Renault Megane Grandtour GT dCi – szybkie kombi

0
315
Renault Megane Grandtour GT dCi

Renault Megane Grandtour GT dCi

Renault jest drugą marką w Europie pod względem sprzedaży a Megane to czarny koń, nowe Megane jest bardzo ładne. Najszybsze i najlepsze wersje Megane to GT, tym razem jest to Renault Megane Grandtour GT dCi czyli kombi z mocnym dieslem i automatem. Jedną z głównych, wyróżniających cech auta jest trakcja, trzyma się świetnie drogi. Pomimo że nie jest wyposażony jak benzynowe GT w 4Control czyli skrętne wszystkie koła. Czekamy kiedy do gamy Megane dołączy GrandCoupe w wersji GT, to byłoby interesujące uzupełnienie.

Renault Megane Grandtour GT dCi

teraz okiem technicznym

Renault Megane Grandtour GT dCi – Silnik/skrzynia

Wersja benzynowa jest mocniejsza od diesla i to o 45KM niemniej jednak daje radę i to nad wyraz. Okazuje się że przydały się doświadczenia Renault z f1. Marka kiedyś święciła triumfy ale nadal jest w czołówce. Tam mają idealne poletko do turbo-testów a i pojemność ta sama bo 1600 tyle że tam jest V6. 160KM i 380 Nm jest bardzo dobrym wynikiem, szkoda że dopiero od 1750 obr/min i szkoda że automat ma 6 biegów. Idealnie by kompensował niezbyt nisko osadzony moment maksymalny. Niemniej jednak 8,9 sekundy do setki to już przyzwoity wynik. Nie mam pojęcia skąd jest tak duża różnica w masie kombi i hatchbacka bo to grubo ponad 100kg, to niestety trochę przeszkadza ale miejsca jest w bród.

Renault Megane Grandtour GT dCi

Renault Megane Grandtour GT dCi  – Zawieszenie/koła/hamulce

Koła o dość powszechnym rozmiarze w tego typu autach bo 225/40×18 oczywiście nam to nie przeszkadza przy normalnej eksploatacji oznacza zwiększone bezpieczeństwo. Hamulce z tyłu tarcze z przodu tarcze wentylowane działają bez zarzutu nawet przy hamowaniu z dużych prędkości w gorący letni dzień. Zawieszenie z przodu to nieodzowne kolumny McPherson z trójkątnym wahaczem u dołu natomiast tył to półsztywna oś skrętna i oczywiście aktywne amortyzatory. W tym wszystkim brakuje nam aktywnego zawieszenia, gdybyśmy mogli zmieniać charakterystykę amortyzatorów i mogły być trochę miększe jak obecnie a w trybie sport trochę twardsze to byłoby akurat. Poprosimy więc możliwość wyboru, DODAJCIE W OPCJI AKTYWNE ZAWIESZENIE PROSIMY!!!

Renault Megane Grandtour GT dCi
Renault Megane Grandtour GT dCi pod restauracją Four Winds w Piaskach

Renault Megane Grandtour GT dCi – Ekonomia

Ekonomia nie poraża ale i nie przeraża, jak wyżej wspominałem kombi jest trochę przyciężkawe, nie wiem skąd tyle kg się wzięło. By dostać w miarę przyzwoitą dynamikę musimy deptać a wtedy średnie zużycie sięgnie 7l/100km, tak 10% za dużo. Jedyne co przemawia to radość z trzymania się drogi, szybka jazda w trasie jest przyjemna i wtedy bardziej ekonomiczna jak w mieście. Niestety fizyka jest nieubłagana, rozpędzanie tej masy i jej hamowanie kosztuje. W trasie przy 100km/h realne zużycie trochę przekroczy 4.5l/100km natomiast autostradowa prędkość to już 6.2l/100km. Jak widzicie auto raczej stworzone do długich tras, wygodne, dobrze wyciszone i ekonomiczne w trasie.

Renault Megane GT, skrzynia dwusprzęgłowa DCT czyli wersja mocniejsza.