Skrzynia dwusprzęgłowa – zasada działania

4502

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zasada działania skrzyni dwusprzęgłowej wydaje się być stosunkowo prosta i tak jest w rzeczywistości, jednak tylko w przypadku zmiany biegu z niższego na wyższy. Niewielkie schody pojawiają się w momencie, gdy mechanizm musi wykonać redukcję – w tym przypadku układ musi „wyzębić” przygotowany wcześniej bieg wyższy i „zazębić” niższy. Właśnie dlatego cała operacja trwa nieco dłużej.

Skrzynia dwusprzęgłowa – zalety i wady

Dwusprzęgłowa skrzynia DCT
Dwusprzęgłowa skrzynia DCT

Jak wspomnieliśmy wcześniej, skrzynia dwusprzęgłowa łączy w sobie niemal wszystkie zalety przekładni manualnych i „automatów”. Mówiąc o pozytywach wynikających z zastosowania tego typu konstrukcji, nie sposób nie wspomnieć o ekonomii i dynamice. W odróżnieniu od klasycznych skrzyń automatycznych, konstrukcje dwsprzęgłowe wywierają realny wpływ na obnżenie zużycia paliwa. Decyduje o tym inteligentna elektronika sterująca, która wpływa na optymalny dobór przełożeń. Nie bez znaczenia jest też obecność tzw. trybu żeglowania (jazda z rozłączonym napędem), choć nie jest to funkcja dostępna we wszystkich konstrukcjach dwusprzęgłowych. Na dynamikę jazdy wpływa przede wszystkim bardzo krótki czas zmiany przełożeń. Na najwyższą pochwałę zasługuje też płynność zmiany biegów. Pomimo pewnego pokrewieństwa, występującego między skrzyniami manualnymi i dwusprzęgłowymi, szarpnięcia są praktycznie niewyczuwalne.

Nikt jednak wciąż jeszcze nie stworzył konstrukcji idealnej, zatem nie można powiedzieć, że skrzynia dwusprzęgłowa nie ma żadnych wad. Do największych minusów należy tu zaliczyć koszty, zarówno zakupu, jak i eksploatacji takiego urządzenia. Producenci każą słono dopłacać za tego typu udogodnienie, a i późniejszy serwis nie należy do tanich. W przypadku konstrukcji wyposażonych w mokre sprzęgła konieczna jest okresowa wymiana oleju wraz z filtrem. Koszt takiego zabiegu to kilkaset złotych, choć niektóre autoryzowane serwisy mogą wystawić rachunek czterocyfrowy. Same sprzęgła też ulegają zużyciu. W tym przypadku należy się liczyć z wydatkiem nawet sześciu tysięcy złotych. Na listę kosztów należy też wpisać dwumasowe koło zamachowe. Niezwykle kosztowne okażą się poważne awarie hydrauliki siłowej i elektroniki, która steruje pracą skrzyni. Jeżeli układ będzie wymagał wymiany, koszty „pójdą” w tysiące złotych.

grafika tytułowa: CC BY 3.0; autor: Anslaton; źródło: wikimedia commons

1. CC BY-SA 3.0; autor: MB-one; źródło: wikimedia commons 

zawór egr przyczyną wzrostu zużycia paliwa?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia