Toyota MR2 – trzy generacje pełne radości z jazdy

545
Toyota MR2
Toyota MR2

Toyota MR2 to niewielkich rozmiarów auto, które pokochały rzesze kierowców.

W dzisiejszym tekście spróbujemy prześledzić historię lekkiego, sportowego auta, które odniosło ogromny sukces i doczekało się aż trzech generacji. Toyota MR2, bo o niej mowa, to samochód, który okazał się strzałem w dziesiątkę. Przez wiele lat był obiektem pożądania kierowców spragnionych mocnych wrażeń. Jego początków należy szukać w 1976 roku, gdy w siedzibie Toyoty postanowiono rozpocząć proces jego projektowania. Niestety światowy kryzys paliwowy znacznie opóźnił prace. Dopiero w 1980 roku wznowiono projekt, który zakładał stworzenie sportowego auta o doskonałych właściwościach jezdnych, dużej mocy i niebanalnej stylistyce. Projekt spotkał się z entuzjazmem i wkrótce zaczęto prace nad nim. Podczas odbywających się w Tokio targów Motor Show w 1983 roku, zaprezentowano prototyp ochrzczony jako SV-3. Wyróżniał się on centralnie umiejscowionym silnikiem i odważnym nadwoziem. Rok później rozpoczęła się produkcja Toyoty MR2, która bazowała na wspomnianym przed chwilą prototypie. Warto wiedzieć, że rozwinięcie skrótu MR2 oznacza tyle, co „Midship Runabout 2-seater” albo „Mid-engine Rear-wheel-drive 2-seater”.

Toyota MR2 – rusza sprzedaż

Początkowo producent przewidział trzy wersje wyposażenia (na rynku japońskim) oraz dwie wersje silnikowe. Największe uznanie zdobył słynny 122-konny, 16-zaworowy silnik 1.6 DOHC 4A-GE. W późniejszym okresie wprowadzono możliwość wykupienia wielu dodatkowych opcji jak np. panel dachowy o kształcie litery T. Zdecydowano się również zaprezentować nowe jednostki napędowe, jak np. 145-konny, doładowany silnik 4A-GZE. Auto rozwijało prędkość maksymalną rzędu 200 km/h, a do setki przyspieszało w 8,2 sekundy (w wersji z silnikiem wolnossącym). To, co najistotniejsze, to wielka radość z jazdy, jaką zapewniała nowa Toyota. Zarówno kierowcy, jak i dziennikarze zgodnie okrzyknęli ją genialnym samochodem. Potwierdzenie ich ocen Toyota MR2 znalazła podczas konkursu na japoński samochód roku 1984-1985, który zwyciężyła.

Toyota MR2
Toyota MR2

Toyota MR2 – nadchodzi kolejna generacja

Projektując drugą generację Toyoty MR2, projektanci postanowili skupić się na tym, by zachować przyjemność prowadzenia, która była głównym atutem auta. Zadbano również o wprowadzenie poprawek w nadwoziu samochodu. Auto miało bardziej wyrafinowany wygląd, znacznie lepszą ergonomię, a także mocniejsze silniki. Również materiały użyte do wykończenia wnętrza były lepszej jakości niż u poprzedniczki. Głównym projektantem był Kunihiro Uchida, który zdecydował, że nowa Toyota stylem będzie nawiązywać do włoskich aut sportowych. Auto trafiło do sprzedaży w 1989 roku. Samochód był o 245 mm dłuższy oraz o 30 mm szerszy od poprzednika i o 10 mm niższy. Miał też o 80 mm większy rozstaw osi. W sprzedaży dostępne były dwie wersje nadwozia – coupe i świetnie wyglądające półotwarte typu targa ze wzdłużnym wspornikiem.