Ayrton Senna – kolejna rocznica śmierci legendarnego mistrza

1228

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ayrton Senna

Ayrton Senna – kolejna rocznica śmierci trzykrotnego mistrza Formuły 1.

Ayrton Senna
1 maja to dzień, który w Polsce kojarzony jest przede wszystkim z długim, majowym weekendem oraz Świętem Pracy. W świecie sportu ta data kojarzona jest również z innym, bardzo przykrym wydarzeniem. 1 maja 1994 roku na torze Imola zginął Ayrton Senna – trzykrotny mistrz świata Formuły 1. W związku z kolejną, 23 rocznicą śmierci mistrza przypomnijmy sobie jego największe osiągnięcia oraz wspomnijmy tragiczny wypadek.

Ayrton Senna – szczęśliwy start w Monako

Ayrton Senna po raz pierwszy zaprezentował swoje ponadprzeciętne umiejętności większej publiczności w Grand Prix Monako w 1984 roku. Dwudziestoczteroletni sportowiec wystartował wówczas z odległego pola startowego, które w teorii uniemożliwiało zajęcie dobrej pozycji końcowej. Mimo mokrej powierzchni oraz złego miejsca Senna doskonale poradził sobie w wyścigu i uplasował się na drugiej pozycji. Można powiedzieć, że Grand Prix Monako było przełomem w jego karierze, ponieważ zaraz po doskonałym starcie w Monako kariera Senny zaczęła rozwijać się w zawrotnym tempie.

Ayrton Senna – najlepszy z najlepszych

Ayrton SennaNiedługo po starcie w Grand Prix Monako sportowiec przerwał kontakt z Tolemanem, brytyjskim klubem wyścigowym i trafił do teamu Lotus. Sienna startował w barwach Lotusa do 1987 roku, zdobywając w klubie 5 zwycięstw w wyścigach Formuły 1. Rok później, w 1988 roku zawodnik rozpoczął współpracę z McLarenem, gdzie startował w parze z Alainem Prostem. Był to prawdziwy „Mistrzowski Duet”, ponieważ na 16 startów w sezonie mężczyźni zdobyli aż 15 zwycięstw, a brazylijski kierowca zdobył pierwszy w swojej karierze tytuł mistrza świata. Kolejne sezony w McLaren były okresem bardzo dużej rywalizacji pomiędzy Senną i Prostem.
Z końcem 1993 roku Senna opuścił grupę McLaren i przeniósł się do zespołu Williams – Renault. Podczas dwóch pierwszych startów (tor Interlagos oraz Aida) brazylijski kierowca zdobył pole position, jednak mimo to nie ukończył żadnego z nich. Mężczyzna jeździł wówczas dość słabym bolidem Williams FW16, który charakteryzował się ciasnym kokpitem oraz słabą aerodynamiką. Zdaniem Sienny bolid słabo radził sobie na ostrych zakrętach i wymuszał na nim jazdę w niewygodnej, utrudniającej prowadzenie pozycji. 1 maja 1994 roku Ayrton Sienna startował w kolejnym, trzecim wyścigu w barwach Williams – Renault na torze Imola w Grand Prix San Marino. Sportowiec jednak nie ukończył rajdu.

Ayrton Senna – pechowy weekend dla Formuły 1

Ayrton SennaWeekend, w którym odbywały się wyścigi na torze Imola był bardzo pechowy dla Formuły 1. W pierwszym dniu wyścigów miał miejsce wypadek Brazylijczyka Rubensa Berrichello, który uważany był za następcę Senny. Dzień później natomiast wydarzył się tragiczny wypadek Rolanda Ratzenberga. Tego samego dnia, podczas wieczornego spotkania kierowców, Ayrton Senna zaproponował, aby rozpocząć program poprawy bezpieczeństwa na torach Formuły 1. Pierwsze spotkanie w tej sprawie miało odbyć się 2 tygodnie później we włoskim Monte Carlo. Tego wieczoru nawet w najczarniejszych myślach nikt nie pomyślał o tym, że nazajutrz odbędzie się ostatni start Mistrza.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia