) poddawane jest recyklingowi.

Do tej pory z fabryki znajdującej się w El Prat de Llobregat wyjechało blisko 13,5 miliona przekładni. W zeszłym roku liczba ta wynosiła 661 277. Szacuje się że w roku bieżącym Seat zanotuje znaczny wzrost produkcji skrzyń biegów.

 

Przeczytaj również o: Seat produkcja auta