Metro, czyli podziemny labirynt komunikacji miejskiej

315

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Linie londyńskiego metra zostały podzielone na dwa rodzaje, w zależności od tego, jak zostały zbudowane. Pierwszy z nich to sub-surface, który wyróżnia się układem obu torów w jednym tunelu, budowany był metodą odkrywkową i z reguły umiejscowiony jest około 5 metrów pod ziemią. Drugi to natomiast głębokie linie (deep line), w skład których wchodzą dwa równolegle ułożone tunele znajdujące się 20 metrów pod ziemią. Każda z linii ma określoną nazwę i przypisany do niej kolor. Tabor londyńskiego metra jest nieustannie unowocześniany, jednak z racji na jego ogromną liczbę wciąż w użytku są również starsze wagony. Najstarsze z nich wyprodukowane zostały w 1960 roku. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że londyńskie metro jest niezwykle szybkie i wygodne, choć w godzinach szczytu niebywale zatłoczone. Nie wyobrażam sobie jednak funkcjonowania tak wielkiego miasta bez niego.

Metro w Nowym Jorku (wnętrze wagonu)
Metro w Nowym Jorku (wnętrze wagonu)

Metro – Nowy Jork zaprasza

Metro w Nowym Jorku wyróżnia się największą liczbą stacji, ma ich aż 468. Posiada ono 27 funkcjonujących linii, co również stawia je na pierwszym miejscu pod tym względem. Metro rozpoczęło swoją działalność 27 października 1904 roku. Jako jedno z trzech na świecie jest czynne przez całą dobę. Jego łączna długość wynosi 368 kilometrów, a dziennie przewozi około 4,53 miliona pasażerów. Do 1953 roku metro było zarządzane przez kilka różnych firm, co przysparzało pasażerom wiele kłopotów. Dopiero po tej dacie powstała specjalna spółka, która jako jedyna kontroluje metro. Tabor w Nowym Jorku stanowi w tej chwili stanowi 6310 wagonów różnego rodzaju, które rocznie przewożą około 1,7 miliarda ludzi. Warto również wspomnieć o rekordzie, który 23 września 2014 roku pobiło nowojorskie metro, w trakcie jednego dnia przewiezionych zostało ponad 6 milionów pasażerów. Pomimo tego, że metro w Nowym Jorku jest najbardziej znane, to nie jest najstarsze w USA. Tytuł ten dzierży metro w Bostonie.

Metro w Szanghaju
Metro w Szanghaju

Metro – Do zobaczenia w Szanghaju

Naszą podróż zakończymy w chińskim Szanghaju, gdzie w 1993 roku otwarte zostało metro, które dziś jest uznawane za najdłuższe na świecie. Posiada ono 12 linii, 289 stacji i aż 439 kilometrów tras. Dziennie przewozi ono ponad 6,8 miliona pasażerów, a rekord wynosi niemal 8,5 miliona. Nie powinno to nas jednak dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę liczbę ludności miasta, która wynosi ponad 24 miliony osób.

Istnieje oczywiście wiele innych systemów metra rozsianych po całym świecie, gdyż wielkie metropolie preferują ten sposób transportu. Warto tu wspomnieć, chociażby o metrze tokijskim, kairskim, czy naszym skromnym warszawskim. Czas pokaże, czy więcej polskich miast rozpocznie proces budowy systemów metra, należy jednak pamiętać, że nie zawsze jest to jednak opłacalne i konieczne.

Zdjęcia: Trowbridge Estate from London [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons, Alex Nevin-Tylee (AL6NT) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons, Daniel Schwen [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons, Mr. Tickle [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY 2.5], via Wikimedia Commons

Zobacz także: Trolejbus, czyli niezwykłe połączenie dwóch światów

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia