Renault Kadjar dCi 130KM z manualną skrzynią biegów

0
237
Renault Kadjar dCi 130KM

Renault Kadjar dCi 130KM

Na rynku SUVów i crossoverów robi się coraz ciaśniej, Renault Kadjar dCi 130KM to wersja którą testowaliśmy. Już 25% wszystkich samochodów sprzedawanych w Europie to SUVy lub crossovery, Renault udanie wszedł dwa lata temu z Kadjarem. Okazało się że jest sukces, auto jest przeznaczone dla średniej rodziny prowadzącej aktywny tryb życia. Nasz model został wyposażony w napęd 4WD więc można sobie pozwolić na wjazd na plażę czy w lekki teren. Nie jest zbyt wysoko zawieszony bo jego domeną jest szosa ale też czasy terenówek minęły bezpowrotnie. Rolę typowych 4×4 przejęły pick-up’y natomiast SUVy i crossovery coraz cząściej mają napęd jedynie na jedną oś. Tak więc naszym Kadjarem mogliśmy nie tylko podjechać pod wysoki krawężnik ale i pohasać po łąkach. Bardzo przyjemną sprawą jest zachowanie na drodze, jest typowe dla auta osobowego, nie ma problemów z przechyłami. Wersja 130KM w manualu jest optymalną ze względu na cenę i parametry, auto nie jest ciężkie więc ta moc jest wystarczająca.

Renault Kadjar dCi 130KM

teraz okiem technicznym

Renault Kadjar dCi 130KM – Silnik/skrzynia

Renault powoli wycofuje się z silnika 1.5dCi zastępując go nowym 1600cm3 dieslem opracowanym wspólnie z Nissanem. To gwarancja niezawodności bo silnik jest montowany w autach obu producentów i jest już sprawdzony. Usunięto wszystkie choroby wieku dziecięcego, jednostka dysponuje 130KM mocy oraz 320Nm momentu obrotowego. Przy 1400kg masy własnej nie ma problemu by rozpędzić się prawie do 200km/h. Przyspieszenie poniżej 10s do 100km/h nie jest problemem a pomaga w tym 6 biegowy manual. Skrzynia nie ma skłonności do haczenia przy szybkiej zmianie biegów więc można sobie pozwolić na dynamiczny tryb jazdy. Napęd jest przekazywany na przednie koła a w razie potrzeby Haldex może przekazać do 50% siły napędowej na koła tylne. Jest to idealne rozwiązanie z racji ekonomii, kiedy jest ślisko mamy auto 4WD, normalnie 2WD więc jest ekonomia.

Renault Kadjar dCi 130KM

Renault Kadjar dCi 130KM – Zawieszenie/koła/hamulce

Jak w innych Renault z przodu zamontowano kolumny McPherson a z tyłu belkę skrętną z wahaczami. Rozwiązanie stare i sprawdzone, jak patrzę na innych producentów to jeszcze chyba nikomu nie udało się zrobić takiego rozwiązania jak McPhersonowi. Tradycyjnie tego typu rozwiązanie jest bardzo sprawne a jeśli jest dość sztywno zestrojone zapewnia bardzo dobre trzymanie drogi. Hamulce z przodu tarcze wentylowane a z tyłu tarcze zwykłe. Koła 215/45×18 przy tak małej masie auta powodują że przyczepność jest rewelacyjna.

Renault Kadjar dCi 130KM
komputer na bieżąco monitoruje jazdę pod kątem ekonomii i ekologii, użyteczny gadżet

Renault Kadjar dCi 130KM – Ekonomia

Jak wspominałem auto waży jedynie 1400kg więc jak na SUVa jest bardzo lekkie a rozwiązanie z Haldexem powoduje wzrost ekonomii. Nowoczesna jednostka napędowa zadowala się w trasie przy stówce pięcioma litrami. W naszym teście średnie zużycie z ponad tysiąca kilometrów to 6.7 litra a w mieście niecałe 7. Jest to dobry wynik, można było go jeszcze obniżyć ale chcieliśmy sprawdzić jak jest w realu, przy naturalnej jeździe. Wynik średni może być o litr większy lub mniejszy w zależności od stylu, my lubimy umiarkowanie dynamicznie.

poznaj auto oczami kobiety Renault Kadjar – Babskim Okiem