Kondensator i jego znaczenie

1100

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

kondensator
Źródło: gorg.pl

Kondensator to jeden z ważniejszych elementów w każdym zestawie car audio…

Tym razem postanowiliśmy skupić się na tym czym jest kondensator. Wiele osób nie zdaje sobie na początku sprawy z tego, że jest to tak właściwie, bardzo istotny element w każdym zestawie car audio. A wynika to z tego, że nie zawsze jest on wykorzystywany. W rzeczy samej w niektórych zestawach możecie go w ogóle nie znaleźć. Zaraz, zaraz? Może się teraz pojawić pytanie: Skoro kondensator nie jest elementem absolutnie niezbędnym w zestawach car audio, to dlaczego o nim rozmawiamy? Powiem szczerze, że jest to bardzo trafne pytanie. Dlatego też postanowiłem napisać ten artykuł w którym poświęcamy uwagę właśnie kondensatorom. Jak zwykle mam nadzieje, że tekst ten dostarczy wam jak najwięcej ciekawych informacji i namówi was na zakup kondensatorów. Oczywiście proszę także o ewentualne komentarze.  Każdy z nich daje mi do myślenia i będę bardzo wdzięczny, za kolejne komentarze. A tymczasem zapraszam was do mam nadzieje, interesującej lektury.

kondensator
Źródło: caraudio24.pl

Znaczenie kondensatora w car audio

Wraz ze wzrostem częstotliwości maleje ilość energii potrzebnej do wytworzenia takiego samego ciśnienia akustycznego – ilość potrzebnej energii jest odwrotnie proporcjonalna do częstotliwości. Wskazuje to na to, że duża część wytworzonej energii przekazywanej przez wzmacniacz, jest pochłaniana przez bas; Przy niższych częstotliwościach, będziemy potrzebować więcej energii. A więc, jeżeli obserwujemy wychylenie głośnika basowego w systemach car audio obserwujemy niejako natężenie prądu pobieranego z akumulatora. No dobrze, ale co to oznacza w praktyce? Ano tyle, że prąd pobierany z wzmacniacza nie jest stały. Zacytuje tutaj Cezarego Kurana, który stworzył bardzo ciekawy poradnik, opisujący podstawy car audio. Jak piszę w swojej pracy „Ponieważ wszelkie złącza, przewody jak i sam akumulator posiadają rezystancję, wraz ze wzrostem pobieranego prądu zmniejsza się napięcie na zaciskach wzmacniacza. Im mniejsze napięcie na zaciskach wzmacniacza tym mniejsza moc możliwa do uzyskania na jego wyjściu”. Ten cytat wyraźnie wskazuje na problematykę związaną z zależnością między częstotliwością, energią oraz wytwarzanym ciśnieniem akustycznym.

Jeżeli chcemy uzyskać jak najwyższą moc na wyjściu to musimy albo zmniejszyć rezystancję połączeń lub zmniejszyć wartość prądu płynącego przez przewody zasilające. Co uważniejsi z was powinni zauważyć pewną niedorzeczność w tej drugiej opcji. Tłumacząc go przecież łopatologicznie, wychodzi na to, że zmniejszenie prądu oznacza zmniejszenie mocy co pozwoli na uzyskanie większej mocy. Wiem, że to jest nielogiczne dlatego pozwólcie, że wszystko wam dokładnie wyjaśnię. A więc o co dokładnie chodzi? Jak było wspomniane wcześniej, wychylenie głośnika basowego jest proporcjonalne do pobieranego prądu. Jak zapewne wiecie, drgania głośnika basowego są zależne od tego jaką muzykę gramy w danym momencie. Jak łatwo się domyślić kiedy głośnik basowy drga, potrzebuje on więcej energii niż w momencie, kiedy znajduje się w stanie spoczynku. Rezystancja przewodów będzie miała więc największy wpływ na moc w momencie uderzeń basowych. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem dla nas byłoby uśrednienie wartości pobieranego prądu z akumulatora.

Dlaczego kondensator?

kondensator
Źródło: gorg.pl

Tutaj właśnie w grę wchodzi kondensator, którego wykorzystanie da nam naprawdę sporo korzyści. Na jakiej zasadzie on działa? Szczerze mówiąc na bardzo prostej. W momencie kiedy dochodzi do przerwy między uderzeniami basowymi, kondensator gromadzi w sobie energię, którą następnie oddaje w czasie tych uderzeń. Oczywiście im więcej energii zgromadzi, tym więcej jej odda. Ilość gromadzonej energii jest proporcjonalna do ilości momentów w których bas „milczy”. Jak więc łatwo się domyślić w przypadku muzyki techno kondensator nie będzie dawał takich efektów jak chociażby w momencie gdy słuchamy klasyki. Im większa pojemność kondensatora, tym większa ilość energii którą będziemy potrzebować.

Kondensator zastosowany w systemie car audio, można nazwać rozwiązaniem pośrednim. Możemy dzięki niemu zmniejszyć wpływ szeregowej rezystancji. Aczkolwiek niestety nie będziemy w stanie całkowicie się go pozbyć. Mimo wszystko jednak, jest to bardzo dobry pomysł nad którym warto byłoby się zastanowić. W tym artykule chciałem jeszcze opisać sposób w jaki można podpiąć kondensator. Niestety brakuje mi już miejsca. W następnym artykule postaram się jednak opisać w jaki sposób możemy podłączyć kondensator.

Tymczasem przeczytaj, o: https://bezpiecznapodroz.org/jaguar-f-peace-triumfuje

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia