Toyota MR2 – trzy generacje pełne radości z jazdy

796

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Toyota MR2
Toyota MR2

Toyota MR2 to niewielkich rozmiarów auto, które pokochały rzesze kierowców.

W dzisiejszym tekście spróbujemy prześledzić historię lekkiego, sportowego auta, które odniosło ogromny sukces i doczekało się aż trzech generacji. Toyota MR2, bo o niej mowa, to samochód, który okazał się strzałem w dziesiątkę. Przez wiele lat był obiektem pożądania kierowców spragnionych mocnych wrażeń. Jego początków należy szukać w 1976 roku, gdy w siedzibie Toyoty postanowiono rozpocząć proces jego projektowania. Niestety światowy kryzys paliwowy znacznie opóźnił prace. Dopiero w 1980 roku wznowiono projekt, który zakładał stworzenie sportowego auta o doskonałych właściwościach jezdnych, dużej mocy i niebanalnej stylistyce. Projekt spotkał się z entuzjazmem i wkrótce zaczęto prace nad nim. Podczas odbywających się w Tokio targów Motor Show w 1983 roku, zaprezentowano prototyp ochrzczony jako SV-3. Wyróżniał się on centralnie umiejscowionym silnikiem i odważnym nadwoziem. Rok później rozpoczęła się produkcja Toyoty MR2, która bazowała na wspomnianym przed chwilą prototypie. Warto wiedzieć, że rozwinięcie skrótu MR2 oznacza tyle, co „Midship Runabout 2-seater” albo „Mid-engine Rear-wheel-drive 2-seater”.

Toyota MR2 – rusza sprzedaż

Początkowo producent przewidział trzy wersje wyposażenia (na rynku japońskim) oraz dwie wersje silnikowe. Największe uznanie zdobył słynny 122-konny, 16-zaworowy silnik 1.6 DOHC 4A-GE. W późniejszym okresie wprowadzono możliwość wykupienia wielu dodatkowych opcji jak np. panel dachowy o kształcie litery T. Zdecydowano się również zaprezentować nowe jednostki napędowe, jak np. 145-konny, doładowany silnik 4A-GZE. Auto rozwijało prędkość maksymalną rzędu 200 km/h, a do setki przyspieszało w 8,2 sekundy (w wersji z silnikiem wolnossącym). To, co najistotniejsze, to wielka radość z jazdy, jaką zapewniała nowa Toyota. Zarówno kierowcy, jak i dziennikarze zgodnie okrzyknęli ją genialnym samochodem. Potwierdzenie ich ocen Toyota MR2 znalazła podczas konkursu na japoński samochód roku 1984-1985, który zwyciężyła.

Toyota MR2
Toyota MR2

Toyota MR2 – nadchodzi kolejna generacja

Projektując drugą generację Toyoty MR2, projektanci postanowili skupić się na tym, by zachować przyjemność prowadzenia, która była głównym atutem auta. Zadbano również o wprowadzenie poprawek w nadwoziu samochodu. Auto miało bardziej wyrafinowany wygląd, znacznie lepszą ergonomię, a także mocniejsze silniki. Również materiały użyte do wykończenia wnętrza były lepszej jakości niż u poprzedniczki. Głównym projektantem był Kunihiro Uchida, który zdecydował, że nowa Toyota stylem będzie nawiązywać do włoskich aut sportowych. Auto trafiło do sprzedaży w 1989 roku. Samochód był o 245 mm dłuższy oraz o 30 mm szerszy od poprzednika i o 10 mm niższy. Miał też o 80 mm większy rozstaw osi. W sprzedaży dostępne były dwie wersje nadwozia – coupe i świetnie wyglądające półotwarte typu targa ze wzdłużnym wspornikiem.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia