Audi Quattro – wersja Sport, czyli bestia trafiła na drogi
Rajdowej grupie B zawdzięczamy nie tylko fenomenalne widowisko, ale także drogowe wersje największych ikon motorsportu. Regulamin nakładał na kierowców obowiązek wypuszczenia określonej liczby cywilnych egzemplarzy homologacyjnych. Dzięki temu w salonach sprzedaży pojawił się samochód, którego osiągi nawet po 34 latach mogą wprawić w osłupienie.
Audi Sport quattro zadebiutowało w 1983 roku, podczas Międzynarodowych Targów Motoryzacyjnych we Frankfurcie. Znane już nadwozie kryło wszystko to, co niemiecki producent miał w swoim arsenale. Pod maskę trafiła dwudziestozaworowa, doładowana jednostka o pojemności 2,1 litra. 306 KM to wartość, która w latach 80. robiła ogromne wrażenie.
Optymalne wykorzystanie potencjału silnika było możliwe dzięki rewelacyjnemu układowi napędu na wszystkie koła. Efekt? Audi Sport quattro osiągało setkę w 4,9 sekundy! W latach 80.! W drogowym samochodzie! W sprincie ta maszyna bez najmniejszego problemu mogła brać się za łby z większością produkowanych wówczas supersamochodów i wcale nie była z góry skazana na przegraną. Niczego do życzenia nie pozostawiała też prędkość maksymalna, wynosząca 250 kilometrów na godzinę.
Względem Audi Quattro zmieniło się bardzo wiele, nie tylko pod względem mechaniki. Samochód charakteryzował się krótszym rozstawem osi, poszerzonymi błotnikami i nieco innymi reflektorami. Różnice były widoczne już na pierwszy rzut oka, choć było jasne, że obie wersje łączy bardzo bliskie pokrewieństwo.
Elitarny charakter samochodu podkreślała liczba egzemplarzy, które trafiły do prywatnych odbiorców – z 214 sztuk Sport quattro Audi wpuściło do salonów ledwie 164 egzemplarze. Każdy z nich został wyceniony na… 200 tysięcy marek! Dziś ten pocisk osiąga astronomiczne ceny na aukcjach klasyków, a i cywilne Audi Quattro nie spotkamy już w śmiesznie niskiej cenie. Zadbany egzemplarz z całą pewnością będzie dobrą lokatą kapitału, ale czy tak urzekającą maszynę wypada trzymać w zamknięciu? To najprawdziwszy klasyk, który wciąż jeszcze nadaje się do typowego, codziennego użytku.
Lubisz klasyczne Audi? Zatem koniecznie przeczytaj artykuł o RS2!
1. CC BY-SA 3.0; autor: ChristianBier; źródło: wikimedia commons