Sygnalizacja świetlna – krótka historia trzech kolorów

2616

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Sygnalizacja świetlna – a co u nas?

Jeśli chodzi o Polskę, to nasz system sygnalizacji świetlnej ma identyczne znaczenie, jak w innych państwach. Czerwone światło to zakaz wjazdu za sygnalizator, żółte oznacza dokładnie to samo z wyjątkiem sytuacji, gdy zatrzymanie samochodu bądź innego pojazdu wymusiłoby na kierowcy gwałtowne hamowanie. Zielone światło, jak wiadomo, oznacza zezwolenie na wjazd. To oczywiście krótki opis podstawowych sygnalizatorów, jednak to właśnie je najczęściej spotykamy. Jeżeli chodzi o historię i rozwój polskiej sygnalizacji świetlnej, to warto wymienić kilka przełomowych momentów. W 1967 roku w Warszawie zainstalowano sygnalizację, na której działanie wpływ mieli piesi. To, co teraz jest standardem, wtedy uchodziło za rozwiązanie niesamowicie nowoczesne. Rok później powstał pierwszy system koordynujący pracę sąsiednich sygnalizacji, natomiast w 1974 roku powstała pierwsza sygnalizacja wielofazowa z możliwością akomodacji do natężenia ruchu.

Sygnalizacja świetlna
Rzeźba sygnalizacji świetlnej (Londyn)

Sygnalizacja świetlna – jak to działa?

Pora na kilka słów wyjaśnienia sposobu działania świateł. Z najprostszym rozwiązaniem mamy do czynienia w przypadku sygnalizacji działających na zasadzie emitowania konkretnego koloru światła w określonych cyklach. Długość każdego cyklu może być regulowana w zależności od natężenia ruchu. W przypadku nowoczesnych systemów sygnalizacji świetlnej możemy mówić o częściowo autonomicznym zarządzaniu ruchem drogowym. Takie systemy wykrywają wszelkie pojazdy, które zbliżają się do sygnalizatorów. Umożliwia to znaczne skrócenie czasu oczekiwania na zmianę świateł, a w konsekwencji skraca czas przejazdu. Do detekcji pojazdów wykorzystywane są specjalne pętle indukcyjne montowane pod drogą, a także kamery. Co istotne, tego typu systemy są w stanie ułatwić przejazd pojazdom uprzywilejowanym, jak na przykład karetka.

Sygnalizacja świetlna – złożony system

Jak widać sygnalizacja świetlna w dzisiejszych czasach to nie tylko kolorowe światła zamontowane na słupach, a całe systemy informatyczne zarządzające ruchem w miastach. Warto zdawać sobie sprawę z jak skomplikowaną instalacją mamy do czynienia. Jeśli natomiast jesteście świadomi roli, jaką sygnalizacja odgrywa w bezpiecznym i stosunkowo szybkim ruchu drogowym, to będzie zadowoleni z faktu, że w Nowosybirsku (Rosja) postawiono pomnik jej poświęcony. Cóż, można i tak.

Zdjęcia: 0x010C (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons, Raysonho @ Open Grid Scheduler / Grid Engine (Own work) [CC0], via Wikimedia Commons, portal bashny.net;

Zobacz także: Daewoo Nubira – auto, które miało swoje 5 minut sławy

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia