Queen Mary 2 – jeden z największych pasażerskich statków świata

Ciesz się podróżą statekiem pasażerskim Queen Mary 2! Szybko i z komfortem przemierzaj morza w towarzystwie luksusowych atrakcji.

2447

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Queen Mary 2
Queen Mary 2

Queen Mary 2 to wspaniały statek pasażerski, który imponuje swoją wielkością.

Podróżować można na wiele sposobów, samochodem, pociągiem, samolotem. Liczy się komfort i szybkość. Chcemy dotrzeć z punktu A do punktu B w jak najkrótszym czasie, bez niepotrzebnych turbulencji. Jeśli zaś chodzi o komfort, to coraz bardziej zwracamy na niego uwagę, a nawet podejmujemy ostateczną decyzję na jego podstawie. Co, jednak jeżeli, zapragnęlibyśmy podróży, w której tak naprawdę nie chodzi o dotarcie do celu, a samą radość, jaka płynie z podróżowania? Wtedy z pomocą przychodzą nam statki pasażerskie. Ogromne, niezwykle luksusowe, wyposażone niemal we wszystkie znane człowiekowi atrakcje. Od basenu, przez kino, teatr, do pięknych ogrodów. Wszystko otrzymujemy w pakiecie, który przeważnie kosztuje naprawdę sporo. Dzisiaj weźmiemy pod lupę jeden z największych transatlantyckich statków pasażerskich, a konkretnie Queen Mary 2. Ta osławiona jednostka rozpala wyobraźnię i zachęca do odbycia podróży na jej pokładzie. Weźmy więc nasze bagaże i ruszajmy. Czeka na nas piękna podróż, podczas której będziemy opływać w luksusy. Najpierw jednak dowiedzmy się, czym tak naprawdę są transatlantyki.

Queen Mary 2 – czym jest transatlantyk?

Czym jest transatlantyk? Cóż, przede wszystkim jest to statek pasażerski, który regularnie kursuje po ustalonych liniach żeglugowych. Nie ma tu miejsca na zmiany trasy, chyba że wynikają z jakichś problemów napotkanych na trasie lub dotyczących samego statku. To jednak nie wszystko. Żeby liniowiec mógł zostać nazwany transatlantykiem, musi oczywiście pokonywać Ocean Atlantycki. Z reguły tym terminem określane były i są nadal statki podróżujące między Europą a Stanami Zjednoczonymi bądź Kanadą. Co nie znaczy, że statek płynący np. do Brazylii nie może być określony tym mianem. Najbardziej znanym transatlantykiem jest oczywiście sławny Titanic, którego tragiczną historię wszyscy znamy. Historia transatlantyków kończy się w latach 60. XX wieku, gdy upowszechnił się lotniczy transport transatlantycki. Trwał on zdecydowanie krócej, co dawało mu przewagę nad żeglugą. Dzisiaj w pewnym sensie taką funkcję pełnią statki wycieczkowe, na których podróż odbywa się dla samych wrażeń, jakie z niej płyną. Trwa ona kilka lub kilkanaście dni, lecz nie prędkość jest tu ważna, a komfort i wspomniane wcześniej wrażenia.

Queen Mary 2
Queen Mary 2

Queen Mary 2 – budujemy statek

Queen Mary 2 to statek, który został zbudowany w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na rynku jednostek wycieczkowych. Jego macierzystym portem jest Southampton, a sam statek należy do brytyjskiego armatora Cunard Line. Jego budowa trwała niemal dwa lata. Oficjalnie uznaje się, że został on zbudowany we Francji, jednak warto zaznaczyć, że część jego elementów była produkowana w innych krajach. Co ważne, również Polska miała swój udział w budowie Queen Mary 2. Niektóre części wyprodukowano w Gdańsku. Wodowanie tej ogromnej maszyny nastąpiło w 2002 roku, jednak do użytku została oddana dopiero dwa lata później. Imponujące są wymiary statku. Jego długość wynosi 345 metrów, szerokość 41 metrów, a wysokość to aż 72 metry. Na statku znajdziemy 18 pokładów, z czego 14 przeznaczonych jest dla pasażerów. Jeśli już o pasażerach mowa, to Queen Mary może ich pomieścić aż 2690, nie licząc załogi i obsługi, w skład której wchodzi 1250 osób. Koszt budowy tego kolosa szacuje się na mniej więcej 900 milionów dolarów. Co ciekawe, jednostka nosi oznaczenie RMS, co oznacza Royal Mail Ship, czyli Królewski Statek Pocztowy.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia