Autostrada, czyli to, co kierowcy lubią najbardziej

1
76
Autostrada
Autostrada

Autostrada pozwala na znaczne skrócenie czasu podróży.

Podróżowanie samochodem z reguły należy do tych z kategorii miłych i przyjemnych. Znacznie odbiega od niewygód, które musimy znosić podczas przemieszczania się komunikacją miejską, czy międzymiastowym transportem publicznym. Całe wnętrze samochodu należy jedynie do nas, możemy czuć się w nim swobodnie, kiedy wygodnie usadowieni pokonujemy kolejne kilometry trasy. Jedną z przeszkód, z którymi należy się liczyć, jest droga, po której przyjdzie nam się poruszać oraz inni uczestnicy ruchu drogowego. Każdy, kto choć raz będąc w dłuższej trasie, utknął na kilkadziesiąt minut w korkach, zapewne marzy o tym, by w Polsce powstawało coraz więcej autostrad. To właśnie one eliminują to, co zwykle wielu kierowcom podnosi ciśnienie. Po pierwsze autostrada jest wolna od wszelkich nierówności, czy mówiąc wprost dziur, a po drugie nie uświadczymy na niej korków. I mimo tego, że nie jest to absolutny priorytet, to jedynie kwestią czasu jest, kiedy zostaną zbudowane kolejne kilometry autostrad. Dzisiaj zadamy sobie pytanie, czym tak naprawdę jest autostrada, gdzie powinniśmy szukać jej początków, a także jakie są jej zalety. Ruszajmy!

Autostrada
Autostrada

Autostrada – kilkadziesiąt definicji

Autostrady to drogi bezkolizyjne, które zostały zbudowane z przeznaczeniem wyłącznie dla ruchu samochodowego. Nie uświadczymy na nich pojazdów rolniczych, rowerów, czy pieszych. Aby droga została uznana za autostradę, musi spełniać mnóstwo wymogów. Przede wszystkim musi ona składać się z osobnych jezdni, które przeznaczone są do ruchu w przeciwnych kierunkach, a odgrodzone od siebie specjalną barierą i najczęściej pasem zieleni. Jest to podstawowy warunek, bez którego nie może być mowy o autostradzie. Nie znajdziemy na niej również sygnalizacji świetlnej, chodników, kolizyjnych skrzyżowań i tym podobnych elementów infrastruktury drogowej, które mogłyby zakłócać płynne poruszanie się po autostradzie. Jeżeli przez pomyłkę wjedziemy na autostradę, to pamiętajmy, że nie istnieje możliwość zwykłego zawrócenia auta. Należy wtedy poczekać do najbliższego zjazdu. Elementy charakterystyczne dla dróg tej klasy to między innymi punkty poboru opłat (jeżeli mamy do czynienia z autostradą płatną), ekrany akustyczne (ograniczające negatywny wpływ ruchu samochodowego na pobliskie miejscowości) oraz specjalne punktu przeznaczone dla podróżnych, na których znajdziemy stację paliw, parkingi, toalety i inne przydatne w trakcie podróży udogodnienia.

Należy pamiętać, że nie ma jednej definicji autostrady, która sprawdzi się na całym świecie. O parametrach, które musi spełniać dana droga, by mogła być uznana za autostradę, decydują wewnętrzne przepisy państw, na których terenie się ona znajduje. Bardzo często to, co w państwie A określone jest jako autostrada, w państwie B nie zostałoby już za taką uznane. Niekiedy może być to mylące podczas podróży, jednak nie mamy na to żadnego wpływu. Warto jednak brać poprawkę na to, planując podróż i przeglądając mapy.