Anuluj Mandat Wideoradar w nieoznakowanym radiowozie, a mandaty

710

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Anuluj Mandat Wideoradar, a mandaty

Naszym rozmówcą był Pan Tomasz Parol, pytania zadawał Paweł Kubalski. Panowie porozmawiali na temat wideoradarów i pokrótce wideorejestratorów, czyli urządzeń, które możemy spotkać w nieoznakowanych samochodach funkcjonariuszy mierzące podobno naszą prędkość z jaką się poruszamy. Audycja Anuluj Mandat Wideoradar.

Zostajemy zmierzeni przez nieoznakowany radiowóz, po jakimś czasie policja nas wyprzedza i zatrzymuje. Według funkcjonariuszy przekroczyliśmy prędkość. Są dwie możliwości jeżeli chodzi o sprzęt pomiarowy:

  1. Wideorejestrator, jest to najczęstsze urządzenie, zazwyczaj jest to Rapid, ale jest dużo innych modeli w użytku, kamera która rejestruje obraz, a parametry takie jak prędkość to odczyt prędkości radiowozu.
  2. Wideoradar, urządzenie które jest zainstalowane na zewnątrz samochodu, łączone z zestawem video, mierzy prędkość samochodu rejestrowanego na obrazie.

O wideorejestratorze mówiliśmy tydzień temu – Anuluj Mandat Wideorejestrator w nieoznakowanym radiowozie, a mandaty

Anuluj Mandat Wideoradar – Jak to jest?

Jak rozpoznać wideoradar? Najłatwiej zapytać policjanta, ale mówiąc najprościej, oprócz monitora jest jeszcze urządzenie doczepione do radiowozu tzw. Suszarka. Często jest to Iskra. Pomiar takiego urządzenia bardzo łatwo zakłócić. Wiązka mierzy najszybsze urządzenie w zasięgu promienia, niekoniecznie prędkość naszego auta. Długość promienia to do 800 m, a szerokość to też kilkaset metrów.

Może wystąpić sytuacja gdy na monitorze będzie nasz pojazd, a pomierzony będzie kolega z lewego pasa. Jeżeli zobaczycie, że do wideoradaru będzie podłączone urządzenie o nazwie Iskra, można się na spokojnie odmówić przyjęcia mandatu, jeżeli czujemy się oszukani. Urządzenie Iskra jest przestarzałe, o czym wspominamy praktycznie w każdej audycji Anuluj Mandat.

Apelujemy. Policjanci w ponad 90ciu procentach korzystają z urządzeń przestarzałych, dlatego jeżeli czujemy się oszukani, nie przyjmujmy mandatu. Również szkolenia są problemem funkcjonariuszy. Np. urządzenie Ultralyte, które nie jest dokładne,ale zdecydowanie nowsze od Iskry, należy używać zgodnie z zasadami. Urządzenie musi być na statywie, a pomiar wykonywany na obiekt nie dalej niż 80 m. Wtedy wiązka trafi na jeden pojazd, a nie wszystkie na drodze.

Pamiętajmy, że wideoradar jak i wideorejestrator jest urządzeniem, które rejestruje inne wykroczenia, takie jak: nie zatrzymanie się na STOP, przejechanie na czerwonym świetle, wymuszenie pierwszeństwa czy przejechanie podwójnej linii. Od tego się nie wybronimy, a takich przekroczeń powinniśmy być świadomi i ich nie popełniać.

Anuluj Mandat Wideoradar – Bezprawne wystawianie mandatów

Przypomnijmy, wszelkie urządzenia takie jak odcinkowy pomiar prędkości, fotoradary, monitoring wjazdu na czerwonym świetle; obsługiwane przez GITD, który może je zgodnie z prawem obsługiwać, ale bezprawnie wysyła zawiadomienia, mandaty.

Mają prawo stawiać takie fotoradary, mają prawo nadzorować te wszystkie wyżej wymienione urządzenia, z tym, że GITD to samo, które wysyła wezwania z fotoradarów od 26 kwietnia 2016r, nie ma do tego uprawnień, ponieważ wygasły przepisy umożliwiające GTID pobieranie, przetwarzanie i udostępnianie danych osobowych.

Jeżeli jest zdjęcie, sczytywana jest rejestracja pojazdu, która jest identyfikowana z właścicielem pojazdu, pierwsze wezwanie nie idzie do kierowcy tylko do właściciela pojazdu, w którym GITD wzywa do przyznania się do kierowania albo do wskazania, komu powierzono pojazd. A to nie znaczy, że osoba, której powierzyliśmy pojazd, a niekoniecznie ta osoba jechała.

Najlepszym przykładem jest leasing. To bank jest właścicielem pojazdu i przy takim wezwaniu wskazuje, że powierzyła samochód Panu Kowalskiemu, a kto nim jechał, tak naprawdę nie wiadomo. Firmy nie mają obowiązku spisywać, kto jeździ, o której samochodem. Możemy wskazać nawet 10 osób. Ale GITD nie jest uprawnione już od 26 kwietnia zeszłego roku, do proszenia nas o wskazanie danych ludzi, którym powierzono pojazd.

Anuluj Mandat Wideoradar – Audycja cz.1

Anuluj Mandat Wideoradar – Audycja cz.2

Anuluj Mandat Wideoradar – Audycja cz.3

Anuluj Mandat Wideoradar – Audycja cz.4

Anuluj Mandat Monitoring wjazdu na czerwonym, bezprawne wezwania mandatowe – Audycja Anuluj Mandat

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia