Lancia Delta HF Integrale – klasyk w rajdowym stylu

1266

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Lancia Delta HF Integrale – prawie jak rajdówka

Lancia Delta HF Integrale
Lancia Delta HF Integrale wygląda jak prawdziwa rajdówka

Nadwozie wybitnie usportowionej wersji do złudzenia przypominało potwora, który siał spustoszenie na trasach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata. Wyraźne przetłoczenia błotników, charakterystyczny wzór felg, wlot powietrza na masce – Integrale w niczym nie przypominała włoskich “pieszczoszek”, szybkich lecz wymagających delikatnego traktowania. Wygląd tej niezwykłej maszyny sugerował, że jej żywiołem są wąskie i kręte szutry, a każde zadrapanie na pięknym lakierze to blizna, którą ta twarda maszyna będzie nosić z nieskrywaną dumą. Tak, Lancia Delta HF Integrale to zdecydowanie typ zadziornej piękności, przed którą należy czuć respekt.

Kompetencje włoskiego sportowca potwierdziły jednostki napędowe, które trafiły pod jego maskę. W początkowej fazie produkcji Integrale otrzymała ośmiozaworową, turbodoładowaną jednostkę, o pojemności dwóch litrów. Silnik zasilany elektronicznym wtryskiem legitymował się mocą na poziomie 185 KM. Mało? W świecie współczesnych, wyraźnie “opasłych” hot hatchy, pewnie tak, jednak lekka konstrukcja z lat 80. rozpędzała się do pierwszej setki w czasie 6,6 sekundy. Włoska “rajdówka” mogła pędzić z prędkością 218 km/h.

W 1989 roku Integrale otrzymała zmodyfikowaną jednostkę napędową. Uturbiona dwulitrówka została wyposażona w 16-zaworową głowicę, co pozwoliło wykrzesać kilka dodatkowych koni, a dokładnie – 15. Tak uzbrojona maszyna legitymowała się przyspieszeniem 0-100 km/h na poziomie 5,7 sekundy. Prędkość maksymalna przekroczyła granicę 220 km/h.

Lancia Delta HF Integrale – jak przyklejona

Lancia Delta HF Integrale
Lancia Delta HF Integrale EVO – w żółtym też jej do twarzy

Za skuteczne przeniesienie mocy na nawierzchnię (niekoniecznie asfaltową) odpowiadał bardzo zaawansowany, jak na owe czasy, napęd wszystkich czterech kół. Układ wykorzystywał samoblokujący mechanizm różnicowy Torsen oraz sprzęgło wiskotyczne. W wersji ośmiozaworowej, napęd przenoszony był w proporcji 47 procent do 53 procent. W mocniejszej wersji (16V) producent postawił na wyraźniejszą preferencję tyłu – na koła osi tylnej trafiało 56 procent momentu obrotowego.

W 1991 roku producent zaprezentował wersję Evoluzione. Samochód otrzymał dodatkowy zastrzyk mocy, w postaci 10 KM. Zawieszenie zostało zestrojone w sposób, który zapewniał jeszcze pewniejsze prowadzenie. Pewne nie oznacza jednak łatwe. Podobnie jak Ford Escort RS Cosworth, Lancia Delta HF Integrale to bardzo wymagająca maszyna. Z zewnątrz, wersja EVO charakteryzowała się jeszcze wyraźniejszymi przetłoczeniami. Patrząc na tę maszynę nie można oprzeć się wrażeniu, że przed nami stoi najprawdziwsza A-grupowa rajdówka.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia