Tuning w Polsce – Co jest zakazane

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Tuning w Polsce
Źródlo: tunezup.com

Tuning w Polsce to temat niezwykle rozległy. Dzisiaj porozmawiamy o tym co jest zakazane w kraju nad Wisłą.

Co do polskiego prawa, można je albo lubić albo nienawidzić. Ja mam stosunek ambiwalentny do niego. Aczkolwiek zauważyłem pewną ciekawą rzecz. Mianowicie osoby, które decydują się na tuning, często zapominają o sprawdzeniu tego czy aby na pewno w świetle prawa ich auto będzie nadawało się na drogi publiczne. Jest sporo przepisów regulujących tą kwestię i jeżeli przesadzicie to albo nie dostaniecie przeglądu, albo zgarnie was policja i odholuje pojazd. Dlatego też doszedłem do wniosku, że warto byłoby napisać ten artykuł. Poruszymy w nim kwestie tego co możemy, a czego nie możemy w zakresie tuningu auta. Dlatego też ten artykuł będzie dotyczył niezwykle ciekawego aspektu jakim jest tuning w Polsce. Porozmawiamy o tym co w naszym kraju jest dozwolone, a czego raczej robić nie powinniśmy. Zapraszam was do lektury i szczerze mam nadzieje, że dzięki temu unikniecie jakiejś nieprzyjemnej niespodzianki związanej z tuningiem waszych ukochanych czterech kółek. Jak zwykle proszę was o komentarze pod artykułem. Zwłaszcza w zakresie przepisów, podejrzewam że przecież mógłbym o czymś zapomnieć, więc poprawcie mnie jeżeli coś zauważycie. Tak więc zabierajmy się do pracy i zobaczymy jak to wyjdzie.

Tuning w Polsce
Źródlo: tunezup.com

Tuning w Polsce – Problem szyb i lusterek

Jest to jedna z najbardziej znanych kwestii, ale wydaje mi się, że warto byłoby o niej wspomnieć po raz kolejny. Mianowicie przepisy dość wyraźnie określają to jak bardzo możemy przyciemnić szyby. Jeżeli decydujemy się na tuning w Polsce to musimy pamiętać o tym, że współczynnik przepuszczania światła dla przednich bocznych okien w samochodzie nie może przekraczać 70 procent, a w przypadku przedniej szyby co najmniej 75 proc.  Możemy zmienić także lusterka boczne. Tutaj warto pamiętać, że muszą one zapewniać idealną widoczność tyłu. Od razu pragnę uprzedzić cwaniaków, którzy stwierdzą, że drogówka nie ma możliwości sprawdzenia widoczności przez nasze szyby. Otóż mylicie się i to bardzo.  Obecnie nawet drogówka, dysponuje sprzętem, który pozwoli im z łatwością na określenie tego jaki procent światła przepuszczają szyby. A uwierzcie mi, nie chcecie żeby okazało się, że wasz samochód nie spełnia standardów.

Tuning w Polsce
Źródło: joemonster.org

Tuning w Polsce – Czego jeszcze nie możemy?

Lusterkom i szybom, chciałem poświęcić osobny akapit z tego względu że w tym zakresie zdecydowanie najłatwiej o błąd. Są jednak inne, mniej jednoznaczne elementy o których również powinienem wspomnieć w tej pracy. Jeśli zmieniamy pasy bezpieczeństwa, muszą mieć one punkty kotwiczenia w miejscach przewidzianych przez producenta pojazdu. Przy wymianie kierownicy – oczywiście na homologowaną – zadbajmy o to, aby miała ona sprawny klakson, jeśli przycisk sygnału dźwiękowego nie jest umieszczony np. na dźwigni kierunkowskazów. Jeśli chcemy zmodyfikować felgi i opony, warto zadbać o to, by nie wystawały za obrys auta. Uwaga, nie mogą być zbyt szerokie. Wszystko musi być idealnie dopasowane do modelu naszego pojazdu.  Tablica rejestracyjna pojazdu powinna znajdować się w miejscu widocznym. Nie można dokonywać zmian oświetlenia tablic rejestracyjnych, kolor światła musi być biały i padać na tablicę, nie może oślepiać innych użytkowników. Dokonując zmian w lampach auta trzeba pamiętać, iż zabronione jest umieszczanie na kloszach lub źródle światła elementów, które w oczywisty sposób zmniejszają natężenie światła lub zmieniają jego barwę. Nie wolno montować w reflektorach przeznaczonych do zwykłych żarówek lamp ksenonowych, ani używać niehomologowanych żarówek halogenowych, mających imitować ksenony.

Tuning w Polsce
Źródło: moto.pl

Tuning w Polsce – Wnioski

Jak widać jest wiele przepisów, które ograniczają nasze zabawy w zakresie tuningu w Polsce. Musicie o tym pamiętać, jeżeli już się decydujecie na grzebanie w swoim aucie, zwłaszcza w zakresie jego zewnętrznego wyglądu. Z drugiej strony jednak, przepisy te nie są bardzo restrykcyjne. Więc jeżeli chodzi o tuning w Polsce, to naprawdę nie mamy na co narzekać. Tak mi się przynajmniej wydaje, a wy co o tym sądzicie? Czekam na wasze komentarze w tym temacie. Mam nadzieje, że artykuł pomoże wam w waszej pracy nad tuningiem samochodu.

Poczytaj o: https://bezpiecznapodroz.org/ford-driving-skills-for-life-2017

Brak postów do wyświetlenia