Wyrok w sprawie Dariusza K. – mężczyzna skazany za śmiertelne potrącenie kobiety

1
52

Wyrok w sprawie Dariusza K – zbyt łagodny?

Wyrok w sprawie Dariusza KPo tym, jak sąd wydał wyrok w mediach niemal od razu rozpętała się dyskusja, czy zasądzona kara jest wystarczająco surowa. Pojawiło się wiele głosów, że mężczyzna powinien zostać zdecydowanie wyższą karę, ponieważ nie tylko był pod wpływem substancji odurzających i potrącił kobietę, lecz co najistotniejsze, wskutek wypadku kobieta poniosła śmierć.
Jednak zdaniem sędzi wydającej wyrok, zasądzona kara, mimo łagodnej kwalifikacji jest bardzo surowa. W uzasadnieniu sędzia podkreślała, że za spowodowanie śmierci na przejściu dla pieszych, jazda z prędkością 82 km/h w terenie zabudowanym oraz brak jakiejkolwiek próby hamowania musiały być ostro potraktowane i wyrok nie mógł być łagodniejszy. Oczywiście pojawiły się okoliczności łagodzące wyrok: Dariusz K. nie był nigdy wcześniej skazany oraz „zdobył się na przeprosiny” dla bliskich zmarłej. Czy jednak jest to wystarczający powód, aby obniżyć wyrok?

Obecnie jazda samochodem pod wpływem alkoholu i narkotyków jest bardzo surowo karana. Skrucha oraz brak wcześniejszych konfliktów z prawem to bez wątpienia wystarczające powody, aby złagodzić wyroki wielu „pijanych kierowców”. Dariusz K. nie zauważył, że przekroczył prędkość, że przejechał na czerwonym świetle, oraz że wjeżdża wprost na kobietę przechodzącą przez przejście dla pieszych. Argument, że „nie było widać zażycia narkotyków”, oraz że oskarżony zachowywał się „normalnie” w powyższej sytuacji nie tylko śmieszy, lecz także składnia do refleksji. Czy na pewno wszyscy obywatele są równi wobec prawa i czy wydawane wyroki są zawsze właściwie?

Przeczytaj również:

Jakie auta do ślubu wybierają polskie gwiazdy?