Mazda 626 – japoński klasyk, o którym trudno zapomnieć

1038

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mazda 626
Mazda 626

Mazda 626 to samochód, który zrobił prawdziwie światową karierę.

Po dobrze przyjętym tekście traktującym o Toyocie MR2 postanowiłem zostać na dłużej w Japonii i skupić się na tamtejszej motoryzacji. Przez dłuższy czas zastanawiałem się, o jakim modelu napisać, tak by nie tylko zainteresować pasjonatów, ale również przyciągnąć osoby, które z opisywanym autem miały do czynienia. Po dłuższym zastanowieniu wybrałem kultowy samochód Mazda 626. Być może początkowe generacje tego modelu nie były dostępne w Polsce, jednak zarówno IV, jak i V generacja cieszyły się dość dużą popularnością wśród polskich kierowców. Niejednokrotnie widziałem 626-tkę zatrzymującą się na pobliskim parkingu. To jeden z tych samochodów, które śmiało możemy nazwać klasykami, a jednocześnie wielu z nas, bądź naszych znajomych miało takie auto na własność lub przynajmniej parokrotnie nim podróżowało. Zatem, nie przedłużając, cofnijmy się do roku 1979, kiedy to po raz pierwszy pokazano słynną Mazdę.

Mazda 626 II gen.
Mazda 626 II gen.

Mazda 626 – narodziny legendy

Mazda przez kilka lat przygotowywała się do zaprezentowania następcy modelu 616, który wszedł na rynek w 1970 roku. Dokładnie dziewięć lat później świat ujrzał model 626, który, jak się później okazało, był jedną z najbardziej udanych konstrukcji. Należy zauważyć, że model 616 w Japonii był sprzedawany pod nazwą Mazda Capella. Tak samo nazywano w kraju kwitnącej wiśni jego następcę – model 626. Przez różnice w nazewnictwie powstało sześć generacji Mazdy Capella, ale już tylko pięć Mazdy 626, przy czym pierwsza generacja 626-tki, to jednocześnie druga generacja Mazdy Capella. Może wydawać się to nieco zagmatwane, dlatego skupimy się na modelu 626, który poznał cały świat. Jak już wcześniej wspomniałem, Mazda 626 została zaprezentowana w 1979 roku i niemal natychmiast zdobyła uznanie zarówno wśród krytyków, jak i kierowców. Auto posiadało napęd na tylną oś oraz 4 lub 5-biegową skrzynię manualną lub 3-biegową automatyczną. Oferowano je w dwóch rodzajach nadwozia, 2-drzwiowym coupe i 4-drzwiowym sedanie.

Mazda 626 III gen.
Mazda 626 III gen.

Mazda 626 – druga generacja

Druga generacja zadebiutowała już trzy lata później. Samochód z miejsca stał się hitem, okrzyknięty został „bestsellerem z Hiroszimy”. Ogromna część produkcji została przeznaczona na eksport, gdyż nowa 626-tka była sprzedawana w 120 krajach. Auto zdobyło tytuł japońskiego samochodu roku 1982-1983. Główną zmianą był napęd kół przednich, na który postawił producent. W konstrukcji wykorzystano wiele śmiałych rozwiązań technicznych, jak chociażby układ zawieszenia kół tylnych, za który jego konstruktorzy otrzymali nagrodę Nakagawa Award przyznawaną przez Stowarzyszenie Inżynierów Samochodowych w Japonii. Druga generacja produkowana była w trzech wersjach nadwozia – coupe, sedan oraz hatchback. Jeśli chodzi o jednostki napędowe, to producent przewidział możliwość wyboru spośród sześciu silników, z czego najmocniejszy generował moc rzędu 135 koni mechanicznych i miał 2 litry pojemności.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia