Renault Kadjar dCi 130KM z manualną skrzynią biegów

585

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Renault Kadjar dCi 130KM

Renault Kadjar dCi 130KM

Na rynku SUVów i crossoverów robi się coraz ciaśniej, Renault Kadjar dCi 130KM to wersja którą testowaliśmy. Już 25% wszystkich samochodów sprzedawanych w Europie to SUVy lub crossovery, Renault udanie wszedł dwa lata temu z Kadjarem. Okazało się że jest sukces, auto jest przeznaczone dla średniej rodziny prowadzącej aktywny tryb życia. Nasz model został wyposażony w napęd 4WD więc można sobie pozwolić na wjazd na plażę czy w lekki teren. Nie jest zbyt wysoko zawieszony bo jego domeną jest szosa ale też czasy terenówek minęły bezpowrotnie. Rolę typowych 4×4 przejęły pick-up’y natomiast SUVy i crossovery coraz cząściej mają napęd jedynie na jedną oś. Tak więc naszym Kadjarem mogliśmy nie tylko podjechać pod wysoki krawężnik ale i pohasać po łąkach. Bardzo przyjemną sprawą jest zachowanie na drodze, jest typowe dla auta osobowego, nie ma problemów z przechyłami. Wersja 130KM w manualu jest optymalną ze względu na cenę i parametry, auto nie jest ciężkie więc ta moc jest wystarczająca.

Renault Kadjar dCi 130KM

teraz okiem technicznym

Renault Kadjar dCi 130KM – Silnik/skrzynia

Renault powoli wycofuje się z silnika 1.5dCi zastępując go nowym 1600cm3 dieslem opracowanym wspólnie z Nissanem. To gwarancja niezawodności bo silnik jest montowany w autach obu producentów i jest już sprawdzony. Usunięto wszystkie choroby wieku dziecięcego, jednostka dysponuje 130KM mocy oraz 320Nm momentu obrotowego. Przy 1400kg masy własnej nie ma problemu by rozpędzić się prawie do 200km/h. Przyspieszenie poniżej 10s do 100km/h nie jest problemem a pomaga w tym 6 biegowy manual. Skrzynia nie ma skłonności do haczenia przy szybkiej zmianie biegów więc można sobie pozwolić na dynamiczny tryb jazdy. Napęd jest przekazywany na przednie koła a w razie potrzeby Haldex może przekazać do 50% siły napędowej na koła tylne. Jest to idealne rozwiązanie z racji ekonomii, kiedy jest ślisko mamy auto 4WD, normalnie 2WD więc jest ekonomia.

Renault Kadjar dCi 130KM

Renault Kadjar dCi 130KM – Zawieszenie/koła/hamulce

Jak w innych Renault z przodu zamontowano kolumny McPherson a z tyłu belkę skrętną z wahaczami. Rozwiązanie stare i sprawdzone, jak patrzę na innych producentów to jeszcze chyba nikomu nie udało się zrobić takiego rozwiązania jak McPhersonowi. Tradycyjnie tego typu rozwiązanie jest bardzo sprawne a jeśli jest dość sztywno zestrojone zapewnia bardzo dobre trzymanie drogi. Hamulce z przodu tarcze wentylowane a z tyłu tarcze zwykłe. Koła 215/45×18 przy tak małej masie auta powodują że przyczepność jest rewelacyjna.

Renault Kadjar dCi 130KM
komputer na bieżąco monitoruje jazdę pod kątem ekonomii i ekologii, użyteczny gadżet

Renault Kadjar dCi 130KM – Ekonomia

Jak wspominałem auto waży jedynie 1400kg więc jak na SUVa jest bardzo lekkie a rozwiązanie z Haldexem powoduje wzrost ekonomii. Nowoczesna jednostka napędowa zadowala się w trasie przy stówce pięcioma litrami. W naszym teście średnie zużycie z ponad tysiąca kilometrów to 6.7 litra a w mieście niecałe 7. Jest to dobry wynik, można było go jeszcze obniżyć ale chcieliśmy sprawdzić jak jest w realu, przy naturalnej jeździe. Wynik średni może być o litr większy lub mniejszy w zależności od stylu, my lubimy umiarkowanie dynamicznie.

poznaj auto oczami kobiety Renault Kadjar – Babskim Okiem 

 

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia