Stabilizator – ważny element modyfikowanego auta

920

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

stabilizator

Stabilizator, dlaczego jest tak ważnym elementem modyfikowanego auta?

Stabilizator to bardzo ważna rzecz! Właśnie to zdanie usłyszałem, gdy pierwszy raz spytałem czym jest i czemu się tym każdy tak jara jak to założy. Doświadczeni koledzy bardzo dobrze wytłumaczyli zasadę działania. To czego nie zrozumiałem to przeczytałem sobie w domu na jakimiś forum o tematyce tuningu i lepszego poruszania się na zakrętach. Tak, właśnie to on odpowiada za lepsze, pewniejsze pokonywanie zakrętów. W dzisiejszym tekście chciałbym Wam przedstawić Wam najważniejsze rzeczy. Czym jest stabilizator, zasadę działania oraz wszelkie informacje, które dadzą Wam do myślenia, że jednak warto go zamontować.

Czym jest stabilizator.

Wiele osób na pewno słyszało słowo ”stabilizator”. Zarówno tyle osób ile o nim słyszało to podejrzewam, że znaczna część modyfikowanych aut przeszła obojętnie obok niby zwykłego pręta. No tak faktycznie, szybkość się nie poprawi, wyglądu to też nie doda więc po co ładować kawałek pręta do swojego auta. No właśnie to jest bardzo ważny element ponieważ jego głównym działaniem jest ograniczanie bocznych przechyleń auta podczas pokonywania zakrętów. Dzięki temu mamy kilka istotnych plusów. Jazda po łuku staję się dużo bezpieczniejsza. Ponadto poprawia przyczepność jak i sterowanie auta.

Jak działa stabilizator.

stabilzator
Jazda po zakrętach, stabilizator to ważna rzecz.

Wyobraźmy sobie jazdę samochodem podczas pokonywania zakrętu. Przypomnijmy sobie jak zachowuję się seryjny samochód. Tak, każdy sobie dobrze to wyobraża. Auto podczas pokonywanego zakrętu pochyla się bardziej w kierunku przedniego zewnętrznego koła. Stabilizator działa na zasadzie, że zmniejsza on różnice chwilowego obciążenia danej osi kół w naszym pojeździe. Podczas gdy pokonujemy jakiś zakręt auto działa na zasadzie takiej, że podczas przechyłu auta sprężyny z jednej strony są ściskane pod obciążeniem natomiast z drugiej są, że tak powiem rozluźniane. Właśnie na tak banalnie prostej zasadzie działa stabilizator. Uważam, że każdy kto interesuję się mechaniką pojazdową i grzebie coś przy swoim aucie to stabilizator powinien mieć. Ważna jest zasada działania staba na zasadzie wrzucenia go na tylną oś pojazdu.

Gdy montujemy stabilizator do auta, w którym ciągną przednie koła wtedy montowany stabilizator zapewnia neutralne proporcje. Niestety dla auta z tylnym napędem pojawi się nadsterowność i już tak kolorowo nie będzie. Niby mały szczegół, ale może mieć bardzo znaczące rozwiązanie dla osoby, który swoją przygodę z mechaniką zaczyna. Niby każdy mówi, że lepiej i tak dalej a może się okazać, że wcale tak kolorowo nie jest.

stabilizator
stabilizator Civic Eg6

Całkiem inaczej jest gdy autem poruszamy się po prostej. Wtedy jadąc po gładkiej nawierzchni gdzie mamy jednakowy skok kół stabilizator po prostu nie działa. Co innego gdy jedziemy autem po wyboistej drodze ( w Polsce takich pełno) jedno z kół na osi jest poddane od nierówności przenosi siłę przez ”stab” na drugie koło, które jest z nim połączone. Powoduję ten efekt bardzo niepotrzebne drgania Wtedy mamy prostą zasadę. Im bardziej większa sztywność kątowa stabilizatora w naszym aucie tym bardziej będzie się to przenosiło na efekt lekko mówiąc uciążliwy. W takich sytuacjach przychodzą nam dwa rozwiązania!

Stabilizator aktywny:

Działa on na zasadzie, że podczas wytwarzanego momentu oporowego czy też reakcyjnego występuję w nim przepływ tak zwanej cieczy roboczej. Jest on wtedy kontrolowany przez odpowiednie mu przypisane zawory, które również są odpowiedzialne za kontrolowanie pracy całego zawieszenia w naszym aucie. Jest to moim zdaniem bardzo dobre rozwiązanie ponieważ jeżeli mamy samochód wyposażony w takie cudo może on sam bez zbędnego angażowania kierowcy sterować pracą stabilizatora jak i sztywność kątową zawiechy.

Stabilizator dwuczęściowy-rozłączny:

Drugi i równie bardzo dobry pomysł to wyżej wspomniany ”stab” dwuczęściowy-rozłączony. Jak sama nazwa wskazuje jego budowa jest dwuczęściowa. Cały ten stabilizator jest sterowany na dwa sposoby. Manualnie lub poprzez odczyt czujników odpowiedzialnych za to. Gdy ten system jest aktywny koła po prostu pracują niezależnie od siebie. Właśnie po przez to gdy zachodzi dana reakcja na jednym kole nie jest ona przenoszona na drugie.

Cena:

stabilizator
Stabilizator HR

Przeglądając kilka stron poświęconym częściom raczej używanym do aut postanowiłem zbadać cenę stabilizatorów. Powiem Wam, że ceny nie są jakieś kosmiczne. Ludzie wydają więcej pieniędzy na wydechy, przyciemnianie szyb czy inne tego typu pierdoły, które nie wpływają znacząco na poprawę jazdy jak i bezpieczeństwa. Wracając do ceny podam tu przykład na BMW E46 M3. Stabilizator przedni dobrej firmy kosztuję w granicach 200 zł. Uważam, że to nie jest duża cena jaką trzeba zapłacić za poprawę bezpieczeństwa jak i pokonywanie zakrętów autem.

Podsumowanie:

Uważam, że po przeczytaniu tego tekstu da to do myślenia osobom, które nie wiedziały nic na temat stabilizatorów. Warto zastanowić się czy nie lepiej wrzucić dobrego staba i prowadzić auto po zakrętach jak należy? Dajcie znać w komentarzach co sądzicie na ten temat. Zachęcam również do odwiedzenia strony: Najlepsza Motoryzacja.

Zobacz również: BMW M3 – SPORTOWY CHARAKTER

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia