Zawieszenie pneumatyczne – budowa, wady i zalety

0
4578
Zawieszenie pneumatyczne
Zawieszenie pneumatyczne

Zawieszenie pneumatyczne

rozwiązanie niezwykle komfortowe i znacznie uprzyjemniające jazdę, które jednak nie należy do tanich

O ile współczesne tradycyjne układy zawieszeń oferują bardzo wiele w kwestii komfortu podróżowania i jakości prowadzenia, to jednak pewna grupa klientów oczekuje czegoś więcej. Zawieszenie pneumatyczne staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, w klasie luksusowych limuzyn i SUV-ów kategorii premium to już niemal standard. Jak zbudowany jest taki układ, jakie zalety przedstawia i czy należy obawiać się kosztów jego obsługi?

Układy pneumatyczne są praktycznie niespotykane w mniejszych modelach, za to producenci bardzo ochoczo montuję je w swoich flagowych modelach, tych reprezentacyjnych, oraz w nieco wyżej zawieszonych pseudoterenówkach. To sprawia, że tego typu rozwiązania są uważane z największy atrybut, potwoerdzający luksusowy charakter pojazdu, jednak ich budowa nie jest szczególnie skomplikowana.

Zawieszenie pneumatyczne – budowa

Land Rover Discovery 3 zawieszenie pneumatyczne
Zawieszenie pneumatyczne jest bardzo popularnym rozwiązaniem w autach typu SUV

Układ zawieszenia pneumatycznego pracuje w oparciu o miechy powietrzne, które są odpowiednikiem elementów resorujących, stosowanych w tradycyjnych, “stalowych” konstrukcjach. W odróżnieniu od układów hydropneumatycznych, tzw. zawieszenie powietrzne wymaga zastosowania elementów amortyzujących. Niektórzy producenci decydują się na integrację miechów z amortyzatorami pneumatycznymi, dzięki czemu układ zajmuje mniej miejsca.

Sercem systemu jest kompresor, który pompuje gaz do mieszków pod wysokim ciśnieniem. Ich tłoki współpracują z wahaczem. Tak w skrócie wygląda konstrukcja coraz popularniejszej pneumatyki, jednak cały układ składa się także z wielu innych elementów. Zawieszenie pneumatyczne w nowoczesnych samochodach nie mogłoby pracować bez sterownika, który sprawuje kontrolę nad całym układem, oraz bez systemu czujników monitorujących prześwit. Niezwykle istotnym elementem są też zawory poziomujące, które odpowiadają za utrzymywanie prześwitu na stałym poziomie (o tym nieco później).

O ile sama kolumna amortyzująco-resorująca nie zajmuje zbyt dużej przestrzeni, to cały układ – już tak. W związku z tym takiego rozwiązania nie spotykamy w małych samochodach miejskich, nawet w tych, za które trzeba zapłacić absurdalnie wysoką sumę. Montaż układu wiązałby się ze znacznym ograniczeniem i tak znikomej funkcjonalności, poza tym po maluchach raczej nie spodziewamy się ponadprzeciętnego komfortu, nie takie jest ich zadanie. Kolejna rzecz to koszt. Nawet w samochodach uznawanych za luksusowe, zawieszenie pneumatyczne często jest płatną opcją, figurującą gdzieś w górnych partiach cennika. Co innego w przypadku limuzyn i SUV-ów. Tutaj oczekiwania nabywców rosną proporcjonalnie do ceny pojazdu, a nawet najbardziej zaawansowane stalowe zawieszenie nie jest w stanie zapewnić tego, co oferuje pneumatyka.