Toyota MR2 – trzy generacje pełne radości z jazdy

1
446

Druga generacja była sprzedawana z trzema wersjami silnikowymi. Wszystkie one miały dwa litry pojemności, szesnaście zaworów, różniła je moc. Pierwszy generował moc rzędu 119 koni mechanicznych, drugi 165 koni mechanicznych, a trzeci, turbodoładowany 225 koni mechanicznych. Na rynek amerykański przeznaczono silnik o pojemności 2.2 litra zamiast najmocniejszej wersji dwulitrowej. Samochód był cięższy, jednak większa moc silników nie pozwala tego odczuwać. Toyota MR2 drugiej generacji ponownie zdobyła serca kierowców i przez kolejne dziesięć lat podbijała kolejne rynki. Wprowadzano niewielkie ulepszenia, jednak nie na tyle duże, by można je nazwać kolejną generacją. Toyota wypuściła również dwie specjalne wersje auta, które były przeznaczone wyłącznie na japoński rynek. Jedna dysponowała miękkim dachem, natomiast druga wzorowana była na wyczynowych wersjach MR2 startujących w zawodach. Jej silnik został podrasowany i osiągał moc 245 koni mechanicznych.

Toyota MR2 gen.2
Toyota MR2 gen.2

Toyota MR2 – czekamy na trzecią generację

Trzecia generacja auta miała być przełomowa. Na to liczyli dziennikarze, kierowcy i pasjonaci. Jej premiera miała miejsce w 1999 roku. Tak się złożyło, że był to miesiąc, w którym łączna liczba wyprodukowanych przez Toyotę samochodów sięgnęła 100 milionów. Nowe auto otrzymało nazwę MR-S, jednak w Europie i USA występował jako MR2 Roadster i MR2 Spyder. Nowy model był lżejszy zarówno od drugiej, jak i od pierwszej generacji. Zrezygnowano z tylnej pokrywy. Wygospodarowano minimalną ilość przestrzeni bagażowej, która wynosiła 78 litrów. Ideą całego projektu było uproszczenie auta. Cały proces produkcji miał również zostać uproszczony i właśnie tym faktem była podyktowana decyzja o zawężeniu oferty silnikowej do jednej jednostki. Silnik ten został wykonany ze stopów lekkich, miał pojemność 1.8 litra i generował moc 138 koni mechanicznych. Pomimo mniejszej mocy auto było szybkie i wyjątkowo zrywne co wynikało ze zmniejszenia masy oraz bardzo dobrej aerodynamiki.

W 2001 roku wprowadzono do oferty wersję auta z przekładnią SMT (Sequential Manual Transmission). Była to pierwsza skrzynia sekwencyjna, jaką zamontowano w japońskim samochodzie. Działała na zasadzie automatycznego sprzęgła, co pozwalało na zmianę biegów bez zdejmowania nogi z pedału gazu. Trzecia generacja Toyoty MR2 była niezwykle udana i przez długie lata cieszyła się zainteresowaniem kierowców na całym świecie.

Toyota MR2 gen.3
Toyota MR2 gen.3

Toyota MR2 – czas zakończyć trylogię

Początek XXI wieku to znaczne spowolnienie zaobserwowane na rynku aut sportowych. Rzecz jasna odbiło się to również na sprzedaży modelu MR2. Roczna sprzedaż auta spadła do kilkuset sztuk, co było nie do przyjęcia dla producenta. W USA oraz Australii sprzedaż auta została zakończona w 2005 roku, natomiast w Japonii, Meksyku i Europie w 2007. Wielka szkoda, że nie powstała kolejna generacja tego ciekawego samochodu. Być może w przyszłości Toyota znowu uraczy nas tak przebojowym modelem. Miejmy taką nadzieję.

Źródło, zdjęcia: Toyota

Zobacz także: Silnik OHV w ofercie Skody obchodzi 80. urodziny