Subaru Forester XT Turbo 241KM z prawdziwym 4×4

2438

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Subaru Forester XT Turbo 241KM

Subaru Forester XT Turbo 241KM

Wiele jest na rynku SUVów które z jednej strony udają auta 4×4 choć czasem to oszustwo jak w BMW gdzie dla zysku sprzedaje się również auta z napędem na jedną oś. Ale nawet jeśli jest to napęd na obie osie to z reguły jedna jest napędzana ale druga już tylko dopędzana. Co to znaczy? To znaczy że kiedyś auta terenowe były 4×4 gdzie napęd na obie osie był po 50% dziś druga oś jest sprzężona Haldexem. Haldex to sprzęgło wielopłytkowe które potrafi dość szybko połączyć dodatkową oś z napędem. Niestety nie zawsze to odbywa się dostatecznie szybko i o ile w terenie nie jest to problem o tyle w krytycznych sytuacjach na śliskiej drodze przy większej szybkości tak. Jak to jest w Subaru Forester XT Turbo 241KM?

Tak więc z jednej strony szybkość sprzęgła może być decydująca o wyjściu z poślizgu to druga rzecz, ta druga oś nigdy nie będzie miała więcej jak 50% momentu obrotowego.   Subaru zawsze ma napęd permanentny, zawsze mamy napęd na obu osiach nawet w słońce i latem, tak, takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze. Takie rozwiązanie jest prawdziwym 4×4, niczego nie udaje, oczywiście przez to auto jest cięższe, również trochę więcej pali ale jest bezpieczniej. Musimy sobie zadać pytanie czego szukamy na prawdę, marketingu czy właściwości jezdnych?

Subaru Forester XT Turbo 241KM

 teraz okiem technicznym

Subaru Forester XT Turbo 241KM – Silnik/skrzynia

Silnik to 4 cylindrowy boxer z wtryskiem bezpośrednim i z doładowaniem turbosprężarką. Pojemność dwa litry i tu oczywiście są tzw. tłoki kwadratowe, co to znaczy? To znaczy że Subaru jak zwykle trzyma się kanonów, skok tłoka równy jest jego średnicy, technicznie optymalne rozwiązanie. Agregat generuje 241KM oraz 350Nm momentu obrotowego już od 2400obr/min. To wszystko jest połączone ze skrzynią Lineatronic czyli automatem bezstopniowym. Napęd 4×4 jest napędem symetrycznym pod względem budowy, to znaczy że masa napędu jest równomiernie rozłożona co ma znaczenie w stabilności pojazdu. To wszystko pozwala przyspieszyć auto do 100km/h w 7.5s.

Subaru Forester XT Turbo 241KM

Subaru Forester XT Turbo 241KM – zawieszenie/koła/hamulce

I tu znów prostota i niezawodność, przednie zawieszenie to kolumny MacPherson a tył to wahacze poprzeczne. Hamulce tarczowe wentylowane z przodu a z tyłu tarcze zwykłe. Koła to dla wersji Subaru Forester XT Turbo 241KM 225/55×18 i są optymalne do szosowej szybkiej jazdy. Forester pomimo pełnych walorów 4×4 idealnie wypada w szybkiej jeździe autostradowej dzięki bardziej sportowemu zestrojeniu zawieszenia.

Subaru Forester XT Turbo 241KM

Subaru Forester XT Turbo 241KM  – Ekonomia

Subaru nigdy nie było mistrzem ekonomii, postawienie na bezpieczeństwo i parametry trakcyjne niestety kosztuje. Stały napęd 4×4 to zawsze trochę większe zużycie paliwa, skrzynia bezstopniowa też, jak jest  naprawdę. Tragedii nie ma, choć silnik to turbobenzyna nam wyszło średnio 11l/100km a w mieście można wyrobić się w 12. Na autostradzie jeśli nie przekroczymy 120km/h auto spali poniżej 8l/100km. To są koszty bardzo dobrego trzymania się drogi, dobrej dynamiki i bezpieczeństwa w trudnych warunkach. Czy warto? Żyć warto!!!

zobacz SUBARU XV Boxer Diesel Test 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia