Trolejbus, czyli niezwykłe połączenie dwóch światów

2040

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Trolejbus – sytuacja w Polsce

W Polsce swego czasu mogliśmy spotkać systemy trolejbusowe w wielu miastach, jednak do dzisiaj działają one tylko w Gdyni, Lublinie i Tychach. Trolejbusy w Gdyni pojawiły się już 1943 roku i do dzisiaj są rozwijane jako codzienny system komunikacji miejskiej. Warto zauważyć, że to właśnie w Gdyni mają swój początek jedyne w Polsce trolejbusowe trasy międzymiastowe, prowadzące do Sopotu (linia 21 i 31). Lublin to kolejne miasto, mogące poszczycić się rozwiniętym system trolejbusowym, który swój początek miał 1953 roku. Do podjęcia tej decyzji przyczynił się zły stan taboru autobusowego oraz brak możliwości budowy sieci tramwajowej, ze względu na niekorzystne ukształtowanie terenu. Dziś Lublin dysponuje trzynastoma liniami trolejbusowymi, które są wciąż rozwijane. Ostatni polski system trolejbusowy znajdziemy w Tychach. Miał swój początek w 1982 roku i nadal jest wykorzystywany. Warto podkreślić, że Tychy dysponują w stu procentach niskopodłogowym taborem trolejbusowym.

Trolejbus w Gdyni
Trolejbus w Gdyni

Trolejbus – zalety i wady

Niewątpliwą zaletą trolejbusów jest ich ekologiczny napęd oparty na energii elektrycznej. Dzięki temu pojazdy są całkowicie bezemisyjne, co znaczącą wpływa na stan zanieczyszczenia powietrza w miastach wykorzystujących system trolejbusowy. Warto zwrócić uwagę, iż najnowsze modele trolejbusów dysponują możliwością zwracania energii elektrycznej produkowanej podczas hamowania z powrotem do sieci trakcyjnej. Koszt budowy infrastruktury jest znacznie niższy niż w przypadku tramwajów, a to z powodu braku szyn. Trolejbusy są również cichsze niż tramwaje oraz bardziej mobilne, dzięki dopuszczalnemu wychyłowi odbieraków prądowych wynoszącemu 2 do 3 metrów. Większe jest również przyspieszenie w stosunku do autobusów. Ogromnym atutem nowocześniejszych modeli jest posiadanie dodatkowego zasilania akumulatorowego, które pozwala na pokonanie pewnych odległości w przypadku awarii zasilania podstawowego.

Trolejbusy nie są jednak pozbawione wad. Podstawowa to ograniczenie zasięgiem sieci trakcyjnej, a także wyższy stopień skomplikowania takiej sieci a co za tym idzie wyższy koszt jej budowy niż w przypadku sieci tramwajowej. Niestety również problem zakorkowanych ulic nie omija trolejbusów, gdyż są one traktowane tak jak zwykłe autobusy. W ciągu ostatnich dwóch dekad wyeliminowano wiele uciążliwych wad występujących w starszych modelach, jak na przykład uciążliwe szarpnięcia, które występowały za każdym razem, gdy trolejbus ruszał. Patrząc na ogólnoświatowe trendy, które promują ekologiczne rozwiązania transportowe, można się spodziewać coraz większej popularności trolejbusów.

Trolejbus w Lublinie
Trolejbus w Lublinie

Trolejbus – co dalej?

Jak widać, trolejbusy nie są idealne, jednak wydaje się, że w miastach, które dopiero mają w planach budowę infrastruktury komunikacyjnej, powinny zostać wzięte pod uwagę. Osobiście z niecierpliwością wypatruję, w jaką stronę pójdzie rozwój komunikacji miejskiej i czy trolejbusy na powrót zagoszczą w większej ilości polskich miast. Wydaje się, to dość naturalną drogą, gdyż Polska jest największym producentem trolejbusów w Europie.

Zdjęcia:  Tom4417 (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons, Tom4417 (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons, Leinad (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons, ZTM w Lublinie (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Zobacz także: Konstal 105Na – najpopularniejszy polski tramwaj

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia