Autostrada, czyli to, co kierowcy lubią najbardziej

92

Autostrada – skąd ten pomysł?

Oficjalnie za pierwszą autostradę w historii uznać możemy drogę, która w 1924 roku połączyła włoski Mediolan z miejscowościami Como oraz Varese. Był to mniej więcej okres, w którym tego rodzaju drogi stawały się coraz popularniejsze. Zaraz za Europą podążyły Stany Zjednoczone i jeszcze w tym samym roku powstały tam pierwsze autostrady. Oprócz roli, jaką odgrywają one w świecie motoryzacyjnym, nie sposób nie zauważyć ich wpływu na historię w ogóle. Szybką budowę autostrad zapowiadał Adolf Hitler, kiedy ubiegał się o najwyższej niemieckie stanowisko i słowa dotrzymał. To właśnie w Niemczech w ciągu tylko dziewięciu lat (1933-1942) wybudowano niemal cztery tysiące kilometrów autostrad. Zbiegiem lat to USA okazało się najprężniej budującym autostrady państwem, jednak w ciągu ostatniej dekady na prowadzenie wysunęły się Chiny. W ciągu zaledwie dziewięciu lat zbudowano tam ponad 70 tysięcy kilometrów autostrad. Łącznie w Chińskiej Republice Ludowej znajdziemy około 130 tysięcy kilometrów dróg tej klasy.

Autostrada
Autostrada

Autostrada – czy warto?

Nie da się ukryć, że koszt budowy autostrad jest niezwykle wysoki. Jednak korzyści związane z powstaniem autostrady, jak i samym procesem budowy są nie do przecenienia. Budowa autostrad to ogromne, czasochłonne przedsięwzięcie, które stymuluje wzrost gospodarczy w danym regionie i tworzy nowe miejsca pracy. Doskonałym przykładem może być odcinek autostrady Świecko – Konin, który obsługuje ponad 500 zatrudnionych osób, nie licząc pracowników firm zewnętrznych. Znacznemu skróceniu ulega również czas podróży, a także zmniejsza się liczba kolizji drogowych ze względu na wydzielone pasy przeznaczone do ruchu w jednym kierunku. Warto pamiętać, że autostrady są pomocne nie tylko dla ruchu osobowego, ale również tranzytowego. Dzięki nim wiele ośrodków miejskich zostaje odciążonych i ruch transportowy zwyczajnie w nich zanika, gdyż kierowcy wybierają szybsze i bezpieczniejsze autostrady. Minusem budowy autostrad jest z pewnością znaczna ingerencja w środowisko naturalne. Dość często dochodzi do przecięcia szlaków migracyjnych wielu gatunków zwierząt. Częściowym rozwiązaniem tego problemu są jednak zielone mosty, czyli rozwiązania budowlane pozwalające na utrzymanie dotychczasowej migracji zwierząt (tunele pod autostradą, bądź kładki nad nią).

Autostrada
Autostrada

Autostrada – co z Polską?

Zapewne wielu z Was czekało na to, aż wspomnę w tym artykule o polskiej sieci autostrad. Tak się jednak nie stanie, mało tego, celowo pominąłem polskie drogi, gdyż w przyszłym tygodniu przygotuję dla Was tekst, w którym dokładnie sobie omówimy historię polskich autostrad, spojrzymy na to, jak wyglądają dzisiaj i jak mają wyglądać za kilkanaście lat. Zdaje sobie sprawę, że historia budowy naszych autostrad usiana jest wpadkami i ciężko ją pozytywnie ocenić, jednak jeżeli spojrzymy na to, jak toczyły się losy naszego kraju, to naprawdę nie jest tak źle. To wszystko przedstawię jednak za tydzień, tymczasem bądźcie ostrożni, niezależnie od tego, czy podróżujecie autostradą, drogą ekspresową, czy zwykłą, miejską jednopasmówką.

Zdjęcia: Croquant / Wikimedia Commons, via Wikimedia Commons, Clashmaker (’Four-O-One’ Way) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons, Michigan Department of Transportation (Michigan Department of Transportation) [Public domain], via Wikimedia Commons, Uberprutser (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Zobacz także: Metro, czyli podziemny labirynt komunikacji miejskiej