Volvo V60 D3 rodzinne kombi

1412

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Volvo V60 D3

Volvo V60 D3

Volvo pomimo przejęcia przez chińczyków nadal jest najbezpieczniejszym samochodem na świecie. Volvo V60 D3 to prawdopodobnie najbezpieczniejsze rodzinne kombi dostępne na rynku jeśli pominiemy V90. W Polsce systematycznie od paru lat udział w rynku się zwiększa, wśród marek premium Volvo jest tuż za niemiecką trójką. Zaletą szwedzkiej marki jest brak ostentacyjności jaka towarzyszy produktom BMW, Audi czy Mercedesa. Szwedzi zawsze byli bliżej naturalności i zamiast leczyć kompleksy koncentrowali się na bezpieczeństwie i funkcjonalności. V60 jest tuż przed zmianą modelu ale nadal jest atrakcyjne i bardzo ekonomiczne no i oczywiście bezpieczne.

Volvo V60 D3

teraz okiem technicznym

Volvo V60 D3 – Silnik/skrzynia

Silnik ma cztery cylindry i jest to nowa konstrukcja opracowana zgodnie z założeniami firmy pozbycia się jednostek o większej ilości cylindrów. Dwa litry pojemności w tym przypadku rozwijają 150KM co jest wartością umiarkowaną jak na obecne czasy, braki szaleństwa nadrabia ekonomią. Oczywiście jest możliwość wyboru innej wersji silnikowej, w tym przypadku ten silnik występuje w kilku odmianach. Począwszy od D2 120KM aż po D5 235KM więc dla każdego coś miłego, zaletą jest to że różnią się jedynie zasilaniem. Pozostałe części pozostają te same a to upraszcza serwis i ewentualne naprawy oraz zmniejsza możliwość awarii. Wersja D3 jest z punktu widzenia praktycznego optymalnym wyborem.

Volvo V60 D3

Volvo V60 D3 – zawieszenie/koła/hamulce

Zawieszenie z przodu to oczywiście kolumny McPherson natomiast z tyłu jest belka skrętna, jest to proste i trwałe rozwiązanie. Volvo nigdy nie próbowało budować aut quasi-wyścigowych wzorem Niemców. Filozofia wkładania do zwykłego auta ogromnych silników jest im obca i dobrze bo koncentrują się na bezpieczeństwie. Hamulce tarczowe na obu osiach, z przodu tarcze wentylowana. Koła w rozmiarze 225/45×18 w wersji podstawowej zapewniają komfort i dobrą przyczepność przy pokonywaniu łuków. Większy rozmiar miałby wpływ na zużycie paliwa a ten model jest wyjątkowo oszczędny.

Volvo V60 D3

Volvo V60 D3 – Ekonomia

Jak wspominałem silnik dwulitrowy diesla jaki montuje Volvo jest nową konstrukcją, jest opracowany od podstaw. Zastosowano w nim dużo różnych nie zawsze ujawnionych rozwiązań i osiągnięto jedną z największych sprawności. Choć w tym modelu został on sprzężony ze skrzynią jedynie o sześciu przełożeniach to wynik w trasie na poziomie 5 litrów na setkę jest jak najbardziej realny i to bez specjalnego wysiłku ze strony kierowcy. W mieście pomaga mu system start/stop ale też mądre oprogramowanie skrzyni automatycznej. W normalnych warunkach auto zużyje ok 6.7l/100km więc nam średnio z testu wyszło 6.1l/100km. Nie wiem czemu Volvo nie we wszystkich modelach montuje nową skrzynię o ośmiu przełożeniach. Zastosowanie takiej skrzyni biegów poprawiłoby i ekonomię pewnie o jakieś 5-7% i dynamikę. Ciekawe czy w nowym modelu V60 ośmiobiegówka będzie standardem?

przeczytaj o szybkim Volvo Volvo S60 D5 automat z hydrokinetycznym sprzęgłem

 

test przyspieszenia Volvo V60 D3

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia