Silnik OHV w ofercie Skody obchodzi 80. urodziny

0
235

Silnik OHV – pora na lifting

Kilka miesięcy po zmianie silnika, przeprowadzono także lifting nadwozia. Warto o tym pamiętać, gdyż takie przesunięcie czasowe oznacza, że silniki OHV znajdziemy zarówno w modelach o starszym wyglądzie, jak i w tych nowszych. Jeśli chodzi o zmiany nadwozia modelu Popular, to jest ich całkiem sporo. Na pierwszy rzut oka widać zmienione reflektory, które częściowo zintegrowano z błotnikami. Także osłona chłodnicy zyskała nowy kształt, podobnie jak tylna część karoserii wraz z miejscem przeznaczonym na bagaż. Jeśli chodzi natomiast o zmiany nieco bardziej ukryte, to wśród nich znajdziemy szersze opony, większe bębny hamulcowe oraz zbiornik paliwa, a także nowa szyba przednia typu bezpiecznego.

Skoda Popular - silnik OHV
Skoda Popular – silnik OHV

Taka ilość zmian pociągnęła za sobą wzrost ceny, jednak była to minimalna podwyżka, którą przyjęto ze zrozumieniem. Zmieniony Popular kosztował 20.000 koron w wersji roadster, półkabriolet był droższy o 200 koron, a wersja tudor o 600. Sprzedaż modelu Popular OHV przekroczyła wszelkie przewidywania i wzrosła o 1/3 w stosunku do roku 1936, który też przecież był pod tym względem rewelacyjny.

Silnik OHV – trochę detali

Pora, by spojrzeć na model Popular OHV nieco bardziej technicznym okiem. Omawiany model w najpopularniejszej wersji tudor ważył 810 kilogramów. Posiadał napęd kół tylnych, mechaniczny układ hamulcowy i silnik OHV o mocy 27 koni mechanicznych. Prędkość maksymalna wynosiła 100 km/h, a spalanie utrzymywało się na poziomie 8 litrów na 100 km. Popular był stosunkowo dużym samochodem i cieszył się dobrą opinią wśród kierowców. Chwalono dobre prowadzenie, komfort jazdy i (w modelach OHV) wydajny silnik. To wszystko w połączeniu z ceną ustanowioną na sensownym poziomie zaowocowało ogromną popularnością Skody Popular. Wersja z silnikami OHV produkowana była w latach 1937-1938 i przez ten krótki czas powstało 5510 egzemplarzy tej niezwykle przemyślanej konstrukcji.

Skoda Popular - silnik OHV
Skoda Popular – silnik OHV

Silnik OHV – czekamy na następców

Chociaż w dzisiejszych czasach nieustannie jesteśmy zasypywani kolejnymi premierami samochodowymi, to warto się zastanowić, ile z nich zapamiętamy po latach. Często mimo tego, że dane auto jest naprawdę udane, to z czasem odchodzi w niepamięć i nie udaje mu się zagościć w sercach kierowców na dłużej. Skodzie Popular udało się tego dokonać i w swoim czasie była autem, o którym wielu marzyło. Dzisiaj jest symbolem, który w pewnym sensie określa czeską markę i wskazuje na jej bogatą historię. Jeśli chodzi o silnik OHV, to wprowadzenie go do oferty marki było tak dobrym posunięciem, że jest ono dziś świętowane. Osobiście uważam, że jeszcze naprawdę wiele sukcesów przed Skodą. Być może za kilka dekad będziemy obchodzić urodziny modelu, który do produkcji wejdzie za rok lub dwa i również zapisze się w historii motoryzacji, kto wie? Pozostaje nam oczekiwanie na kolejne premiery aut, które zapewne przygotowuje dla nas Skoda.

Źródło: Skoda Polska

Zdjęcia: Skoda Polska, User:Stahlkocher [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Zobacz także: Monster Truck, czyli bestie na czterech kołach