Sportowe kierownice – czyli jak lepiej pokonywać zakręty

1276

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

sportowe kierownice

Sportowe kierownice, czyli jak lepiej i o wiele pewniej pokonywać zakręty.

Sportowe kierownice mają to do siebie, że wyglądają mega i od razu dodają sportowego charakteru dla naszego auta. Lecz ich główna funkcja to nie tylko ładny wygląd. W dzisiejszych czasach ludzie wolą mieć ładną kierownice z kilkunastoma bajerami. Ja osobiście zawsze stawiałem na prostotę czy to auto, którym jeździłem na co dzień czy te drugie, które trzymałem ” pod kocem”. W dzisiejszym artykule postaram się Wam przedstawić podstawowe informacje dotyczące sportowych kierownicy. Żeby zbytnio nie przedłużać. Zaczynajmy!

Sportowe kierownice – co daję jej montaż?

sportowe kierownice
Czy to tylko lepszy wygląd?

Podstawowym założeniem montażu takiej kierownicy to nie ma co się oszukiwać jest wygląd. Dopiero później użytkownik pojazdu poznaje szersze zastosowania takiej kierownicy. Warto również pamiętać, że nie zależnie czy auto użytkujemy na co dzień czy też w rajdach, wyścigach czy innych bardziej ekstremalnych jazdach. Kierownica, którą mamy założoną nie może być jakąś chińską podróbką, która pęknie nam w rękach przy szybkich, zdecydowanych manewrach. Pamiętajcie, warto wydać kilka złoty więcej aby chociaż pod względem prowadzenia naszego auta było bezpiecznie. Przy wyborze takiej kierownicy możemy się sugerować podstawowymi parametrami jakimi są: jakim materiałem została obszyta kierownica, średnica, ilość ramion oraz równie bardzo ważne osadzenie kierownicy.

Obszycie – sportowe kierownice.

To co jest ważne w doborze takiej kierownicy to materiał jakim została obszyta. Wiadomo taką kierownice trzeba pewnie czuć w dłoniach. Sportowe kierownice są obszywane zamszem oraz skórą. Ten pierwszy materiał jest zdecydowanie lepszy przy agresywnej jeździe na rajdach czy zwykłym upalaniu na torze. W połączeniu ze specjalnymi rękawiczkami zamsz daje nam bardzo pewny chwyt kierownicy i możemy mieć pewność, że nie wyślizgnie nam się z dłoni. Żeby nie było tak kolorowo, zamsz ma bardzo krótką trwałość i dla osób, które dużo trenują, uczą się jeździć bardziej są polecane kierownice wykonane ze skóry. Dla czego materiał, z którego wykonana jest kierownica jest tak ważny? Przy zwykłej jeździe czasami nam się ręce ześlizgnął z kierownicy i wtedy już mamy chwile podwyższone tętno czy nic się nie stanie. Niestety podczas wyścigów nie możemy sobie pozwolić na odrobinę błędu.

Sportowe kierownice – odległość od fotela.

sportowe kierownice
odległość od fotela jest bardzo ważna!

Gdy dobraliśmy materiał z jakiego będzie wykonana nasza kierownica warto również wiedzieć jaka odległość powinna dzielić kierowce od kierownicy. Dlaczego jest to tak ważne? W naszym daily carze siedzimy inaczej, niekiedy ludzie wręcz leżą za kierownicą. No cóż można i tak. Niestety w autach, którymi pokonujemy szybko zakręty itp. musimy mieć idealną dobraną pozycje za kierownicą. Bardzo ważnym elementem będzie tutaj posiadanie sportowego fotela kubełkowego oraz spięcie się pasami szelkowymi. Ruch naszego ciała jest wtedy ograniczony do minimum. Nie latamy na fotelu od lewej do prawej podczas zakrętu. Nasze ciało sztywno siedzi dzięki czemu łatwiej i lepiej ogarnąć nam kierownice. Nie raz spotkałem się z widokiem jak kogoś wynosiło z zakrętu a ja siedziałem na prawym. Wtedy ludzie jakby łapali się kierownicy a to mega utrudnia ogarniecie auta.

Odległość naszej sportowej kierownicy od fotela kierowcy możemy dobrać na dwa bardzo proste sposoby. Pierwszym można powiedzieć, że podstawowym sposobem to dobór odpowiedniego modelu kierownicy w dniu jej zakupu. Charakteryzują się one głębokością w granicach od 3 cm do 9 cm.  Drugim sposobem to montaż dystansu lub inaczej mówiąc naby.

Sportowe kierownice – ilość ramion.

Wiele osób pyta: Ok kupie sportową kierownice ale ilu ramienną wybrać? Moim zdaniem to już jest sprawa indywidualna. Ponieważ ilość ramion wpływa raczej na wygląd ogólny kierownicy niż na jej zastosowanie. Osobie lubię kierownice trójramienne, po prostu bardziej mi się podobają. Wiadomą sprawą jest, że w autach rajdowych właśnie częściej spotyka się kierownice trójramienne.

Sportowe kierownice – rozmiar.

Gdy wszystkie wyżej wymienione czynności mamy ugadane warto zastanowić się jaki rozmiar będzie miała nasza kierownica. Do wyboru mamy trzy a nawet można powiedzieć, że cztery rozmiary. Są to kierownice o szerokości: 28 CM( bardzo rzadko spotykane) 30 CM, 32 CM oraz 35 CM. Najczęściej wybieranym rozmiarem sportowej kierownicy jest nie ta najmniejsza (28 CM) a ta największą(35 CM). Te małe kierownice są nie poręczne i zakres ruchów jest mniejszy niż w przypadku kierownicy o szerokości 35 CM. Można również spotkać się z kierownicami, które mają płaską gore, dół lub jedno i drugie. W takich kierownicach zakres ruchu jest niestety mniejszy ale jako plus należy dodać, że mamy więcej miejsca nad kierownicą czy nogami.

sportowe kierownice
kierownica sparco

Podsumowanie: Sportowe kierownice.

Tak jak widzicie wybór kierownicy to nie jest tak prosty wybór jakby się wydawało. Warto pamiętać o wyżej wymienionych aspektach podczas kupna kierownicy. Przy ostrej jeździe warto stawiać na produkty z wysokiej półki i nie ryzykować dobrego przejazdu swoim życiem.

Zobacz również: FAST AND FURIOUS: NAJLEPSZE SAMOCHODY

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia