Belka skrętna – budowa, podstawowe zalety i wady

4616

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Belka skrętna – zalety i wady

W Hondzie Civic Type-R zastosowana została belka skrętna
Honda udowodniła, że belka skrętna nie musi wpływać na pogorszenie właściwości jezdnych

Do największych zalet tego rozwiązania należy przede wszystkim kompaktowa budowa. Co to oznacza dla kierowcy i pasażerów? To bardzo proste – skoro elementy zawieszenia tylnego zajmują mniejszą przestrzeń, producent może wygospodarować więcej miejsca na bagaże, zapewniając przy tym regularną powierzchnię.

Kolejna rzecz, o której należy wspomnieć, to niska masa nieresorowana. Przekłada się to nie tylko na poprawę komfortu podróżowania po nierównych nawierzchniach, ale także na polepszenie właściwości jezdnych. Na ten aspekt wpływają też minimalne zmiany w geometrii kół, które pojawiają się podczas pokonywania zakrętów.

Na drogach nieutwardzonych pomocny okaże się znaczny skok zawieszenia, opartego o belkę skrętną. Kierowcy docenią też nieskomplikowaną budowę, która przekłada się na długowieczność i niskie koszty serwisowania.

Pomimo całkiem pokaźnej listy zalet, belka skrętna przedstawia też pewne wady. Do najczęściej wymienianych należą stosunkowo słabe (w zestawieniu z konstrukcjami wielowahaczowymi) właściwości jezdne pojazdów, wyposażonych w takie rozwiązanie. Cóż, belka rzeczywiście przedstawia pewne ograniczenia konstrukcyjne, jednak niektórzy producenci udowadniają, że cały układ można dostroić po mistrzowsku. Przykład? Honda Civic Type-R, bazująca na ósmej generacji popularnego wozidełka. Japończycy udowodnili, że samochód bez skomplikowanego wielowahacza może być jednym z najlepszych w swojej klasie, trudno zatem mówić tu jednoznacznie o wadzie.

Nie można natomiast nie odczuć irytujących drgań, które konstrukcja przenosi na nadwozie. Konstrukcja belki uniemożliwia też regulację geometrii zawieszenia. Kolejna wada to koszty – o ile w normalnych warunkach te kształtują się na niskim poziomie, to w przypadku poważnego uszkodzenia jednego z wahaczy, niezbędna może okazać się wymiana całego elementu, a to boleśnie obciąży portfel kierowcy.

Drążki reakcyjne, czyli belka skrętna w wykonaniu francuzów

Ze względu na bardziej skomplikowaną budowę, znacznie więcej wad przedstawia konstrukcja wyposażona w skrętne drążki, bardzo często spotykana w samochodach produkcji francuskiej (nie, nie jest to klasyczna belka skrętna, jednak konstrukcja ta jest do niej bardzo podobna). Elementy te pełnią funkcję resorującą, zastępując sprężyny śrubowe. Takie rozwiązanie znacząco komplikuje budowę całego układu, jednak efekt, w postaci komfortu, doceni każdy. Niestety, drążki skrętne pozostają najmniej trwałym podzespołem, składającym się na belkę.

Awarii ulegają przede wszystkim łożyska igłowe. Warto wyraźnie zaznaczyć, że w początkowej fazie, usterka jest praktycznie nieodczuwalna podczas jazdy. Większośćk kierowców dowiaduje się o istnieniu problemu dopiero w chwili, gdy uszkodzone łożyska zniszczą sworznie wahaczy. Wówczas kierowca odczuje wyraźne pogorszenie stabilności prowadzenia, a z okolic tylnego zawieszenia zaczną dobiegać niepokojące dźwięki.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia