Belka skrętna – budowa, podstawowe zalety i wady

4661

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Belka skrętna

Pomimo postępu technologicznego, belka skrętna nadal pozostaje popularnym i często stosowanym rozwiązaniem. Nie ma w tym nic dziwnego, wytrzymała konstrukcja przedstawia sporo zalet.

W obszarze zawieszenia tylnego stosowane są rozwiązania zależne i niezależne, jednak istnieje też opcja pośrednia. Belka skrętna nazywana jest układem zawieszenia półzależnego, co całkiem sporo mówi o tej konstrukcji. Jaka jest jej budowa, jakie przedstawia wady i zalety oraz jakich problemów kierowca może spodziewać się w toku eksploatacji?

Belka skrętna – konstrukcja

Belka skrętna
Klasyczna belka skrętna charakteryzuje się prostą konstrukcją

Niegdyś zawieszenia tylne oparte były przede wszystkim na sztywnej osi. Poza wytrzymałością i kompaktową budową, takie rozwiązanie nie przedstawiało zbyt wielu zalet, przynajmniej nie w samochodach, które miały poruszać się po utwardzonych drogach. Nieco inaczej wygląda kwestia zawieszenia wielowahaczowego. Skomplikowany układ zapewnia bardzo dobry komfort i wybitne właściwości jezdne, jednak na jego niekorzyść przemawiają wysokie koszty serwisowania i budowa, która zabiera znaczną przestrzeń, co siłą rzeczy musi odbić się na pojemności przedziału bagażowego. Gdzieś pomiędzy plasuje się belka skrętna, która nie jest zawieszeniem całkowicie zależnym, ale trudno też nazwać ją konstrukcją niezależną.

Podstawą konstrukcyjną belki jest sztywna oś poprzeczna, która łączy się z dwoma wahaczami wleczonymi. W odróżnieniu od zawieszenia niezależnego, w tym przypadku wahacze mocowane są na stałe, zazwyczaj przy pomocy spawów, choć niektórzy producenci używają też śrub. Należy zwrócić uwagę, że cała oś poprzeczna nie jest ustawiona idealnie w linii, którą wyznaczają koła.

W przeważającej większości przypadków, belka skrętna współpracuje z amortyzatorami i ze sprężynami śrubowymi, które odpowiadają za resorowanie. Zazwyczaj oba elementy mocowane są niezależnie, choć niektórzy producenci stawiają na rozwiązania zespolone, w postaci kolumn resorujących, gdzie tak jak w przypadku kolumn McPhersona, amortyzator znajduje się w środku sprężyny, tworząc z nią jeden element.

Belka skrętna – niezależna, ale tylko częściowo

Wynika to z faktu, że taka konstrukcja musi wykazywać podatność na skręcanie (jak wskazuje na to sama nazwa). Belka skrętna mocowana jest do nadwozia pojazdu przy pomocy elastycznych przegubów. Taka konstrukcja umożliwia realizację ruchów pionowych wahaczy. Belka skrętna musi przyjąć na siebie wszystkie przeciążenia, zatem układ ten, w pewnym stopniu, realizuje także ruch boczny.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że wahacze poruszają się w sposób niezależny od siebie, ale tylko do pewnego momentu. Gdy na jedno z kół zadziała zbyt duża siła, drugie zaczyna unosić się, czyli odwrotnie, niż ma to miejsce w przypadku konstrukcji bazujących na sztywnej osi. W pewnym zakresie belka skrętna wykonuje też ruchy poprzeczne, przesuwając się względem karoserii. Taką tendencję można zaobserwować przede wszystkim na wyboistych zakrętach.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia