Shinkansen i TGV, czyli rzut oka na superszybką kolej

1040

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Shinkansen i TGV
Shinkansen i TGV

Japońskie pociągi Shinkansen oraz francuskie TGV, to znane na całym świecie superszybkie koleje.

W dzisiejszym artykule wrócimy do kwestii transportu publicznego. Jest to na tyle szerokie zagadnienie, że śmiało można o nim pisać wielokrotnie. Rodzaj transportu, który będzie bohaterem dzisiejszego tekstu, to kolej, a konkretnie super szybkie pociągi. Tego typu sieć kolejową znamy przede wszystkim z Japonii oraz Francji. W kraju kwitnącej wiśni znajdziemy pociągi Shinkansen, natomiast po francuskich torach kursują pociągi TGV. Z racji tego, że polskie koleje są kilkanaście lat do tyłu w stosunku do wspomnianych wyżej państw, na co dzień nie mamy styczności z tak szybkim transportem i prawdopodobnie nie będziemy jej mieć jeszcze przez bardzo długi okres. Na całe szczęście pozostaje nam internet, dzięki któremu możemy dowiedzieć się niemal wszystkiego o super szybkich pociągach. Na pierwszy ogień weźmiemy japoński Shinkansen. Przyjrzyjmy się temu, jak powstawała sieć kolejowa w Japonii, jakimi rodzajami pociągów dysponuje, a przede wszystkim jak ogromne prędkości potrafi osiągać.

Shinkansen i TGV
Shinkansen

Shinkansen i TGV – kolej na Japonię

Budowa szybkiej kolei w Japonii rozpoczęła się już w 1959 roku. Odcinek, o którym mowa łączy ze sobą Tokio oraz Osakę. Pięć lat później, dokładnie 1 października 1964 roku odbyło się uroczyste otwarcie tej linii. Warto zauważyć, że już w 1976 roku linia miała na swoim koncie ponad miliard przewiezionych osób. Oczywiście nie od początku pociągi osiągały tak ogromne prędkości, jak dziś. Zaczęto od prędkości wynoszącej 200 km/h, a następnie powoli ją zwiększano. Dziś standardem jest prędkość 300 km/h i więcej. Japońskie Shinkanseny przemieszczają się po torach o klasycznym rozstawie 1435 milimetrów. Ciekawostką jest fakt, iż od godziny dwunastej w nocy do szóstej rano linie kolejowe są zamykane i kolejno sprawdzane. Jest to konieczny proces, jeśli mówimy o pociągach osiągających tak wielkie prędkości. Ze względów bezpieczeństwa na tory we wspomnianych wcześniej godzinach wyjeżdża specjalny pociąg, tak zwany Dr. Yellow wyposażony w specjalistyczny sprzęt, który sprawdza, czy tory są w należytym stanie.

Shinkansen i TGV – różne trasy i wiele modeli pociągów

Trasy Shinkansen oplatają całą Japonię i właściwie nie ma zakątka, do którego nie można nimi dojechać. Ich długość często przekracza pięćset kilometrów, jednak zdarzają się również niezwykle krótkie trasy wynoszące dosłownie kilka bądź kilkanaście kilometrów długości. Można sobie wyobrazić, jak krótko trwa taka podróż. Przez dekady udoskonalano Shinkanseny i obecnie na torach można spotkać ich kilka rodzajów. Pierwsza seria otrzymała oznaczenie 0 i po raz pierwszy została wyprodukowana w 1964 roku. Oczywiście dziś można ją spotkać jedynie w muzeum. Najszybsze aktualnie są pociągi serii E954 i E955. Ich maksymalna prędkość według producenta wynosi 405 km/h. Jednak tak naprawdę Shinkansen może rozwinąć o wiele większą prędkość, jeśli oczywiście zapewni mu się odpowiednie warunki. Światowy rekord prędkości pociągu ustanowiła kolej Shinkansen. Wynosi on aż 603 km/h, jednak należy zaznaczyć, że został pobity przez pociąg poruszający się na poduszce magnetycznej. Takie rozwiązanie znacznie niweluje tarcie i uznawane jest za przyszłościowe.

Shinkansen i TGV
TGV

Wielokrotnie słyszymy opowieści o tym, jak specyficznym krajem jest Japonia. Cóż, coś w tym jest, a wnioskuje to, chociażby z faktu, iż maksymalne opóźnienie pociągu Shinkansen w skali roku wynosi zaledwie 36… sekund. Gdyby tylko polska kolej poruszała się tak sprawnie, to naprawdę nie mielibyśmy na co narzekać.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia